Zaburzenia somatyzacyjne charakteryzują się dolegliwościami natury cielesnej, jednak ich pochodzenia nie można potwierdzić w diagnozie medycznej. Ich źródłem może być świadome, bądź nieświadome przeżywanie trudnych emocji, lęku czy napięcia. A z nimi może pomóc nam uporać się psycholog lub psychoterapeuta. Jednym z możliwych sposobów leczenie jest psychoterapia. Polecana w nurcie psychodynamicznym bądź poznawczo-behawioralna.

Objawy somatyczne- popularne wśród wielu pacjentów

Zdarza się, że nawet przez wiele lat doświadczamy bólów lub innych nieprzyjemnych doznań z ciała, które utrudniają nam codzienne funkcjonowanie. Nierzadko dochodzi do tego, że stajemy się częstymi gośćmi w placówkach ochrony zdrowia, poddajemy się licznym badaniom i konsultacjom lekarskim, szukając dla siebie pomocy. Brak jednoznacznej diagnozy medycznej może być wówczas tym, co skłania nas samych, lub lekarza do zastanowienia się, czy natura objawów nie jest psychogenna. Do typowych dolegliwości somatyzacyjnych możemy wliczyć objawy takie jak ból, drżenie rąk, kołatanie serca, „gula w gardle”, ściskanie czy duszności. Oprócz wnikliwych badań klinicznych, aby w zupełności wykluczyć pochodzenie objawów z ciała, zalecane jest leczenie w formie psychoterapii. Pomoże to odnaleźć i zdefiniować przyczynę przeżywanych trudności, aby następnie podczas pracy terapeutycznej móc się z nimi uporać.

Gdzie znaleźć odpowiednią pomoc psychoterapeuty?

Jeśli rozważasz wizytę u psychoterapeuty w związku z doświadczaniem dolegliwości somatyzacyjnych, pierwszym – być może mało intuicyjnym krokiem może być poproszenie o radę lekarza prowadzącego. Z dużym prawdopodobieństwem będzie on znał psychoterapeutę godnego polecenia. Gdy tak się nie stanie powinniśmy szukać ośrodka psychoterapii, bądź prywatnego gabinetu jednego z wielu specjalistów jakim są wykwalifikowani psychoterapeuci. Wskazanym byłoby rozpocząć proces od zapisania się na konsultację wstępną. Pierwsza wizyta w gabinecie służy zazwyczaj rozpoznaniu problemu, z którym boryka się pacjent- a więc w tym przypadku somatyzacji i tego jak przeżywa ją pacjent oraz jak się wówczas zachowuje. Psychoterapeuta prawdopodobnie zapyta również o historię tego objawu – kiedy się pojawił, w jakich okolicznościach, jak zmieniał się w czasie i wpływał na całokształt funkcjonowania pacjenta. Jeśli decydujemy się na psychoterapię psychodynamiczną, to terapeuta może zapytać nas również o to, jak my sami interpretujemy ten objaw i jak rozumiemy jego genezę.

Skąd się biorą zaburzenia somatyzacyjne?

Nie ma jednoznacznej, uniwersalne przyczyny zaburzeń somatyzacyjnych. Zazwyczaj profesjonaliści łączą je z tłumieniem lub wypieraniem trudnych emocji. Możliwe jest też powstawanie somatyzacji w wyniku trudnych, czy nawet traumatycznych przeżyć, a także można je wiązać z bolesnymi przeżyciami, czy zaniedbaniami z okresu dzieciństwa. Musimy pamiętać, że tak jak każdy człowiek jest unikalny, tak źródło trudności z którymi się boryka, jest unikalne dla niego. Psychoterapeuta to osoba, której zadaniem jest takie właśnie spojrzenie na pacjenta – jak na wyjątkową osobę, z wyjątkowymi przeżyciami i historią, której zrozumienie prowadzi do poprawy jej samopoczucia.

Psychoterapia może być skuteczna również w leczeniu innych zaburzeń, o których można przeczytać na stronie gabinetu psychoterapii Katowice: https://www.dp-psychoterapia.pl/

Polecane artykuły