Masaż wykonany przed ćwiczeniami sportowymi lub po nich może być traktowany jako sposób przygotowania mięśni lub ich odprężenia. Poza tym jest on doskonałą metodą na utrzymanie mięśni w stanie sprawności i rozluźnienia.
Masaż jest sprawdzoną metodą terapeutyczną w przypadku wielu dolegliwości dnia codziennego, takich jak bóle pleców, bóle głowy, zaburzenia przepływu krwi, zmęczenie i stres. Po wypadkach i przebytych operacjach masaż stosowany jest jako zabieg rehabilitacyjny. Często znacznie przyspiesza proces leczenia.
Jak działa masaż?
Masaż wykazuje wielostronne działanie i stosowany jest w wielu dziedzinach medycyny.
1. Wzmaga krążenie krwi w poszczególnych warstwach tkanek i likwiduje zaburzenia krążenia w obrębie krążenia żylnego oraz krążenia chłonki (drenaż limfatyczny).
2. Pobudza przemianę materii na poziomie komórkowym.
3. Zmniejsza poziom napięcia mięśniowego, przywraca prawidłowe napięcie tam, gdzie jest niedostateczne, przyspiesza proces regeneracji mięśni.
4. Pomaga w usuwaniu blizn i nadmiernego zlepiania się tkanek, do czego może dochodzić po urazach lub zabiegach operacyjnych.
5. Pobudza mięśnie osłabione na skutek długotrwałego niedoboru ruchu, na przykład w przypadkach gdy pacjent na skutek choroby musiał spędzić dłuższy czas w łóżku.
6. Za pomocą specjalnych metod masażu (masaż tkanki łącznej, masaż stóp) możliwe jest wywieranie korzystnego wpływu na organy wewnętrzne za pośrednictwem skóry, tkanki podskórnej i mięśni.
7. Masaż prowadzi także do odprężenia psychicznego i równowagi duchowej.
Jak należy prawidłowo wykonywać masaż?
W przypadku wielu dolegliwości lekarz zaleci zastosowanie masażu. Taki masaż leczniczy wykonywany jest przez specjalnie przeszkolone osoby. W uproszczonej formie można go jednak stosować także w domu z pomocą partnera albo też pewne elementy masażu wykonywać samemu.
Masaż z zastosowaniem olejków
Zarówno wtedy, gdy ktoś nas masuje, jak i wtedy, gdy sami sobie wykonujemy masaż, zaleca się stosowanie olejków przed kąpielą lub prysznicem i po nich. Olejek zwilża dłonie, pielęgnuje skórę i potęguje działanie masażu. Stosowane dodatkowo olejki eteryczne wykazują działanie pobudzające lub uspokajające i w przypadku wielu różnych dolegliwości mogą przynosić ulgę, jak na przykład przy przeziębieniach, czy też wzmacniać układ immunologiczny.
1. Należy kupić naturalny olejek do pielęgnacji skóry, np. olejek sezamowy, kokosowy albo słodki olejek migdałowy (w aptekach, drogeriach, sklepach ze zdrową żywnością i artykułami ekologicznymi). Można dodawać różne rodzaje olejków eterycznych.
2. Przed przystąpieniem do masażu należy przygotować ręczniki, na których można będzie usiąść lub się położyć.
3. Trzeba zwrócić uwagę na to, by powietrze w pomieszczeniu, w którym będzie wykonywany masaż, miało odpowiednią temperaturę oraz aby zapewniony był tam należyty spokój. Masować można tylko i wyłącznie ogrzanymi dłońmi! Należy przy tym także zwrócić uwagę na paznokcie, tak by nie skaleczyć partnera.
4. Masaż wykonywać od zewnątrz w kierunku serca.
Suchy masaż
Całe ciało można również łagodnie masować za pomocą specjalnej rękawiczki do masażu lub rękawiczki z naturalnego jedwabiu. Najlepiej, jeśli robimy to z samego rana. Suchy masaż szczególnie mocno pobudza ukrwienie tkanek, przemianę materii i pracę układu krążenia. Wzmacnia on także tkankę łączną i pomaga zachować skórę gładką i jędrną.
Odprężający masaż partnerski
Przy masażu partnerskim najważniejszy jest miły odpoczynek oraz przyjemność, jaką daje to, że jesteśmy dotykani przez kochającą nas osobę. Aby masaż był dla partnera pięknym i odprężającym przeżyciem, trzeba jednak najpierw poznać najważniejsze techniki masowania. Kiedy partner stosuje różne chwyty, powinno się mu powiedzieć, które z nich są szczególnie przyjemne oraz czy powinien masować lżej, czy mocniej. I odwrotnie, należy zwrócić uwagę na miejsca na ciele partnera, w których panuje największe napięcie.
Głaskanie
Ciepłe, lekko naoliwione dłonie przesuwają się z lekkim uciskiem ponad mięśniami od miednicy aż po nasadę karku, następnie przez ramiona z powrotem do pozycji wyjściowej (powtórzyć 3 razy).
