Jesteś zwolennikiem domowych sposobów leczenia? Herbatka z tymianku w połączeniu z miodem i cytryną zdziała cuda! Doskonała w leczeniu kaszlu, bólu gardła i zapaleniu oskrzeli.

Tymianek to roślina posiadająca wyrazisty smak i mocny aromat co sprawia że potrawy nabierają wyjątkowego smaku. Doskonały jako przyprawa do ziemniaków, mięs czy ryb. Nazwa tej rośliny pochodzi od greckiego słowa thymon co w tłumaczeniu oznacza do odkażania. Już od czasów starożytnych używany był do celów leczniczych. Tymianek ma bardzo szerokie zastosowanie zdrowotne. Ma bardzo silne działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne.

Tymianek i cytryna

Tymianek posiada szereg składników aktywnych takich jak: olejki eteryczne z przewagą tymolu, witaminy B i C oraz flawonoidy. Pomaga na wiele różnych dolegliwości w szczególności doskonale sprawdza się przy leczeniu infekcji gardła czy ostrym zapaleniu oskrzeli. Tymianek ma działanie wspomagające przy przeziębieniach czy grypie. Możemy go stosować w postaci najróżniejszych środków leczniczych. Jednym z nich jest herbatka z tymianku z miodem i cytryną.

Przepis na herbatkę z tymianku, miodu i cytryny

Przepis na herbatkę z tymiankiem

  • 250 ml wody
  • 3 łodygi świeżego tymianku lub suszonego
  • miód i sok z cytryny

Składniki podane w przepisie wystarczą na jedną porcję. Czas parzenia 15 min.

Jak przygotować herbatę z tymianku?

Przygotowanie herbatki z tymianku

Łodygi tymianku włóż do szklanki i zalej wrzątkiem. Przykryj naczynie i pozwól herbacie się zaparzyć. Czas parzenia przy zielonych łodygach to 10 min jeżeli używasz suszonego tymianku wystarczy 7 minut. Po zaparzeniu wyrzucamy łodygę tymianku i dodajemy miód i cytrynę do smaku. Podajemy na ciepło lub na zimno. Tak przygotowana herbata może stać w lodówce około tygodnia. Zaleca się pić maksymalnie od 2 do 4 filiżanek dziennie. Regularne spożywanie herbaty tymiankowej jest szczególnie korzystne dla zdrowia bo bogata jest w przeciwutleniacze witaminy i minerały.

Ciekawostka

Aby nasza zdrowa herbatka miała jeszcze silniejsze działanie można dodać kilka kawałków cynamonu. Herbata będzie miała silniejsze działanie ale również cynamon wzbogaci jej walory smakowe.Przeciwskazania

Zaleca się nie przekraczać dziennej dawki napoju. W rzadkich przypadkach tymianek może wywoływać reakcje alergiczne. Ponadto nie zaleca się spożywania tymianku kobietą w ciąży, ponieważ tymianek może mieć aktywność poronną.

Więcej z kategorii: Zioła