Jesień, która od niedawna do nas zawitała, może cieszyć niektórych swoimi kolorami i leśnymi skarbami lub wieczorami w ciepłych swetrach z filiżanką gorącej czekolady. Jednak przynosi nam jeszcze jedną niespodziankę, która niekoniecznie okazuje się być przyjemna. Wraz z jesienną porą pojawia się sezon na pająki w domu.

Jesienny sezon na pająki

Przypomnij sobie sytuację, gdy wieczorem podczas odpoczynku na kanapie, po ścianie kroczy wielka włochata bestia, której widok przyprawia cię o dreszcze. Kiedy ty spokojnie odpoczywasz w łóżku, gdzieś tam za szafą przygotowuje się, aby wkrótce pojawić się w kącie twojej sypialni. Mimo, że zawzięcie walczysz z pająkami i wydaje ci się, że już na dobre pożegnałeś wszystkich włochatych przyjaciół, one ciągle wracają i zamieszkują w coraz to nowych zakamarkach twojego domu. Dlaczego ciągle powracają do naszych domów, zamiast pozostać na zewnątrz?

Pająki w naszych domach

Okres godowy pająków trwa w najlepsze. Wrzesień i październik, to czas, kiedy szukają przyjemnego dla siebie miejsca na schadzki. Pewno teraz gdzieś tam kopulują w ustronnym kącie twojego domu. Większość z nas jest przekonana o tym, że pająki przedostają się do naszych domów z zewnątrz. Zła wiadomość jest taka, że tak naprawdę one są, były i będą tam ciągle. Jak zapewnia Lawrence Bee z British Arachnological Society, pająki zamieszkują w naszym domu przez cały rok.

Jesienny romans

Pająki, które miałeś okazję zobaczyć, spacerujące w twoim domu, to jedynie 5 procent wszystkich mieszkańców. Zazwyczaj są to dojrzałe samce, poszukujące swoich partnerek. A ponieważ teraz jest ich czas na rozmnażanie, dostrzegasz ich znacznie więcej, bowiem opuszczają swoje kryjówki w celu znalezienia samicy. Jeżeli jednak będziesz chciał się ich pozbyć, i tak powrócą, ponieważ twój dom, to też ich dom.

Kwintesencja macierzyństwa

Okres godowy, to czas, kiedy ośmionożni spacerowicze najbardziej są aktywni. Samce czają się w okolicy, gdzie znajduje się ich wybranka, do momentu wyklucia przez nią jaj. W ten sposób pilnują swojej partnerki, uniemożliwiając innemu samcowi przedostanie się do niej. Dlatego tak wielu pająków, napotkanych na twojej podłodze, to wędrujący w poszukiwaniu miłosnych zalotów samce. Samice zaś, czekają cierpliwie na partnera w swojej kryjówce. Zapewne nie tak to sobie wyobrażałeś?

Przerażające, prawda? To teraz najlepsze…

Zdarza się, że pierwszym posiłkiem młodych bezpośrednio po wykluciu jest ich matka. Samica czuje, że dokonała już wszystkiego, co najważniejsze w swoim życiu.

pająki w naszych domach

Czy warto pozbyć się pająków?

Czy istnieje sposób na całkowite pozbycie się tych ośmionożnych przyjaciół? I tutaj kolejna zła wiadomość. Niestety nie. Nie znaleziono żadnej metody, która pozwoliłaby pożegnać się na dobre z pająkami. Możesz nieco ograniczyć ich wizyty, utrzymując dom w czystości. Zabijanie pająków, również nie jest mądrym rozwiązaniem, ponieważ pająki stanowią ważny element ekosystemu. Gwarantujemy Ci, że zatęsknisz za nimi, kiedy w twoim mieszkaniu pojawią się muchy i komary.

Najrozsądniej będzie usunąć je przy użyciu szklanki, wsuwając pod jej spód kartkę papieru, aby wystawić je na zewnątrz. Bardzo możliwe, że za jakiś czas znowu powrócą, jednak eksperci radzą, aby dobrze uszczelnić szpary w oknach i drzwiach.

Znajdujesz się na ich terytorium

Na całe szczęście w Polsce istnieje bardzo mała ilość gatunków, które są jadowite. Być może zmartwi cię ta informacja, ale twój dom to ich terytorium, dlatego nie zdziw się, jeśli odnajdziesz od czasu do czasu ślad na swojej skórze po ugryzieniu pająka. Pocieszające jest to, że inni mają o wiele gorzej, jak na przykład mieszkańcy Australii.

Zainteresował Cię ten artykuł? Udostępnij i podziel się z nim ze znajomymi.Polecane artykuły