Podczas stanu zapalnego w organizmie tworzą się uszkodzenia, prowadzące do zakrzepów. Są one bardzo niebezpiecznie, gdyż pomniejszają średnicę naszych naczyń krwionośnych, przez co znacznie utrudniony jest przepływ krwi.

W zaawansowanej chorobie zakrzepy mogą powiększyć się do rozmiarów, powodujących całkowite zatkanie żył, a następnie odrywać się i przemieszczać po naszym organizmie.

Poznajcie sygnały, które są ostrzeżeniem i świadczą o tym, że zmagasz się właśnie z zakrzepicą.

Ból nóg i opuchlizna

Objawem zakrzepów w naszym organizmie może być opuchlizna i ból nóg. Może być to również efekt przemęczenia lub zatrzymania się wody w organizmie, ale też coś o wiele bardziej groźnego.

Uczucie miejscowego rozgrzania

Jeśli zauważyłaś, że jakieś miejsca na Twoim ciele zdają się być cieplejsze od innych, przyczyną może być zakrzep. Zwłaszcza jeżeli odczuwasz ból lub swędzenie.

Oznaka wyczerpania

Jeśli czujesz się zmęczona mimo wyraźnych powodów, może być to objaw zakrzepicy. Ciało walczy z zakrzepem, serce pracuje mocniej, a Ty czujesz nagłe zmęczenie.



Płytki oddech

Płuca i serce są bardzo obciążone walką z zakrzepem więc może występować krótki i płytki oddech. Jeśli to łączy się z innymi objawami, nie czekaj umów się na wizytę ze swoim lekarzem!

Ból w klatce piersiowej

Zakrzep może zaatakować również płuca, a to objawia się palącym i ostrym bólem, który jest nie do zniesienia.



Ból podczas wysiłku

Jeśli proste ruchy, kaszel lub śmiech sprawiają Ci dyskomfort, może to sugerować, że zakrzep dostał się do płuc.

Ataki kaszlu

Połączone z bólem i odkrztuszaniem nagłe ataki kaszlu wskazują na zakrzep w płucach.

Skurcze

Długotrwałe i powtarzające się mocne skurcze mogą być powodowane przez zakrzepy.

Bóle łydek i stóp

Jeśli tlen nie może dotrzeć do stopy, czujesz, że pojawia się ból i uczucie dyskomfortu, które mogą utrudniać proste ruchy. Musisz zareagować szybko nim taki stan się rozwinie. Brak jakiejkolwiek reakcji może mieć tragiczne skutki.



Kiedy rozpoznacie u siebie tylko kilka z wyżej opisanych objawów i nie jesteście pewni, czy to naprawdę jest zakrzep –  musicie szybko zareagować! Kiedy zakrzep zatka żyłę, może już być za późno, dlatego nie należy zwlekać z wizytą u lekarza lub na pogotowiu.

Podziel się wskazówkami z przyjaciółmi – te informacje mogą uratować komuś życie!