Laserowe usuwanie kurzajek gwarantuje pełne wyleczenie wirusa brodawczaka. Kurzajki czy brodawki to zmiany skórne, które pojawiają się najczęściej na dłoniach oraz stopach. Nie są to jednak zmiany skórne naturalne, a znamiona wywołane wirusem HPV, które na szczęście w przeważającej ilości przypadków nie są zagrożeniem dla naszego zdrowia czy życia. Nie oznacza to jednak, że gdy na naszym ciele zaobserwujemy kurzajkę, mamy ją zupełnie zignorować.

Nieleczone zmiany wirusowe szybko się rozprzestrzeniają i mogą pojawić się na praktycznie każdej części ciała osoby zakażonej, może ona również zarazić wszystkich w swojej najbliższej okolicy, a nawet osoby obce, gdyż wystarczy, że osoba zakażona wirusem dotknęła przedmiotu, który następnie do ręki weźmie ktoś inny. Obecnie na popularności zyskuje zabieg laserowego usuwanie kurzajek, który jest bardzo skuteczny i precyzyjny.

Co to jest i jak wygląda kurzajka (brodawka)?

Mianem kurzajki określamy wirusową zmianę skórną wywołaną wirusem brodawczaka HPV. Wirus ten przenika przez skórę człowieka, mnożąc się tam i tworząc na powierzchni skóry coś na podobieństwo zrogowacenia, suchego pieprzyka w odcieniu skóry lub kolorze w szarawych lub brązowych barwach.

Jak szybko po zakażeniu się wirusem HPV kurzajka zaczyna być widoczna? Nie ma jednego stałego terminu wykwitu kurzajek, szacuje się jednak, że okres jej inkubacji to od 2 do 6 miesięcy, a kurzajki mogą pojawiać się pojedynczo lub od razu w większych skupiskach na ciele.

Kiedy najlepiej zdecydować się na zabieg usuwania kurzajek?

Większość osób ignoruje problem pojawiających się kurzajek, wiedząc, że nie są one zagrożeniem dla ich zdrowia. Jest to oczywiście błąd, a każdą niepokojącą zmianę skórną należy niezwłocznie konsultować z lekarzem w https://chirurgiapoznan.pl/usuwanie-kurzajek-brodawek-poznan/ i w razie potrzeby usuwać. Im dłużej wirus HPV „gościł będzie” na naszej skórze, tym głębiej i mocniej uda mu się w niej zakorzenić, a więc usuwanie kurzajek będzie również bardziej skomplikowanym procesem.

Co jest przyczyną powstawania kurzajek?

Kurzajki jako efekt zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego, to niewielkie zmiany skórne, które pojawiają się na skutek bardzo szybkiego wzrostu komórek wirusa w ciele ludzkim. Obecnie specjaliści wyodrębnili około 150 rodzajów wirusa brodawczaka, z czego aż 1/3 odpowiada za powstawanie na ciele kurzajek. Wirusy z rodziny HPV są niezwykle zaraźliwe, do zakażenia może dojść nawet bez bezpośredniego kontaktu z nosicielem, a najczęstszymi miejscami są baseny, szkoły, sauna, siłownia, sale zabaw oraz inne miejsca publiczne ogólnego użytku.

Jeżeli zauważysz na ciele swoim lub kogoś najbliższego kurzajkę lub skupisko kurzajek, nie zwlekaj i walcz z nią! Dostępnych jest wiele metod, a dobór najodpowiedniejszej z nich powinien być decyzją doświadczonego lekarza specjalisty. Ogólnodostępne metody usuwania kurzajek w aptekach nie zawsze są odpowiednim wyborem.

Kurzajki – drogi zakażenia

Jak wspomniane było już wcześniej, wirus brodawczaka ludzkiego jest niezwykle zaraźliwy. Do zarażenia może dojść w wyniku bezpośredniego kontaktu z nosicielem (kontakt skóra do skóry lub skóra do błony śluzowej) lub też niebezpośredniego (wirus pozostawiony na przedmiocie). Dlatego bardzo ważne jest odpowiednie zachowanie higieny oraz dokładne mycie rąk zawsze po powrocie do domu.

Laserowe usuwanie kurzajek i brodawek – dlaczego warto zdecydować się na zabieg?

