Osteoporoza to choroba, która dotyka coraz młodsze osoby. Chociaż kojarzy się ją głównie jako jedną z chorób starczych, występuje niekiedy już u czterdziestolatków. Stosowane leki na osteoporozę wykazują bardzo dużą skuteczność, jednak specjaliści zalecają, aby ich przyjmowanie było poparte zmianą diety i trybu życia.
1. Farmakologiczne leki na osteoporozę
2. Dieta nie mniej ważna niż farmaceutyki
W leczeniu osteoporozy stosuje się kilka grup leków, wśród których pierwsze miejsce zajmują bisfosfoniany. Niezbędna jest również suplementacja wapnia i witaminy D, które bezpośrednio wpływają na stan układu kostnego.
Farmakologiczne leki na osteoporozę
W większości przypadków po rozpoznaniu osteoporozy konieczne jest wdrożenie leczenia farmakologicznego, które zatrzyma rozwój choroby, a choremu pozwoli na w miarę normalne życie. Zwykle w pierwszej kolejności lekarze sięgają po bisfosfoniany, czyli leki mające za zadanie zahamowanie resorpcji kości, zwiększenie ich gęstości mineralnej oraz zmniejszenie ryzyka złamań, głównie bliższego odcinka kości udowej i kręgów. Stosowanie bisfosfonianów może mieć jednak trudne dla chorego skutki uboczne w postaci wysypki, bólu stawów i mięśni oraz dolegliwości ze strony układu pokarmowego, np. nudności, podrażnień żołądka, wymiotów lub biegunki.
Podstawowe leki na osteoporozę obejmują również preparaty witaminowe, uzupełniające wapń i witaminę D3. Ich szeroki wybór znajduje się na http://nowafarmacja.pl/leki-na-osteoporoze. Dawkowanie powinien ustalić lekarz w oparciu o wyniki badań i stan chorego.
Dieta nie mniej ważna niż farmaceutyki
Jedną z przyczyn osteoporozy jest niedobór składników mineralnych, mających wpływ na stan kości. Uzupełnieniem leczenia farmakologicznego jest zatem dieta, ze szczególnym uwzględnieniem produktów zawierających wapń. Oprócz podaży wapnia, np. z przetworów mlecznych, ważne jest ograniczanie spożywania produktów, które upośledzają wchłanianie wapnia z pożywienia. Należą do nich wszystkie rośliny, zawierające kwas szczawiowy, np. szpinak, oraz pokarmy z zawartością kwasu fitynowego, takie jak pieczywo z otrębami pszennymi.
Negatywny wpływ na leczenie osteoporozy ma stosowanie używek, głównie palenie tytoniu i picie alkoholu. Zawarty w dymie papierosowym kadm ogranicza syntezę naturalnej witaminy D, a alkohol wpływa na pracę wątroby i aktywuje komórki, które odpowiadają za zmniejszenie masy kostnej.
Odpowiednią dietę i ograniczenie używek należy uzupełnić dawką codziennej aktywności fizycznej. Nawet zwykły spacer, wykonywany regularnie, przyczyni się do poprawy stanu zdrowia i zmniejszy ryzyko wystąpienia osteoporozy.