Specjaliści od medycyny tradycyjnej mogą potwierdzić, że nie jest to zwykła przyprawa, ale ceniona na całym świecie roślina, która już od wieków wykorzystywana była, jako naturalny środek w leczeniu różnego rodzaju schorzeń.

Imbir, to roślina, którą stosuje się w wielu krajach w celu łagodzenia bólu i zwalczania różnych dolegliwości żołądkowych. W całej roślinie znajduje się mnóstwo cennych właściwości, jednak najwięcej substancji odżywczych odnajdziemy w korzeniu rośliny. Sposób spożycia może być różny, na surowo, jako przyprawa w proszku, a nawet w postaci oleju lub soku.

imbir

Poznaj 8 powodów, dla których warto spożywać imbir

1. Kłopoty z trawieniem
Sięgając po zaledwie 1,2 g imbiru przed posiłkiem wspomagasz swój układ trawienny i chronisz go w ten sposób przed uciążliwą niestrawnością. Dzięki olejkowi zawartemu w kłączu imbiru zwiększy się motoryka żołądka, co spowoduje, że nie będą doskwierać ci wzdęcia, niestrawność oraz zaparcia. Ponadto olejek pobudza także produkcję śliny i soku żołądkowego, działa więc rozkurczowo i żółciopędnie.

2. Nudności
Spożycie świeżego kłącza lub picie herbaty imbirowej zapobiega powstawaniu nudności i wymiotów. Pokonasz także dzięki niemu wzmożony apetyt. Wiele środków przeznaczonych na chorobę lokomocyjną posiada w składzie właśnie imbir. Zaleca się stosować go osobom po narkozie i chemioterapii.

3. Ból
Według naukowców z University of Georgia imbir ma działanie przeciwbólowe. Spożywając go codziennie, możesz zmniejszyć ból mięśni o nawet 25%. Imbir doskonale sprawdzi się również w zwalczeniu dolegliwości bólowych podczas miesiączki.

4. Przeziębienie i stany zapalne
Ta cudowna roślina zawiera substancje, zwalczające stany zapalne, dlatego łagodzi wszelkie dolegliwości przy chorobie stawów, a krople olejku imbirowego podczas masażu uporają się z bólem twoich mięśni. Bardzo często imbir można odnaleźć w składzie wielu maści i plastrów rozgrzewających.

5. Choroby serca i cukrzyca
Wystarczy zaledwie 2 gramy dziennej dawki imbiru, aby obniżyć poziom glukozy we krwi. Już po trzech miesiącach, po regularnym spożywaniu tej rośliny, jego poziom można zredukować aż o 10%! O tyle samo jedzenie imbiru zminimalizuje także wystąpienie ryzyka choroby serca.

 

6. Poziom cholesterolu
Badania przeprowadzone na 85 osobowej grupie z wysokim poziomem cholesterolu i trwające 45 dni wykazały, że wystarczy zaledwie 3 gramy codziennego spożywania sproszkowanego imbiru, aby znacznie obniżyć poziom złego cholesterolu. Ponadto eksperci dowiedli, że imbir zapobiega powstawaniu zakrzepów, dlatego, że zmniejsza agregację płytek krwi, innymi słowy ich „zlepianie”.

7. Walka z nowotworami
Obecnie prowadzone są badania, dotyczące zwalczania chorób nowotworowych z wykorzystaniem tej właśnie rośliny, a dokładniej substancji Gingerol. Jak przekonują naukowcy, wyniki są mocno obiecujące. Już 2 gramy codziennego spożywania imbiru znacznie zmniejsza prozapalne cząsteczki sygnałowe w okrężnicy, dlatego mówiąc prościej, imbir doskonale sprawdza się w leczeniu oraz profilaktyce nowotworu jelita grubego.

8. Wspomaganie pracy mózgu
Imbir doskonale wpływa również na nasz układ nerwowy i może przeciwdziałać powstawaniu choroby Alzheimera. To wszystko dzięki czynnym związkom biologicznym oraz przeciwutleniaczom zawartym w tejże roślinie. Imbir wpływa na lepsze ukrwienie naszego mózgu, zwiększa jego wydajność, poprawia także koncentrację.

Imbir przeciwwskazania

Przeciwwskazania

Ze względu na silne i drażniące działanie tej rośliny, nie każdy jednak może po nią sięgać codziennie. Szczególnie uważać powinny kobiety będące w ciąży i karmiące piersią, osoby z refluksem żołądkowym i cierpiące na wrzody.

Jeśli uważasz, że ten artykuł może być cenny dla innych, podziel się nim.



Polecane artykuły