Układ krążenia (czasem określany także jako naczyniowy, sercowo-naczyniowy lub waskularny) jest jednym z najważniejszych w ludzkim organizmie. W jego skład wchodzą narządy umożliwiające transport krwi i płynów ustrojowych w organizmie. Taki stan rzeczy oznacza, że konieczna jest odpowiednia profilaktyka, a w uzasadnionych przypadkach – również podjęcie leczenia. Problemami układu krążeniowego zajmuje się kardiolog – konsultacja ze specjalistą w tym zakresie może być zbawienna dla naszego zdrowia lub nawet życia.

Kardiolog – jaki jest zakres jego pracy?

Kardiolog to specjalista w zakresie medycyny, który w ramach swojego zawodu zajmuje się identyfikacją chorób serca i układu krążenia, a kiedy takie choroby wykryje – ich leczeniem. Rola kardiologa znacznie wzrosła w ostatnich dziesięcioleciach. Nie ma w tym fakcie nic zaskakującego, ponieważ schorzenia serca, które prowadzą na przykład do zawału, należą do tzw. chorób cywilizacyjnych. Wynikają one z nieodpowiedniej diety, braku regularnego wysiłku fizycznego oraz stresującego trybu życia.

Jakie zadania wykonuje kardiolog? Zakres jego pracy jest bardzo szeroki. Zasadniczo jednak możliwe jest wyszczególnienie tych czynności, które lekarz o tej specjalizacji wykonuje stosunkowo często. Kardiolog wykonuje przede wszystkim takie zadania jak:

Dlaczego przeprowadza się powyższe działania?

EKG

EKG, czyli elektroradiografia. Elektroradiografia jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów diagnostycznych, których wykonywanie ma służyć wykrywaniu chorób serca. Dzięki przeprowadzeniu EKG przez kardiologa możliwe jest zidentyfikowanie m.in. takich dolegliwości jak zaburzenia rytmu serca, wady serca wrodzone oraz innych zwiększających np. ryzyko zawału serca.

Kardiolog zleca badanie typu EKG zazwyczaj w sytuacji, gdy pacjent skarży się na bóle w klatce piersiowej, duszności oraz zawroty głowy.

Załącznik:
lekarka.jpg

EKG jest przeprowadzane z użyciem elektrod. Zasadniczo, EKG to badanie, które może być przeprowadzone nawet w przypadku osób z rozrusznikiem serca – nie ma poważnych przeciwwskazań w tym zakresie.

Ciekawym rozwiązaniem stosowanym szczególnie u pacjentów w okresie nastoletnim, jest EKG wysiłkowe (EKG wysiłkowe dzieci) – pozwala ono na sprawdzenie pracy serca po okresie krótkotrwałego wysiłku fizycznego.

Badanie typu echo serca

Echo serca to badanie przeprowadzane w odniesieniu do płodu. Pozwala ono stwierdzić, czy dziecko ma arytmię lub inną wadę serca. Kardiolog zleca echo serca np. u kobiet w ciąży, które cierpią na cukrzycę, a także w przypadku, gdy w danej rodzinie choroby serca występują stosunkowo często.

Holter EKG

Holter EKG to urządzenie, które pacjent – zgodnie z zaleceniami lekarza kardiologa – powinien nosić 24 godziny na dobę. Wyniki dokonane w trakcie pomiaru pozwalają stwierdzić, czy dany pacjent cierpi na przykład na arytmię serca lub nadciśnienie serca. Wreszcie, holter EKG jest stosowany w celu sprawdzenia, że czy wszczepiony pacjentowi rozrusznik działa w sposób prawidłowy. Użytecznym rozwiązaniem jest również holter ciśnieniowy – tego typu urządzenie pozwala na stwierdzenie poziomu ciśnienia tętniczego krwi w organizmie.

Kardiolog Toruń – gdzie przeprowadzić badania?

Wbrew pozorom, wybór poradni kardiologicznej nie powinien być pochopną decyzją – od jakości badania oraz kompetencji specjalisty zależy zdrowie pacjenta. To właśnie dlatego należy wybierać specjalistów cieszących się renomą i wieloletnim doświadczeniem. Można ich znaleźć m.in. w Lecznicy Citomed Sp. z o.o., która oferuje między innymi echokardiografię, USG serca oraz EKG. O jakości pracy Citomed świadczy na przykład certyfikat zarządzania jakością PN-EN 15224:2017.

Polecane artykuły