Uderzenia przytrafiają się dość często i mimo że na początku może się nie wydawać to nic groźnego, to żadnych zmian nie można bagatelizować. Właściwe rozpoznanie rodzaju urazu, a w szczególności tkanek miękkich, pozwala uniknąć niebezpiecznych powikłań, w szczególności, gdy uraz dotyczy narządu ruchu. Dlatego w takich przypadkach bardzo istotne są konsultacje lekarskie. Oczywiście, nie każdy stłuczenie należy kwalifikować do specjalistycznej interwencji, ale warto wiedzieć, w jaki sposób zmniejszyć jego następstwa i jak rozróżnić siniaka od urazu.

Czym jest stłuczenie?

Bardzo często podczas upadku lub uderzenia o twardą nawierzchnię dochodzi do urazu i zamkniętego uszkodzenia tkanki podskórnej oraz nerwów i naczyń krwionośnych. Efektem tego może być ból i krwiak, a następnie nieestetyczny siniak. Objawy zależą od stopnia uszkodzenia mechanicznego tkanki, co lekarze mogą sklasyfikować jako niewielkie aż po bardzo ciężkie. Niestety zbity mięsień jest niezdolny do prawidłowego funkcjonowania.

Do bólu może dojść nie tylko pod wpływem mechaniki, ale także przeciążenia. Wówczas dodatkowo pojawia się obrzęk, a nierzadko wewnętrzny krwiak bez widocznej rany. Może to być efekt poważniejszego urazu, jak np. zwichnięcie, skręcenie, czy złamanie. Wymaga to wtedy pilnej konsultacji lekarskiej i odpowiedniej interwencji, aby uniknąć powikłań.

Diagnozowanie stłuczenia mięśnia

Ostry ból, jaki odczuwalny jest po uderzeniu, trudności z poruszaniem się, podskórne wylewy miejscowy obrzęk – takie właśnie są podstawowe objawy stłuczenia mięśnia. Towarzyszy im zawsze wyższa temperatura w miejscu urazu, a także zdecydowanie większa wrażliwość na dotyk.

Pierwsza pomoc przy stłuczeniu i kiedy udać się do lekarza?

W pierwszych chwilach po doznaniu kontuzji najważniejsze jest zmniejszenie krwiaka i złagodzenie bólu. Dlatego też bardzo często należy niezwłocznie zaprzestać aktywności fizycznej i zastosować zimny okład w miejscu urazu. Ponadto pierwsza pomoc przy stłuczeniach mięśni obejmuje jeszcze unieruchomienie całej okolicy z zastosowaniem trójkątnej chusty lub ortezy.

Stłuczenie mięśnia najczęściej goi się od 5 do 10 dni. W tym czasie miejsce urazu może zmieniać się kolorystycznie, aż w końcu całkowicie zniknie. Jeśli razem z tymi zmianami i mimo zastosowanej profilaktyki, ból i obrzęk nie znikają to należy udać się do lekarza. Jeśli podejrzewa się złamanie, do czasu wizyty kończynę należy unieruchomić.

Podczas wizyty specjalista z pewnością przeprowadzi szczegółowy wywiad. Ponadto w celu potwierdzenia postawionej diagnozy moze skierować pacjenta na USG lub w przypadku konieczności szerszej diagnostyki – na RTG. Obydwa badania są wystarczające, aby ocenić stłuczenie mięśnia i dobrać odpowiednie leczenie. Poza farmakologią, której celem jest doraźne zapobieganie zmianom zapalnym oraz zmniejszenie dolegliwości bólowych, w niektórych sytuacjach niezbędna może okazać się rehabilitacja. Dzięki odpowiednim ćwiczeniom można zdecydowanie szybciej wrócić do pełnej sprawności fizycznej.

Warto nadmienić, że lasery wysokoenergetyczne (takie jak oferowane przez Bitmed) przyśpieszają gojenie ran, regenerację tkanek oraz zwalczają dolegliwości bólowe. Ta ostatnia zdolność lasera jest efektem stymulacji wolnych zakończeń nerwowych oraz receptorów bólowych (także tych z poziomu tkanki podskórnej), co powoduje niezwykle skuteczne zablokowanie odczucia bólu.

Polecane artykuły