Badania dowodzą, że ryż i kasza, które przeznaczone są do gotowania w woreczkach plastikowych stanowią poważne zagrożenie dla naszego zdrowia.

W woreczkach foliowych zawarta jest szkodliwa substancja – fenol noszący nazwę Bisfenol A (BPA). Pod wpływem gotowania w wysokiej temperaturze, zostaje on uwolniony do żywności i to w ogromnych ilościach. Naukowcy przestrzegają przed niebezpiecznymi konsekwencjami konsumowania Bisfenolu, który nie tylko może zaburzyć gospodarkę hormonalną człowieka, ale także powodować nowotwór.

ryż w woreczkach

Poprzez ciągłe tempo życia na rynku znaleźć można coraz to więcej żywności, która jest błyskawiczna, tania i łatwa w przygotowaniu. Dlatego też producenci żywności coraz to częściej oferują konsumentom produkty, których przygotowanie jest szybkie i wygodne. Mnóstwo osób korzysta z takich możliwości, sięgając po rozmaite ryże i kasze, pakowane w specjalne woreczki foliowe, których przygotowanie wymaga zaledwie chwili. Rozwiązanie takie jest idealne, zwłaszcza dla osób zapracowanych i niemających czasu na gotowanie.

Jednak czy warto przekładać czas nad nasze zdrowie?

Należy być świadomym tego, że spożywanie produktów gotowanych w foliowych woreczkach może znacznie zagrażać naszemu zdrowiu. Bisfenol A (BPA), który znajduje się w workach foliowych jest powszechnie używany, między innymi, jako plastyfikator i półprodukt w syntezie żywic epoksydowych i tworzyw sztucznych poliwęglanowych.

Bisfenol A

Bisfenol A to substancja chemiczna, fenol, który występuje w produktach takich jak jednorazowe naczynia, butelki z wodą, artykuły dla dzieci i niemowląt, lakierowe powłoki wnętrza metalowych puszek z żywnością, przybory kuchenne, materiały dentystyczne, sprzęt medyczny, a nawet paragony z kas fiskalnych.

Bisfenol może się przedostać do ludzkiego organizmu poprzez drogę pokarmową, ale także drogą wziewną lub poprzez kontakt ze skórą. Jednakże pod wpływem wysokiej temperatury gotującej się wody, w przypadku ryżów i kasz gotowanych w woreczkach, Bisfenol A jest uwalniany z woreczka trafia do żywności w ogromnych ilościach.

co to jest Bisfenol A

Kontrowersyjne teorie

Pomimo wielu badań naukowych przeprowadzonych w kierunku wpływu Bisfenolu na ludzki organizm, temat ten pozostaje kontrowersyjny, ponieważ według Amerykańskiej Agencji Żywności i Leków, BPA jest bezpieczny dla człowieka. Z kolei szerokie grono naukowców – w tym również z Polski – ostrzega społeczeństwo, że jest wręcz przeciwnie – Bisfenol jest dla człowieka bardzo niebezpieczny.

Nie ma pewności zatem czy Bisfenol jest dla nas całkowicie bezpieczny, bowiem istnieją pewne podejrzenia co do jego toksyczności. Wszelkie eksperymenty przeprowadzano na zwierzętach, aby dowiedzieć się całkowitej prawdy należałoby przeprowadzić konkretne i długoterminowe badania na ludziach. Dlaczego zatem nie przeprowadzono do tej pory takich eksperymentów? Można przypuszczać, że powodem jest trucizna w postaci Bisfenolu.

Do tej pory wszelakie domniemania związane z Bisfenolem opierają się na eksperymentach przeprowadzanych na zwierzętach i na modelach matematycznych. Warto więc mieć na uwadze toksyczne oddziaływanie substancji i zachować sporą ostrożność.




Czy Bisfenol może zaszkodzić naszemu zdrowiu?

Według naukowców bisfenolu w pewnych okolicznościach jest bardzo groźny dla naszego zdrowia, trafiając do ludzkiego organizmu może go doszczętnie zniszczyć. Fenol bowiem ma działanie rakotwórcze. Ponadto toksycznie oddziałuje na ludzką gospodarkę hormonalną. Może zaburzyć pracę tarczycy, co więcej, Bisfenol A w ludzkim organizmie działa także jak żeński hormon Estrogen, dlatego może on przyśpieszać dojrzewanie płciowe dziewczynek, a u mężczyzn zaburzać wydzielanie męskich hormonów.

Według polskich naukowców Bisfenol jest toksyczny dla naszego organizmu

Z dokumentu autorstwa Aleksandra Konieczna, Aleksandra Rutkowska, Dominik Rachoń – Uniwersytet Gdański (2015), możemy się dowiedzieć, że BPA może działać jako agonista lub antagonista w interakcji z receptorami estrogenowymi poprzez estrogenowe szlaki sygnalizacyjne, w skutek czego BPA odgrywa rolę w patogenezie zaburzeń endokrynnych, w tym także w zaburzeniach płodności u kobiet i mężczyzn, w przedwczesnym dojrzewaniu, w przypadku nowotworów hormonozależnych, takich jak rak piersi oraz rak prostaty, oraz w przypadku schorzeń metabolicznych włączając zespół wielotorbielowatych jajników (PCOS).

USA wycofuje Bisfenol z opakowań do żywności

W Stanach Zjednoczonych biorąc pod uwagę problemy zdrowotne związane z Bisfenolem, wycofuje się w produkcji opakowania do żywności do momentu wyjaśnienia krążących na jego temat kontrowersyjnych założeń. W Polsce natomiast, powoli zaczynają się pojawiać w sklepach produkty oznaczone jako „BPA Free”, czyli takie, które nie zawierają Bisfenolu. Należy zatem brać to pod uwagę, w szczególności przy zakupie produktów przeznaczonych do gotowania w woreczkach.



Źródło: 
https://www.fda.gov/food/food-additives-petitions/questions-answers-bisphenol-bpa-use-food-contact-applications
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25813067
https://pl.wikipedia.org/wiki/Bisfenol_A

Polecane artykuły