Żółte zabarwienie skóry jest objawem, który może towarzyszyć wielu chorobom. Spowodowane jest odkładaniem się w skórze nadmiaru bilirubiny, żółtego barwnika powstającego z rozpadu hemoglobiny. Co jednak może oznaczać żółte zabarwienie skóry i gałek ocznych, oraz co należy w takim wypadku zrobić? Przyjrzyjmy się bliżej temu zagadnieniu.
Zazwyczaj najłatwiej zaobserwować zażółcenie na białkówkach oczu. Dzieje się tak z dwóch powodów. Po pierwsze, ciemna karnacja lub opalenizna mogą maskować ciemniejsze zabarwienie skóry wynikające z nagromadzenia nadmiaru bilirubiny. Po drugie zażółcenie białkówek pojawia się przy nieco niższym stężeniu bilirubiny we krwi niż zażółcenie skóry dlatego łatwiej jest je od razu zauważyć.
Zażółcenie białkówek oczu i żółte zabarwienie skóry spowodowane jest podwyższonym stężeniem bilirubiny we krwi. Często jest to efektem nieprawidłowej przemiany bilirubiny w wątrobie i zaburzeń jej wydalania z kałem.
Ponieważ zażółcenie skóry o różnym nasileniu często towarzyszy ostrym i przewlekłym wirusowym zapaleniom wątroby, można się spotkać z potoczną nazwą „żółtaczka typu A, B lub C”. Jest to jednak nieprecyzyjne sformułowanie, ponieważ ogranicza istotę choroby do jednego z jej objawów.
Żółte zabarwienie skóry i gałek ocznych może być też spowodowane:
– wrodzoną mniejszą aktywnością enzymów biorących udział w przemianie bilirubiny w wątrobie, czyli zespołem Gilberta,
– obecnością złogów w przewodach żółciowych, guzami dróg żółciowych lub trzustki, które stanowią mechaniczną przeszkodę dla prawidłowego odpływu żółci do przewodu pokarmowego,
– przyspieszonym rozpadem prawidłowych krwinek czerwonych w przebiegu hemolizy, rozległych krwiaków, uszkodzenia i rozpadu mięśni,
– zaawansowanym uszkodzeniem wątroby – tzw. marskością, wówczas wewnątrzwątrobowa przemiana bilirubiny jest zaburzona na skutek niewydolności narządu
– zbyt dużym spożywaniem karotenoidów, które są barwnikami występującymi naturalnie w warzywach i owocach, głównie tych żółtych, pomarańczowych i czerwonych – ten objaw występuje tylko na skórze, nie obserwujemy wówczas zażółcenia białkówek, a objaw znika samoistnie po zmianie diety i nie oznacza problemów zdrowotnych.
Powyższe opisy objawów i przyczyn są tylko pomocniczym wskazaniem niektórych problemów, jakie mogą dotknąć każdego z nas i nie powinny być podstawą żadnej diagnozy. Każdy objaw choroby wymaga specjalistycznej poradę lekarza, i wykonania badań w celu weryfikacji objawów i prawidłowej diagnozy choroby.
Jeśli szukacie informacji dotyczących wątroby i profilaktyki jej chorób, to zapraszamy na stronę watrobanieboli.pzh.gov.pl.