Szczególny rodzaj gruczołów, takich jak tarczyca, przysadka mózgowa a także gruczoły płciowe, zajmuje się wytwarzaniem substancji chemicznych zwanych hormonami.
Kiedy zaczyna się okres dojrzewania?
Czas dojrzewania ma początek wtedy, kiedy organizm otrzymuje z podwzgórza i przysadki mózgowej sygnał do rozpoczęcia produkcji hormonów płciowych, innych u dziewcząt jak i u chłopców.
Organizm kobiety wytwarza estrogeny, mężczyzny – testosteron.
Hormony te są odpowiedzialne za zmiany emocjonalne i biologiczne. Burza hormonalna powoduje, że zmienia się usposobienie dziewczynki i chłopca, ich stosunek do świata i ludzi. Zaczynają oni odczuwać silną potrzebę niezależności, chcą w coraz większym stopniu decydować o sobie. Może być to przyczyną konfliktów z rodziną i rówieśnikami. Przeżywają huśtawki nastrojów – raz śmieją się bez powodu, innym razem płaczą. Chwiejność emocjonalna to całkiem normalne zjawisko dla pokwitania, chociaż czasem bywa kłopotliwe.
W tym czasie zarówno dziewczęta, jak i chłopcy dużo myślą o sobie, dokładnie się sobie przyglądają, przeżywają swoje -najczęściej wymyślone – wady. Krytycznie przyglądają się innym. Wyraźniej spostrzegają sprzeczności pomiędzy postępowaniem ludzi a głoszonymi przez nich zasadami, między teorią a praktyką, wiarą a działaniem. Zaczynają zastanawiać się, po co żyją, jak ma wyglądać ich przyszłość. Najczęściej zaszywają się w kącie lub odwrotnie – szukają przyjaciela, by dzielić się z nim wszystkimi myślami, które kłębią się w ich głowach.
Przyjaźń staje się bardzo ważna w ich życiu. Wzmaga się również potrzeba intymności. Coraz większego znaczenia zacznie nabierać ich prywatny, wewnętrzny i niepowtarzalny świat. Budują go ze wspomnień, fantazji i snów. Zmienia się też ich stosunek do własnego ciała, zaczynają bardziej chronić swoją prywatność i cielesność.