Cewniki urologiczne to wyroby jednorazowego użytku, które wykorzystywane są przede wszystkim do odprowadzania moczu lub podawania leków bezpośrednio do układu moczowego. Wprowadzane są one wtedy do szyi pęcherza moczowego. To jednak nie ich jedyne zastosowanie – mogą być one z powodzeniem wykorzystywane w badaniach obrazowych, takich jak m.in. cystografia czy cystometria. Wśród najpopularniejszych rodzajów cewników wymienia się cewniki Foleya – do czego one służą?
Czym są cewniki moczowe?
Cewnik stanowi niewielką rurkę wykonaną z plastiku, która wyposażona jest w dwie specjalne końcówki – jedną zaokrągloną, nierzadko mającą dwa otwory i specjalistyczny balonik zapobiegający wypadnięciu cewnika z szyi pęcherza moczowego, a drugą mającą końcówkę do podłączania cewnika do worka gromadzącego mocz. Co więcej, niektóre cewniki posiadają zawór umożliwiający wprowadzanie płynu, aby napełnić balonik.
Cewniki moczowe wykorzystywane są u pacjentów mających problem z oddawaniem moczu bądź u tych, u których nastąpiło zatrzymanie moczu w drogach moczowych. Taka sytuacja występuje najczęściej po zabiegach urologicznych czy chirurgicznych, jednak może być również spowodowana wadami rozwojowymi – np. wadą zatok moczowo-płciowych czy zwężeniem cewki.
Rodzaje cewników urologicznych
Można wymienić kilka najpopularniejszych rodzajów cewników urologicznych. Wśród nich znajdują się cewniki Nelatona – sterylne wyroby o miękkiej i elastycznej budowie. Stosowane są one do jednorazowego wyprowadzania moczu z pęcherza moczowego. Wyróżniamy także cewniki typu Tiemann, które charakteryzują się stożkową końcówką oraz dwoma bocznymi otworami. Wykorzystywane są one u pacjentów z przerostem gruczołu krokowego.
Jednymi z najpowszechniej wykorzystywanych cewników urologicznych są cewniki Foleya. Produkty cenionych na polskim rynku producentów dostępne są tutaj: mercant.pl/cewniki-urologiczne-foleya,c147,pl.html.
Cewniki typu Foley – czym się charakteryzują?
Cewniki urologiczne typu Foley wykonane są z cienkiej, sterylnej rurki. Cechują się one prostym zakończeniem z wbudowanym na końcu bocznym otworem, a także uszczelniającym balonikiem. Po założeniu cewnika mocz spływa przez jego rurkę do specjalnego worka. Cewnik Foleya to wyrób jednorazowego użytku, który umieszcza się w pęcherzu na kilka dni. Zazwyczaj produkowany jest z materiału o gumowej strukturze.
Zastosowanie cewników Foleya
Wskazaniem do użycia cewnika typu Foley jest sytuacja, w której doszło do zatrzymania moczu prowadzącego do wysiłku przy oddawania moczu, a także zmniejszenia wielkości i siły strumienia moczu, uczucia niepełnego opróżnienia, przerwania strumienia moczu czy wahania oddawania moczu. Cewniki Foleya stosowane są także w przypadku pacjentów z dysfunkcjami pęcherza związanymi z nerwami czy urazami – m.in. kręgosłupa. Cewniki urologiczne tego rodzaju wykorzystywane są również w sytuacji wystąpienia niedrożności cewki moczowej, do której mogło dość w wyniku anatomicznego stanu utrudniającego oddawanie moczu: zwężenia cewki moczowej, przerostu lub raka prostaty.
Co więcej, cewniki Foleya są stosowane podczas różnych badań. Służą one do monitorowania wydzielania moczu u osób po urazie bądź znajdujących się w krytycznym stanie. Pozwalają one także na badanie sterylnej próbki moczu do celów diagnostycznych czy badanie obrazowe dolnych dróg moczowych.
Warto także wspomnieć, że cewniki typu Foley stanowią ważne narzędzie terapeutyczne w położnictwie – z ich pomocą szyjka macicy przygotowywana jest do naturalnego porodu. Dodatkowo, przydają się one w sytuacji, gdy ciąża trwa ponad 42 tygodnie lub poród jest przedwczesny. Co więcej, cewniki Foleya stosuje się podczas pęknięcia macicy bądź jej szyjki. Te akcesoria urologiczne stanowią także wsparcie, gdy dziecko nie jest w stanie samodzielnie przebyć drogi przez kanał szyjki macicy.
Przeciwwskazania do użycia cewnika Foleya
Cewniki Foleya stanowią w pełni bezpieczne narzędzie, aczkolwiek można wymienić kilka przeciwwskazań do indukcji porodu z jego wykorzystaniem. Nie zaleca się jego użycia, jeśli matka cierpi na cukrzycę, nadciśnienie czy cholestazę. Co więcej, nie należy go stosować, jeśli wystąpiła:
- infekcja dróg rodnych,
- odejście wód płodowych,
- krwawienie z dróg rodnych,
- przodujące bądź nisko położone łożysko.
Cewniki Foleya znajdują zastosowanie podczas wielu różnych procedur. Stanowią one wyroby jednorazowego użytku wręcz niezastąpione w praktyce medycznej.