Ugniatanie
Tkanka mięśniowa jest ugniatana podobnie jak ciasto drożdżowe i wyciskana. Fragmenty ciała, gdzie jest więcej mięśni, jak pośladki i uda, należy uciskać obiema rękami na większej powierzchni. Koniuszkami palców masujemy te fragmenty, gdzie jest mniej mięśni, jak np. tkankę mięśniową pleców (masować tylko raz od strony ud do nasady karku).
Rozcieranie
Skórę należy masować kłębem kciuka, wykonując małe kółka lub spirale od dolnej granicy miednicy, ku górze, aż do nasady karku. Potem dłonie delikatnie przesunąć w dół i powtarzać masaż 3 razy.
Uderzanie
Technika ta wymaga szczególnie dużo delikatności i wyczucia. Tkankę mięśniową należy uderzać delikatnie końcówkami palców obydwu rąk od miednicy po kark. Potem przeciągnąć dłońmi w dół i powtarzać uderzenia 3 razy.
Wstrząsanie
Wewnętrznymi powierzchniami dłoni lub koniuszkami palców należy wykonywać małe, szybkie ruchy przypominające drgania. Także tutaj masujemy w kierunku serca od miednicy po kark (3 razy).
Automasaż – natychmiastowe odprężenie
Nawet jeśli masowanie samego siebie nie przynosi takiego odprężenia jak masaż relaksacyjny wykonywany przez partnera, to mimo wszystko ma pozytywne oddziaływanie na ogólne samopoczucie. Automasaż wykonywany z rana jest doskonałym przygotowaniem do całego dnia pracy, ponieważ dodaje potrzebnej energii; natomiast wieczorem masowanie samego siebie uspokaja i łagodzi ogólne napięcie. Automasaż jest również doskonałym środkiem pielęgnacyjnym i upiększającym; poprawia ukrwienie skóry i odpręża twarz.
Odprężanie ramion i szyi
Kto spędza dużo czasu, siedząc często w niemal niezmienionej pozycji ciała, i ma niewiele ruchu, ten odczuwa przewlekłe bolesne napięcie ze strony mięśni szyi i ramion. Często dołączają się do tego bóle głowy spowodowane napięciem i zawroty głowy. Można w prosty sposób złagodzić napięcie powstające w tych obszarach.
1. Należy głaskać i pocierać ciało od nasady włosów aż po łokcie. Przy tym trzeba wywierać dość silny ucisk na tkankę mięśniową (3 razy).
2. Czubkami placów należy wykonywać ruchy spiralne, pocierając skórę od nasady włosów po ramiona (3 razy).
3. Należy mocno uciskać całą szyję i obszar ramion, najpierw po prawej, a następnie po lewej stronie.
4. Obydwiema rękami jednocześnie należy masować całą obręcz barkową (3 razy).
Jak wymasować złość z twarzy?
Delikatny masaż twarzy pomaga usunąć skutki stresu, złości i trosk, które malują się na twarzy, i złagodzić rysy twarzy.
1. Początek masażu twarzy: obydwie dłonie zakrywają cala twarz, nos pozostaje odsłonięty.
2. Wycieramy całe napięcie z twarzy: twarz pocieramy delikatnie obydwiema rękoma aż do nasady włosów.
3. Kładziemy obydwie dłonie na czole, tak aby czubki palców stykały się ze sobą. Przeciągamy obydwie ręce w kierunku skroni.
4. Wygładzamy zmarszczki ze zmartwienia: końce palca wskazującego i środkowego należy ułożyć przy nasadzie nosa.
5. Przeciągamy czubkami palców po czole ponad brwiami aż do skroni. Dzięki temu szybko wygładzają się zmarszczki wyrażające wątpliwości.
Odprężanie zmęczonych oczu
Dzięki opisanym niżej technikom można odprężyć zmęczone, napięte oczy (jeszcze przyjemniej jest, jeśli palce są lekko nakremowane).
1. Przesuwamy końcami palców po lukach brwiowych (co najmniej 5 razy).
2. Gładzimy policzki, wywierając przy tym lekki ucisk, i przeciągamy palcami w kierunku na zewnątrz aż po uszy (3 razy).
Uwaga: zakaz masażu!
Mimo że masaż w przypadkach wielu dolegliwości wykazuje dobroczynne działanie, to istnieje kilka schorzeń, przy których jego stosowanie jest zabronione.
Zakaz masażu dotyczy przede wszystkim:
- ostrych stanów zapalnych,
- przypadków gorączki,
- zakrzepów,
- nowotworów,
- chorób serca.
Zasadniczo nie wolno poddawać się masażom także w przypadkach ciąży związanej z jakimś ryzykiem. W przypadku często nawracających dolegliwości o niejasnym podłożu należy zasięgnąć rady lekarza przed poddaniem się masażom.