Higiena jamy ustnej dla każdego z nas to kwestia najważniejsza. Dbając codziennie o zdrowy i piękny uśmiech, możemy być pewni, że wizyty kontrolne u dentysty będą tylko formalnością. Czy w przypadku dzieci, dbanie o zęby jest tak samo łatwe jak w przypadku osób dorosłych? Jest to zależne na pewno od kilku istotnych czynników.

Jak przygotować dziecko do wizyty kontrolnej u dentysty?

Każda mama w trosce o zdrowie i prawidłowy rozwój dziecka powinna udać się ze swoją pociechą do stomatologa nie wcześniej niż przed ukończeniem 1 roku życia. Według ekspertów pierwsza wizyta nie musi być ukierunkowana na sprawdzenie stanu uzębienia dziecka. Jest to chęć wywołania pozytywnych emocji związanych z pierwszą wizytą u dentysty, która w przyszłości może się kojarzyć z czymś miłym i przyjemnym. Dla wielu z nas stomatolog kojarzony jest jako ktoś kto sprawia nam ból, a opory i lęk związany z kolejną wizytą przyprawia nas o mdłości. Dzisiaj wcale ten scenariusz nie musi się powtarzać, jeżeli w dziecku w odpowiedni sposób wypracujemy pewne nawyki. Wizyta adaptacyjna we wczesnym okresie życia maluszka powinna skłonić rodziców do regularnych i rutynowych kontroli nawet jeśli nie pojawiają się żadne niepokojące objawy. Dziecko reaguje na bodźce, jest ciekawe świata, a lekarz dentysta z odpowiednim podejściem do małego pacjenta wywoła w nim same przyjemne emocje. Najlepszą radą dla wszystkich rodziców jest opanowanie strachu przed wizytą kontrolną u dziecka, która może pomóc wyeliminować nieprawidłowości związane z uzębieniem.

Jak często dziecko powinno odwiedzać gabinet stomatologiczny?

Wizyty kontrolne uzależnione są w dużym stopniu od jakości i ilości uzębienia wśród najmłodszych. Nie wystarczy do tego jedna wizyta, ponieważ dentysta musi zapoznać się ze swoim pacjentem, w celach dalszej obserwacji. Wielu lekarzy potwierdza wersję, że przy uzębieniu mlecznym i mieszanym wizyta kontrolna powinna odbywać się co 6 miesięcy. Wraz z wiekiem dziecka, przy poprawnej higienie jamy ustnej oraz zdrowych nawykach żywieniowych odstępy pomiędzy wizytami można wydłużać. Pamiętajmy jednak, że jest to kwestia indywidualna i zależy m.in od

  • mineralizacji zębów,
  • jakości szkliwa,
  • korony szkliwa (zębiny i miazgi)
  • uwarunkowań genetycznych,

Warto zaznaczyć, że tak samo jak w przypadku osób dorosłych, dzieci też mogą doświadczyć silnego bólu zęba. Często jest to wynikiem próchnicy lub też nadwrażliwości związanej ze spożywaniem niektórych napojów i pokarmów. W takich sytuacjach warto reagować natychmiast podając lek przeciwbólowy, a tym bardziej udać się na kontrolę do dentysty. Regularne i rutynowe wizyty stomatologiczne uchronią nasze dzieci przed chorobami związanymi z uzębieniem w przyszłości oraz wypracują zdrowe nawyki.

Czy podczas kontroli u dentysty sprawdzane są tylko zęby?

W teorii może i tak, natomiast w praktyce wizyta u stomatologa ma na celu przegląd całej jamy ustnej, nie tylko uzębienia. Podczas kontroli na fotelu lekarz sprawdza w jakim stanie są nasze dziąsła oraz…język. Tak, może to zabrzmi dziwnie, ale brak higieny języka może prowadzić do gromadzenia się bakterii w całej jamie ustnej. Dlatego od dziś nie dbamy tylko o same zęby, ale również o język. W wielu sklepach można zakupić specjalną szczoteczkę do zębów z odpowiednią końcówką, która zadba o nasz język, aby był piękny i zdrowy.

Podsumowując, warto dbać o zęby każdego dnia, myjąc je przynajmniej dwa razy dziennie. Regularna profilaktyka w postaci rutynowych wizyt u dentysty pomoże uchronić nasze dzieci niejednokrotnie przed długim, żmudnym i kosztownym leczeniem. Tym razem zapraszamy do dentysty na Bemowie – https://www.dentsm.pl  – zapraszamy do kliniki dentystycznej w Warszawie.

Tekst sponsorowany: Klinika dentystyczna  w Warszawie –  https://www.dentsm.pl

Polecane artykuły