Pierwsze objawy żylaków nie są nadmiernie uciążliwe, dlatego pacjenci często je bagatelizują. Tymczasem stanowią one poważny sygnał alarmujący o rozwoju poważnej choroby układu krążenia. Jak rozpoznać żylaki na nogach, jak leczyć zmiany oraz w jaki sposób im zapobiegać?
Czym są żylaki kończyn dolnych i dlaczego powstają?
Żylaki nóg to jeden z objawów przewlekłej niewydolności żylnej. W przebiegu choroby dochodzi do poszerzenia żył, które – uwypuklone – stają się wyczuwalne przez skórę jako podłużne, kręte zgrubienia. Do ich powstawania przyczynia się zastój krwi w naczyniach, będący skutkiem uszkodzenia zastawek żylnych. Zdrowo funkcjonujące zastawki przeciwdziałają cofaniu się krwi (refluksowi), dzięki czemu jej przepływ następuje prawidłowo, czyli w stronę serca. Jeżeli jednak pojawią się zaburzenia w ich funkcjonowaniu, krew zaczyna zalegać w naczyniach i tworzyć zakrzepy. Zwiększa się tym samym ciśnienie wywierane na ścianę naczynia, co prowadzi do jego poszerzenia i charakterystycznego poskręcania.
U większości pacjentów żylaki są problemem rodzinnym – skłonność do ich występowania jest genetyczna. Istnieje jednak szereg czynników, które znacznie zwiększają ryzyko rozwoju niewydolności żylnej. Są to m.in.:
- nadwaga i otyłość,
- długotrwałe przebywanie w pozycji stojącej lub siedzącej (zwłaszcza z nogą założoną na nogę), np. z uwagi na wykonywany zawód,
- ciąża,
- brak regularnej aktywności fizycznej,
- palenie papierosów,
- dźwiganie ciężarów.
Do rozwoju żylaków predysponuje również płeć – częściej diagnozowane są one u kobiet.
Jak rozpoznać żylaki nóg? Objawy
Początkowo schorzenie rozwija się niemal nieuważanie, jednak z biegiem lat objawy żylaków na nogach stają się coraz bardziej uciążliwe. Pojawia się uczucie ciężkości nóg, skóra staje się napięta i swędząca. Występują skurcze łydek nasilające się zwłaszcza nocą, a także w czasie upalnych dni.
Pierwszym zauważalnym gołym okiem objawem żylaków nóg są tzw. pajączki (teleangiektazje), czyli miejsca, w których doszło do poszerzenia drobnych naczyń włosowatych tworzących charakterystyczne skupiska. Popękane naczynka przyjmują kolor ciemnoczerwony bądź siny i pojawiają się na udach oraz łydkach. Często uznawane jedynie za defekt kosmetyczny w rzeczywistości są poważnym sygnałem alarmującym o konieczności podjęcia terapii.
Jeśli objawy te zostaną zignorowane, choroba postępuje, wywołując coraz bardziej dotkliwe dolegliwości. Zmiany żylakowe zwiększają swoje rozmiary, występują masywne obrzęki oraz zmiany skórne w postaci przebarwień i owrzodzeń. Pojawia się poważne zagrożenie pęknięcia żylaka i groźnego w skutkach krwotoku.
Żylaki nóg – leczenie
Sposób leczenia żylaków, jak i efektywność działania terapii, są uzależnione od stadium zaawansowania zmian. W leczeniu żylaków nóg stosuje się:
- farmakoterapię – preparaty zawierające rutynę, diosminę, hesperydynę; substancje te wspierają przepływ krwi w naczyniach, wzmacniają ich ściany i działają przeciwzapalnie, łagodząc jednocześnie dyskomfort bólowy; leki te w dużej części dostępne są bez recepty i można stosować je w domowym leczeniu żylaków nóg, jednak zdecydowanie nie należy unikać konsultacji z lekarzem;
- leczenie uciskowe – opaski i pończochy uciskowe; kompresja wpływa na zwężenie światła naczyń i poprawę pracy zastawek; stosowanie wyrobów uciskowych pozwala zmniejszyć opuchliznę nóg i złagodzić uciążliwe skurcze.
Stosowanie opaski na żylaki nóg lub innych nieinwazyjnych metod jest zwykle niewystarczające w przypadku zaawansowanych zmian. W takiej sytuacji konieczne może być przeprowadzenie leczenie operacyjne.
Jak zapobiegać żylakom nóg?
W profilaktyce żylaków największe znaczenie ma zmiana stylu życia – zaleca się redukcję masy ciała w przypadku nadwagi i otyłości, zwiększenie codziennej aktywności ruchowej (spacery, pływanie, jazdę na rowerze), zerwanie z nałogiem palenia papierosów czy częstego sięgania po napoje alkoholowe.
Istotne jest także zadbanie o ergonomię pracy – unikanie wielogodzinnego stania czy siedzenia. Jeśli wymaga tego wykonywana praca zawodowa, warto starać się raz na jakiś czas poruszać nogami – przejść kilka kroków, naprzemiennie podkurczać i rozprostowywać palce u stóp, wykonać kilka powtórzeń wspinania się na palcach i stawania na stopach.
Cenne jest także stosowanie wspomnianych wyrobów uciskowych – pończochy czy podkolanówki przeciwżylakowe wspierają leczenie zmian, ale wykazują również skuteczne działanie profilaktyczne.
Odwiedź także stronę BRANDvital: https://www.brandvital.eu/