Wszywka alkoholowa Esperal wywołuje przykre objawy po spożyciu alkoholu, co powoduje zaprzestanie picia przez osobę uzależnioną.

Alkoholizm to bardzo niebezpieczna choroba, którą należy leczyć pod nadzorem specjalistów. Wszywka alkoholowa Esperal może być wstępem do kompleksowej terapii alkoholizmu. Niestety samodzielne próby wyjścia z tego nałogu najczęściej kończą się niepowodzeniem. Nasz specjalistyczny gabinet https://esperalwarszawa.pl/ oferuje kompleksowe usługi w zakresie leczenia alkoholizmu terapią awersyjną jaką jest wszywka alkoholowa Esperal. Od lat pomagamy ludziom odzyskać kontrolę nad własnym życiem i przywrócić zdrowie i funkcjonowanie w trzeźwości. Do każdego pacjenta podchodzimy indywidualnie, ponieważ wiemy, że alkoholizm  może rozwijać się różnie w zależności od osoby. Wszywka alkoholowa Esperal jest jednym ze skutecznych sposobów na pokonanie alkoholizmu. Tabletek z substancją czynną umieszcza się pod skórą pacjenta, a następnie zszywa, stąd potoczna nazwa zabiegu – „wszywka”. Metoda ta jest obecnie jedną z najczęściej wybieranych metod leczenia nałogu alkoholowego. Działanie Esperalu polega na wywoływaniu negatywnych skojarzeń z alkoholem, co skutecznie pomaga zachować trzeźwość uzależnionym, a jak wiadomo trzeźwość jest niezbędna w leczeniu alkoholizmu.

Czym jest Esperal Warszawa?

Esperal jest obecnie bardzo popularnym środkiem stosowanym w leczeniu choroby alkoholowej. Współcześnie wiele osób posiada już wszywki alkoholowe, a prawie każdy z nas zna – nawet z własnego otoczenia – osobę, która poddała się zabiegowi implantacji wszywki alkoholowej Esperal. Nie powinno nas to dziwić ponieważ stosowanie wszywki alkoholowej jest najbardziej skuteczną z metod farmakologicznych w leczeniu alkoholizmu, stąd decyduje się na nią mnóstwo osób.

Jak wygląda zabieg implantacji Esperalu i jak długo działa wszywka alkoholowa?

Tabletki z Esperalem umieszczane są podpowięziowo, jeżeli chodzi o okolicę gdzie zaszywa się lek, najczęściej pod łopatką lub też na pośladku. Miejsce nie jest przypadkowe. Po pierwsze, wszywając tam Esperal, wszywka jest całkowicie niewidoczna i jeżeli sam pacjent nie przyzna się, że poddał się zabiegowi zaszycia alkoholowego, nikt się o tym nie zorientuje. Po drugie, wszywka w tych miejscach jest niewyczuwalna i w żaden sposób nie wpływa na codzienne funkcjonowanie pacjenta. Wszywkę alkoholową można usunąć w każdej chwili, natomiast nie jest możliwe jej samodzielne usunięcie. Jeżeli chcemy pozbyć się leku, powinniśmy zgłosić się do lekarza (najlepiej do tego, który nam implantował Esperal). Czas działania Esperalu to ok. 8 do 12 miesięcy i po upływie tego czasu, jeżeli ponownie nie ma żadnych przeciwwskazań do zabiegu można założyć kolejną wszywkę. Zabieg implantacji wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, stąd jest całkowicie bezbolesny i trwa do 30 minut (razem z podpisanymi stosownymi dokumentami przed zabiegiem). Chirurg wykonuje niewielkie nacięcie, implantuje tabletki, których ilość jest zależna w dużej mierze od stanu zdrowia pacjenta, jego wieku, a także wagi. Następnie zaszywa ranę. Najczęściej stosowane są szwy wchłaniane, stąd nie ma konieczności ich zdejmowania. Jeżeli istnieje taka konieczność pacjent może zgłosić się na wizytę kontrolną, aby sprawdzić czy rana odpowiednio się goi i czy z zaszyciem alkoholowym jest wszystko w porządku.

Jakie objawy pojawiają się u osoby, która po wszywce Disulfiramu spożyła alkohol?

