Zmiany skórne barwnikowe, znane potocznie jako pieprzyki, to występujące w różnych miejscach na ciele małe brązowe lub czarne punkty na skórze, najczęściej przybierające formę kropek.

Pieprzyki na ciele powstają w wyniku pigmentacji tkanek skórnych, w przypadku gdy melanocyty nierównomiernie wytwarzają pigment i koncentrują się w jednym miejscu.

Zmiany skórne barwnikowe możemy podzielić na dwie kategorie – wrodzone oraz nabyte. Wrodzone to takie, z którymi się rodzimy, a więc mamy je od początku swojego życia. Nabyte zmiany skórne to takie, które powstają na naszym ciele w trakcie życia, głównie w okresie dojrzewania oraz w wyniku nadmiernej ekspozycji skóry na promienie słoneczne. Ogólnie rzecz ujmując, pieprzyki nie stanowią zagrożenia dla naszego życia i posiada je praktycznie każdy z nas. Jeżeli tylko ich wygląd nie wzbudza u nas niepokoju, zmiany nie bolą, nie swędzą czy nie krwawią, nie ma żadnych podstaw do ich usuwania.

Czy trzeba koniecznie usuwać pieprzyki?

Pieprzyki to zmiany na skórze, które spowodowane są nadmiernym wydzielaniem melaniny w jednym, zazwyczaj niewielkim obszarze. Każdy człowiek ma na swoim ciele zazwyczaj dziesiątki pieprzyków, których nie trzeba usuwać. Oczywiście, wszystkie zmiany skórne barwnikowe należy regularnie kontrolować, a ostateczną decyzję o ewentualnym usunięciu pieprzyka powinien podjąć lekarz dermatolog. Większość nieodstających od skóry pieprzyków mających regularny, niewielki kształt nie sprawia żadnych problemów na naszej skórze. W momencie, gdy mówimy o zmianie skórnej odstającej ponad powierzchnię skóry, która jest dość duża i ma nieregularny kształt, można rozpocząć rozważania na temat jej usunięcia. W przypadku, gdy zmiana skórna zmieniła swój wygląd w ostatnim czasie (zmiana koloru, kształtu czy wielkości) lub gdy zaczęła nas boleć, również należy udać się na konsultację dermatologiczną, celem sprawdzenia, czy pieprzyk powinien zostać usunięty.

Kolejnym przypadkiem, w którym poleca się usunięcie zmiany skórnej barwnikowej jest jej umiejscowienie na skórze. Gdy pieprzyk znajduje się w newralgicznym miejscu, takim jak pacha, pachwina, ramiączko od stanika, kołnierzyk koszuli czy pasek od spodni, często dochodzi do dotykania go, podrażniania, a nawet przypadkowego rozdrapywania. W takim przypadku najlepiej usunąć zmianę skórną, by ciągłe podrażnianie jej nie doprowadziło do przerodzenia się zmiany w zmianę złośliwą.

Ostatnim przypadkiem, w którym usuwane są zmiany skórne barwnikowe są względu estetyczne. Pieprzyki najczęściej umiejscowione na twarzy mogą być powodem kompleksów u niektórych osób, do tego stopnia, że wycofują się one z życia towarzyskiego i tracą pewność siebie. W przypadku pobudek czysto estetycznych najlepiej zdecydować się na usunięcie zmiany za pomocą lasera, gdyż metoda ta jest mniej inwazyjna i pozostawia praktycznie niewidoczną bliznę, lub nie pozostawia jej wcale.

Pieprzyki i zmiany skórne można usunąć laserowo lub tradycyjną metodą chirurgiczną

Zmiany skórne barwnikowe mogą być usunięte dwiema metodami – tradycyjnym wycięciem chirurgicznym lub przy użyciu lasera. W przypadku, gdy istnieją jakiekolwiek podejrzenia, że zmiana może okazać się zmianą nowotworową zawsze należy usuwać pieprzyk tradycyjnie, by móc oddać jego próbkę na badania histopatologiczne, celem potwierdzenia lub wykluczenia nowotworu.

