Wapń to pierwiastek niezwykle ważny dla funkcjonowania naszego organizmu. Wbrew pozorom, nie stanowi on jedynie budulca zębów i kości. To aktywator wielu enzymów. Ma on wpływ na pracę serca, proces krzepnięcia krwi oraz pracę układu nerwowego. Bierze udział także w wydzielaniu hormonów i pracy mięśni. Niedobory wapnia grożą więc wieloma przykrymi konsekwencjami i zaburzają pracę całego organizmu.

Niedobór wapnia jest niebezpieczny!

Długotrwały niedobór wapnia może być naprawdę niebezpieczny. Początkowo będzie się on objawiał bólami w stawach, skurczami mięśni czy drętwieniem kończyn. Zaczną pojawiać się ubytki w zębach, wzrośnie ryzyko złamań kości, zwolnieniu ulegnie praca serca. Niedobór wapnia przekłada się także na nastrój. Sprawia, że dana osoba zaczyna odczuwać niepokój i smutek, często się złości. Stan niedoboru pierwiastka nazywa się fachowo hipokalcemią. Szacuje się, że schorzenie to może dotyczyć nawet 40 procent społeczeństwa! Są to przerażające dane. Odwapnienie kości, próchnica czy osteoporoza to jedne z najczęściej występujących schorzeń wskutek braku odpowiedniej ilości wapnia w organizmie. Niedobór minerału sprawia, że szereg czynności życiowych ulega znacznemu pogorszeniu. Jednocześnie hipokalcemia często nie wzbudza u ludzi zbyt wielu podejrzeń. Ból głowy czy skurcze mięśni przypisać można przecież działaniu wielu innych czynników. Dopiero intensywniejsze i bardziej dokuczliwe objawy zmuszają taką osobą do wizyty w gabinecie lekarza. Polecamy też artykuł: https://calperos.pl/blog/sg/hipokalcemia-niedobor-wapnia-objawy-leczenie-i-profilaktyka

Jak zadbać o odpowiedni poziom wapnia?

Co ciekawe, takie choroby jak osteoporoza potrafią rozwijać się latami, nie dając żadnych objawów. Dlatego o odpowiedni poziom wapnia w organizmie warto zadbać już dziś. Najlepszym źródłem pierwiastka jest oczywiście odpowiednia dieta, bogata przede wszystkim w produkty mleczne. Oprócz tego wapń znajduje się również w warzywach (m.in. brokuły, jarmuż, awokado), rybach (zwłaszcza w sardynkach), roślinach strączkowych, a także w orzechach czy otrębach. Zakłada się, że dzienna norma spożycia wapnia dla osoby dorosłej wynosi ok. 1000 mg wapnia. Należy jednak pamiętać, że w pewnych okresach życia zapotrzebowanie na ten pierwiastek jest większe. Chodzi głównie o okres intensywnego wzrostu dzieci i młodzieży, a także okres ciąży i karmienia piersią. Większą ilość wapnia w diecie potrzebują kobiety w okresie przekwitania oraz osoby starsze. Warto o nim pamiętać także w okresach rehabilitacji i po złamaniach kości.

Choć wapń jest dostępny w wielu produktach, zbilansowanie diety nie zawsze jest łatwe. W niektórych sytuacjach lepiej więc zdecydować się na suplementację, dzięki której zawsze dostarczamy organizmowi potrzebną ilość pierwiastka. Warto sięgnąć po Calperos, który zawiera wapń w formie zjonizowanej, przez co jest bardzo łatwo przyswajalny przez ludzki organizm. Choć Calperos ma status leku, jest on dostępny bez recepty.: https://calperos.pl/marka-calperos/calperos-lek-bez-recepty/. Należy również pamiętać o suplementacji witaminy D, zwłaszcza w okresie zimowym, kiedy jej niedobory są największe. Witamina D odgrywa dużą rolę w przyswajalności wapnia.

Nie wypłukuj wapnia z organizmu!

Niestety, przyjmowanie odpowiedniej ilości wapnia to jedynie połowa sukcesu. Nasze różne nawyki i przyzwyczajenia sprawią, że pierwiastek nie jest właściwie przyswajany lub ulega wypłukaniu. Chodzi tutaj przede wszystkim o nadmierne picie alkoholu oraz kawy. Wchłanianie wapnia utrudniają także papierosy oraz napoje gazowane z kwasem fosforowym. Warto także ograniczyć sól, która prowadzi do utraty wapnia. Dozwolona ilość jej spożycia to zaledwie 6 g dziennie!

Wapń to pierwiastek, bez którego nie bylibyśmy w stanie funkcjonować. Choć znaleźć go można w najróżniejszych produktach, wciąż wielu ludzi ma niedobór tego minerału. Przyczyn tego problemu może być wiele i zawsze warto w tej kwestii skonsultować się z lekarzem. Jedno jest pewne: lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Dlatego już dziś warto postawić na zdrową i bogatą w wapń dietę, a także na odpowiedni styl życia. Zmiany te z pewnością zaowocują lepszym samopoczuciem i energią do działania.

Polecane artykuły