Połączenie etanolu i Disulfiramu powoduje reakcję disulfiramową, podobną do ostrego zatrucia alkoholem – czyli popularnego kaca. W rezultacie pojawiają się objawy takie jak:

  • osłabienie organizmu,
  • nudności i wymioty,
  • nagłe zmiany ciśnienia,
  • drgawki,
  • a nawet zaburzenia pracy mózgu.

Jeśli pacjent podczas leczenia Esperalem wstrzyma się od spożywania napojów alkoholowych, nie musi się obawiać, ponieważ takie objawy u niego nie wystąpią. Ta reakcja może wystąpić tylko po spożyciu alkoholu, ponieważ Disulfiram zmienia sposób, w jaki enzymy rozkładają alkohol w wątrobie. W ten sposób organizm będzie gromadził toksyny, które sprawiają, że czujesz się źle, jakbyś miał kaca. Esperal blokuje produkcję tego enzymu i zapobiega wydalaniu z organizmu szkodliwych substancji, narażając pacjenta na skutki zatrucia alkoholem

Przeciwwskazania do stosowania wszywki alkoholowej Esperal

Najważniejszym przeciwwskazaniem do zabiegu zaszycia alkoholowego jest nietrzeźwość w dniu zabiegu. Pacjent powinien utrzymać abstynencję od alkoholu na min. 24h przed planowanym zabiegiem. Jeżeli istnieje taka możliwość abstynencja może być nawet znacznie dłuższa. Nie naraża to pacjenta na ewentualne skutki uboczne bezpośrednio po zabiegu, spowodowane reakcją wszywki alkoholowej z etanolem.

Każdorazowo przed zabiegiem zaszycia alkoholowego lekarz pyta Pacjenta o stan zdrowia, przebyte choroby, wyklucza także ewentualne uczulenie na aktywny składnik leku (Disulfiram). Podczas wywiadu należy wymienić wszystkie choroby z jakimi się borykamy, niewydolność serca, niewydolność obwodowa krążenia, czy niedawno przebyty zawał serca są również przeciwwskazaniem do zabiegu zaszycia.  Takim przeciwwskazaniem są także zaburzenia psychiczne oraz występujące w przeszłości próby samobójcze. Warto również wspomnieć w tym miejscu, że decyzja pacjenta powinna być w 100% samodzielna i świadoma. Tylko odpowiednia motywacja w połączeniu z kompleksową terapią leczenia alkoholizmu (spotkaniami w grupie AA, psychoterapią) pozwolą na pozbycie się choroby jaką jest alkoholizm.

Skutki uboczne po zabiegu zaszycia alkoholowego

Nie należy lekceważyć stosowania leków z obecnością Disulframu. I trzeba zawsze pamiętać, że działanie wszywki Esperalu wymaga spełnienia określonych warunków, które przeciwdziałają pojawieniu się ewentualnych komplikacji po zabiegu. Jeżeli Pacjent trzyma się wszystkich zaleceń lekarza (nie tylko odnośnie całkowitej abstynencji alkoholowej) lecz także co do prawidłowej higieny rany po wykonaniu zabiegu implantacji wszywki alkoholowej Esperal nie powinien odczuwać żadnych skutków ubocznych zabiegu. Natomiast warto pamiętać, że każdy organizm jest inny. U jednych rany goją się szybciej, u innych wolniej. To co powinno nas zaniepokoić po zabiegu to jeżeli rana nie zagoi się w ciągu 14 dni od wykonania zabiegu, lub jeżeli z niej wycieka jakikolwiek płyn. W takich sytuacjach należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza, aby sprawdził czy wszystko jest w porządku i czy wszywka alkoholowa się u nas przyjęła. W niewielu przypadkach organizm odrzuca wszywkę alkoholową Esperal, co również jest zupełnie normalne, ponieważ traktuje lek jako ciało obce w organizmie, wtedy próbuje się go pozbyć. Natomiast doświadczenie pokazuje, że implantacja Esperalu i lek sam w sobie jest małoinwazyjny i są to jedynie pojedyncze przypadki nieprzyjęcia się leku. Znacznie częściej wszywka alkoholowa Esperal spełnia swoje zadanie i wywołuje awersję do spożywania napojów alkoholowych co znacznie ułatwia wyjście z alkoholizmu.

Polecane artykuły