Refluks żołądkowo-przełykowy występuje wtedy, gdy kwaśny sok żołądkowy lub pokarm i płyny cofają się z żołądka do przełyku. Wspomniane zaburzenie trawienne może wystąpić u osób w każdym wieku. Zastanawiasz się, jak złagodzić nieprzyjemne objawy? Skorzystaj z naszych podpowiedzi!

Przyczyny i objawy refluksu

Badania wykazały, że astmatycy są bardziej narażeni na refluks. Dokuczliwe uczucie duszności może rozluźniać dolny zwieracz przełyku. W ten sposób ułatwia cofanie się treści żołądka do przełyku. Niektóre leki na astmę, szczególnie teofilina, mogą nasilać objawy refluksu żołądkowo-przełykowego. Z drugiej strony wspomniana przypadłość może doprowadzić do zaostrzenia objawów astmy, ponieważ podrażnia płuca i drogi oddechowe.

Odbijanie, kwaśny posmak w ustach lub zgaga mogą wskazywać na refluks żołądkowo-przełykowy. Niejednokrotnie towarzyszą im takie objawy jak trudności lub ból podczas przełykania, nadmierne wydzielanie śliny, przewlekły ból gardła i chrypka. Niektórzy pacjenci skarżą się na uporczywe cofanie się treści pokarmowej do żołądka, nieświeży oddech, nawracający lub przewlekły kaszel.

Domowe sposoby na refluks żołądkowo-przełykowy

Odpowiednia dieta zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby refluksowej. Unikaj żywności, która może rozluźnić dolny zwieracz przełyku. Trzymaj się z dala od mięty pieprzowej, czekolady, tłustych i pikantnych potraw, kofeiny i alkoholu. Jedz częściej, ale mniej, by nie obciążać żołądka. Zrezygnuj też z wieczornego podjadania, dzięki czemu nie obudzisz się w nocy z dokuczliwą zgagą.

Pieczenie, ból lub ucisk mogą trwać nawet 2 godziny, a objawy nasilają się po jedzeniu. Leżenie, ćwiczenia lub wykonywanie skłonów po posiłku mogą powodować zgagę. Wiele osób czuje się lepiej, gdy zażyje środek zobojętniający kwas żołądkowy lub stoi prosto. Naukowcy uważają, że wspomniany środek tworzy barierę chroniącą przed refluksem żołądkowo-przełykowym. Z drugiej strony długotrwałe stosowanie leków zobojętniających kwas może wywoływać biegunkę, zaburzać metabolizm wapnia, a także powodować gromadzenie się magnezu w organizmie.

Jeśli męczy Cię refluks, sięgnij po Rennie. To sprawdzony lek, który zawiera węglan magnezu i węglan wapnia. Wspomniane substancje zamieniają nadmiar kwasu żołądkowego w wodę i sole mineralne. Dzięki temu skutecznie łagodzą dolegliwości trawienne.

Jeśli wspomniane dolegliwości pojawiają się dość często, koniecznie wybierz się do lekarza. Może przepisać blokery H2, które hamują wydzielanie kwasu żołądkowego.

Choroba refleksowa przełyku: jak ją rozpoznać?

Lekarz może zlecić endoskopię, by skontrolować stan przełyku, dwunastnicy i żołądka. W trakcie badania używa endoskopu, czyli elastycznej rurki z własnym źródłem światła i przymocowaną do niej kamerą. Specjalista ogląda na monitorze odcinek przewodu pokarmowego, by wykryć ewentualne nieprawidłowości.

Jeśli tradycyjne badania nie potwierdziły diagnozy lub objawy są nietypowe, lekarz może zlecić manometrię, która sprawdza ciśnienie w przełyku. Może również wykazywać wady mięśni wspomnianego odcinka przewodu pokarmowego. Pomocna bywa również pH-metria przełyku, która śledzi ilość kwasu w przełyku podczas posiłków, snu i aktywności fizycznej.

Polecane artykuły