Uwielbiasz kawę? A może nie potrafisz rozpocząć bez niej dnia? Mamy dla Ciebie dobre informacje. Kawa nie tylko postawi Cię na nogi o poranku, ale także zmniejszy ryzyko pojawienia się kamieni żółciowych. Wystarczy tylko, że będziesz spożywać ją w odpowiednich ilościach.

Kawa zwalcza kamienie żółciowe

Sam zapach kawy wpływa na nas korzystnie, bowiem zachęca do działania i pozytywnie pobudza. Dla wielu z nas jej picie stanowi poranny rytuał, inni sięgają po nią w chwili relaksu i odprężenia. Są i tacy, którzy ze względu na zawartość kofeiny, stronią od tego napoju. Ale czy kawa może wpłynąć na nasze zdrowie? Sprawdzili to duńscy naukowcy ze szpitala uniwersyteckiego w Kopenhadze.

picie-kawy

Badania pozwoliły odnaleźć inne atuty tego napoju. Okazało się, że wypijanie codziennie sześć filiżanek kawy, zmniejsza ryzyko wystąpienia kamieni żółciowych. To wszystko za sprawą kofeiny, dzięki której poziom cholesterolu w pęcherzyku żółciowym zmniejsza się. Sięgając po sześć kaw każdego dnia, zmniejszysz ryzyko bolesnych kamieni żółciowych aż o 23 proc.

Badania przeprowadzone zostały na 104,5 tys. osób dorosłych. Dokonano obserwacji ich codziennych zwyczajów przez 13 lat. Pomimo pozytywnych wyników w zakresie dobroczynnego wpływu na kamienie żółciowe, eksperci zwracają jednak zachowanie ostrożności i umiaru, ze względu na nadmiar kofeiny dostarczanej do organizmu. Wystarczy jedna filiżanka, aby nasz pęcherzyk żółciowy odczuł poprawę. Jednak pijąc codziennie minimum 5 filiżanek, uzyskamy najlepszy efekt. Dzieje się tak, dlatego, ponieważ dzięki kawie uruchamiają się procesy spalania tłuszczu w naszym organizmie. To kolejny powód, aby sięgać po kawę, zwłaszcza dla osób, które chcą zrzucić zbędne kilogramy.

 

Kamienie żółciowe

Kamienie żółciowe to twarde grudki, przypominające ziarenka pisaku a czasami kamyczki. Mogą występować, u co ósmej osoby na świecie. Utworzone zostają z żółci, wapnia, cholesterolu, czasami z fragmentami czerwonych krwinek.

Kamienie żółciowe

Do ich powstawania przyczynia się dieta bogata w cholesterol oraz różne choroby wątrobowe. Mnóstwo osób nie zdaje sobie sprawy z ich istnienia, do czasu, aż pojawia się silny ból brzucha, który spowodowany jest przez pęcherzyk żółciowy chcący wydalić kamienie. Ból potrafi być bardzo uciążliwy i trwać nawet 8 godzin.

Niekiedy konieczna jest hospitalizacja oraz leczenie antybiotykami, ponieważ może dojść do zapalenia pęcherzyka żółciowego. Zdarzają się przypadki, że pęcherzyk żółciowy nadaje się do usunięcia. Jak twierdzi Ask Tybjaerg Nordestgaard z uniwersyteckiego wydziału biochemii klinicznej, kawa nie tylko zmniejsza ryzyko powstawania kamieni żółciowych, ale również obniża poziom bilirubiny.



Picie kawy może zwalczyć migrenę

Badania dotyczące walorów zdrowotnych kawy przeprowadzono także na Harvardzie. Obserwując 98 pacjentów, stwierdzono, że migreny i wszelkie bóle w okolicach głowy można zminimalizować poprzez spożywanie kawy. W badaniu uwzględniono zwłaszcza te osoby, które miały podobne dolegliwości przez nie mniej niż 14 dni w miesiącu.

Picie kawy może zwalczyć migrenę

Eksperci zapewniają, że picie codziennie trzech bądź czterech filiżanek kawy łagodzi wszelkie dolegliwości bólowe. Ich prawdopodobieństwo rosło o 40 proc. Jednakże już piąta filiżanka kawy powodowała, że możliwość wystąpienia bólu głowy wzrastała aż o 161 proc.

Takie dane przedstawiono w „American Journal of Medicine”. Badanie wykazało, że małe ilości kofeiny mają działanie przeciwbólowe, natomiast zmiana ilości i częstotliwości jej spożywania może spotęgować ból, a nawet doprowadzić do ataku migrenowego.

Jaka jest zatem dopuszczalna dzienna dawka kawy?

Każdego dnia możemy dostarczyć naszemu organizmowi maksymalnie 400 mg kofeiny. W jednej filiżance może znajdować się od 70 do 140 mg kofeiny. W takim wypadku, sięganie codziennie po sześć filiżanek wiąże się z przekroczeniem dziennej dawki, której lekarze nie zalecają przekraczać. Zbyt duża dawka kofeiny może odbić się na naszym organizmie w postaci zawrotów głowy, mdłości, problemów z koncentracją. Wystąpić może również nerwowość, niepokój oraz bezsenność.

Kobiety będące w ciąży oraz karmiące piersią również powinny ograniczyć kawę. Nadmiar kofeiny u płodu może uszkodzić wątrobę. Z kolei niemowlę, którego matka karmiąca piersią pije kawę w dużych ilościach, jest pobudzone i niespokojne. Kobiety spodziewające się dziecka nie powinny pić więcej niż dwie filiżanki kawy dziennie. Lekarze ginekolodzy podają, że zbyt duża dawka kofeiny, może doprowadzić nawet do przedwczesnego porodu.



Polecane artykuły