Najczęstszymi miejscami, na których pojawiają się kurzajki to stopy i dłonie, nie oznacza to jednak, że nie pojawiają się one na innych częściach ciała. Ich występowanie może dotyczyć również twarzy, ud, brzucha czy narządów płciowych, a tak naprawdę każdego miejsca na ludzkim ciele. Kurzajki mają przeważnie postać niewielkich zgrubień, które najczęściej wywołują dyskomfort lub ból.

Dlaczego warto udać się na profesjonalny zabieg usuwania kurzajek? Takie działanie pozwala przede wszystkim na dokładne i całkowite usunięcie wszystkich zakażonych tkanek, dzięki czemu możemy mieć pewność, że kurzajki nie powrócą, nie rozprzestrzenią się na naszym ciele i nie zarazimy innych osób wokół nas. Bardzo ważne jest, by usuwać wszelkie zmiany tego typu, gdyż u niektórych osób takie zmiany mogą przekształcić się w zmiany nowotworowe, zwłaszcza u osób ze słabą odpornością.

Laserowe usuwanie kurzajek – jak wygląda zabieg?

Usuwanie kurzajek za pomocą metody laserowej to jeden z obecnie dostępnych sposobów na ich pozbycie się. Jest to najskuteczniejsza i najbardziej precyzyjna metoda, która cieszy się coraz większą popularnością. Zabieg z wykorzystaniem lasera jest mało inwazyjny, bezbolesny i nie wymaga przerywania ciągłości skóry, dzięki czemu praktycznie nie istnieje ryzyko zakażeń.

Na początku zabiegu lekarz podaje znieczulenie miejscowe, a następnie z wykorzystaniem wiązki laserowej naświetla zmianę skórną, powodując zniszczenie zarażonych wirusem tkanek. Laser pozwala na bardzo precyzyjne działanie, usuwając wszystkie zmienione wirusem tkanki, pozostawiając zdrowe tkanki nienaruszone. Takiego efektu nie można uzyskać chirurgiczną metodą. Zabieg trwa krótko, a zdrowe tkanki pozostawione dookoła zniszczonych tkanek z wirusem pobudzają się do intensywnej pracy, dzięki czemu regeneracja skóry jest skuteczniejsza. Zabieg przy użyciu lasera nie pozostawia również nieestetycznej blizny, gdyż nie ma konieczności użycia szwów.

Laserowe usuwanie kurzajek – zalecenia po zabiegu

Zabieg laserowego usuwania kurzajek jest bezpieczny i mało skomplikowany, jednak po jego przejściu należy zastosować się do kilku zaleceń. Najważniejsza jest odpowiednia pielęgnacja miejsca zabiegowego – nie należy stosować podrażniających kosmetyków i pilnować odpowiedniego nawilżenia. Nie zaleca się również ekspozycji na promienie słoneczne, dlatego należy stosować odpowiednie kremy w filtrem UV. Zabieg usuwania kurzajek nie wyklucza z codziennych aktywności oraz z uczestniczenia w życiu codziennym, takim jak praca czy zajęcia na studiach czy w szkole.

Laserowe usuwanie brodawki – rekonwalescencja po zabiegu

Zaraz po przeprowadzeniu zabiegu laserowego usuwania kurzajek na skórze może pojawić się zaczerwienienie i obrzęk. Pacjent może również odczuwać swędzenie, jednak wszystkie te objawy szybko ustępują i nie są powodem do niepokoju. Objawy te nie wykluczają jednak z codziennych aktywności, nie ma również potrzeby brania zwolnienia lekarskiego.

Usuwanie brodawek – czy mogą się pojawić powikłania?

Biorąc pod uwagę wszystkie powyżej przedstawione informacja, z całą odpowiedzialnością można stwierdzić, że zabieg usuwania kurzajek z wykorzystaniem lasera to najbezpieczniejsza metoda obecnie dostępna. Jest również najbardziej precyzyjna i wykazuje najmniejsze ryzyko wystąpienia jakichkolwiek powikłań. Oczywiście, istnieje niewielkie ryzyko wystąpienia dodatkowych powikłań takich jak długotrwale występujące zaczerwienienie czy sączenie się płynu z rany. W takich przypadkach należy bezwzględnie udać się do lekarza, w celu sprawdzenia, czy nie dzieje się nic poważnego.

Polecane artykuły