Tuje, to rośliny, które od lat goszczą w polskich parkach i ogrodach. Odnaleźć je można niemalże wszędzie, na cmentarzach, placach szkolnych i na prywatnych posesjach. Bardzo często roślina ta jest wykorzystywana, w formie żywopłotu, który nie tylko stanowi element wystroju ogrodu, ale też sprytnie pozwala zasłonić się przed sąsiadem.

Tuje prezentują się naprawdę dobrze, jednak mało kto pamięta o tym, że należą do roślin silnie trujących!

Tuje, dokładniej nazywane żywotnikami, występują w kilku odmianach. Występują w różnej sylwetce, wysokości i zabarwieniu. Najbardziej znanym krzewem jest żywotnik zachodni, który spotkać można w barwach jasno zielonych lub szarozielonych, a swym kształtem przypomina drzewo.

Czy tuje są trujące

Mnóstwo ludzi nie zdaje sobie sprawy o szkodliwości tej rośliny. Tuje zawierają keton monoterpenu (tujon), który należy do substancji silnie trujących. Jest niebezpieczny zwłaszcza dla naszej tkanki nerwowej i może przyczynić się do powstania drgawek a nawet trwałych uszkodzeń komórek nerwowych. Niebezpieczne związki, występujące w organach żywotnika, wpływają na nasz organizm poprzez bezpośredni kontakt z rośliną, bądź przez wdychanie jej szkodliwych oparów.

tuje toksyczne

Osoby przebywające w pobliżu tej rośliny, mogą zauważyć u siebie podrażnienia skóry i wysypkę. Najsilniejsze działanie olejków eterycznych tui występuje na przełomie marca i kwietnia. Opary tej rośliny często wywołują katar sienny, zawroty głowy, duszności, suchy kaszel i astmę.

Co więcej, tuje nie tylko stanowią zagrożenie dla ludzi, ale również dla zwierząt i innych roślin. Najbardziej jednak są niebezpieczne dla małych dzieci i zwierząt. Równie groźne okazują się być dla pszczół. Jedyne organizmy, które uwielbiają tę roślinę to kleszcze. Niestety z roku na rok przybywa ich coraz więcej.

Wszelkie choroby grzybicze w glebie, są niestety rozprzestrzeniane właśnie poprzez tuje i silnie oddziałują na inne rośliny, warzywa, owoce i krzewy. Dlatego Administracje Rodzinnych Ogródków Działkowych (ROD) ostrzegają przed tymi toksycznymi roślinami i apelują o unikanie wykorzystywanie tui do żywopłotów w swoich ogrodach.

Czy ta informacja była dla Ciebie cenna? Koniecznie podziel się nią z innymi!

Polecane artykuły