W trakcie tradycyjnego chirurgicznego usuwania zmian skórnych, pacjentowi aplikuje się na zmianę znieczulenie miejscowe, by nie odczuwał w trakcie zabiegu bólu. Następnie przy użyciu specjalnie przeznaczonych do tego narzędzi, lekarz delikatnie i dokładnie wycina zmianę skórną oraz zabezpiecza wycinek zmiany, który przekaże do laboratorium w celu zbadania go. Po wycięciu pieprzyka, na ranę zakładane są szwy oraz opatrunek. Przez kilka dni po zabiegu należy unikać zamoczenia wodą opatrunku. Szwy zdejmowane są na wizycie kontrolnej, która odbywa się przeważnie 5-14 dni po zabiegu, wszystko zależy od wielkości usuniętej zmiany oraz jej głębokości. Blizna powstała po wycięciu zmiany skórnej na początku może być widoczna, jednak z czasem będzie blednąć, przybierać kolor skóry i być praktycznie niezauważalna.

Jak wygląda zabieg usuwania pieprzyków z użyciem lasera?

Zabieg usunięcia zmiany barwnikowej przy pomocy lasera wykonywany jest przy użyciu znieczulenia miejscowego, jeżeli zmiana nie jest powierzchowna. Znieczulony obszar jest uprzednio zdezynfekowany, a gdy znieczulenie zaczyna działać, lekarz rozpoczyna laserowe usuwanie pieprzyków Łódź. W zależności od wielkości oraz głębokości pieprzyka, usuwanie go trwa od kilku do kilkunastu minut. Użycie lasera może spowodować odczuwanie w pewnym stopniu pieczenia lub uderzeń gorąca, jednak w trakcie zabiegu na miejsce zabiegowe skierowany jest strumień chłodzącego powietrza, by zmniejszyć dyskomfort.

Laser to bardzo precyzyjne narzędzie, które pozwala na dokładne usunięcie zmienionej tkanki, równocześnie nie uszkadzając zdrowej tkanki dookoła pieprzyka. Wiązka laserowa odparowuje zmienione tkanki skórne i zamyka naczynia krwionośne, co znacząco zmniejsza ryzyko wystąpienia krwawienia. Rekonwalescencja po laserowym zabiegu usuwania pieprzyków jest krótsza niż w przypadku metody tradycyjnej.

Jak wygląda proces gojenia po usuwaniu pieprzyków?

Czas rekonwalescencji zależy oczywiście od głębokości oraz wielkości usuniętej zmiany, jest to jednak przeważnie około 3-4 tygodnie. Bardzo ważnym aspektem jest odpowiednie dbanie o miejsce pozabiegowe, gdyś prawidłowa higiena pozytywnie wpływa na gojenie się rany i zmniejsza ryzyko wystąpienia powikłań w tym zakażenia praktycznie do zera. Rana goi się i w jej miejscu powstaje niewielka, praktycznie niewidoczna blizna, która w przypadku usuwania laserowego jest właściwie niezauważalna.

Jak należy postępować po zabiegu?

Przede wszystkim po przeprowadzonym zabiegu należy przestrzegać zaleceń lekarza względem dbania o ranę. Prawidłowa higiena oraz unikanie kontaktu rany z przedmiotami potencjalnie brudnymi wspomaga gojenie rany.

Po zabiegu należy również unikać wystawiania rany na działanie promieni słonecznych oraz długiego kontaktu z wodą. Nie poleca się długich kąpieli, wizyt na basenie czy w saunie, kąpieli słonecznych oraz wizyt w solarium. Intensywne uprawianie sportu powinno zostać skonsultowane z lekarzem prowadzącym.

Jak długo utrzymuje się efekt?

Usunięcie pieprzyka za pomocą lasera lub tradycyjną metodą chirurgiczną jest trwałą zmianą na naszym ciele. Usunięte zmiany nie odnawiają się, mogą jedynie pojawić się nowe zmiany, w okolicy już usuniętej zmiany, jeżeli nie dbamy należycie o naszą skórę, czyli wystawiamy ją na działanie promieni UV, bez korzystania z kremów z odpowiednim filtrem.

Po usunięciu niechcianych i podejrzanych zmian skórnych, należy w dalszym ciągu regularnie badać swoją skórę, by uniknąć w przyszłości sytuacji, w której zmiana skórna zmieni swój kształt czy kolor i okaże się nowotworem.

Więcej z kategorii: Choroby skóry