Serce jest najważniejszym organem organizmu. Bez niego nie można funkcjonować, dlatego tak ważne jest, aby dbać o jego kondycję i doskonałe zdrowie. Jak to zrobić? O czym należy pamiętać dla dobra serca?

Właściwa dieta

Zdrowie serca czy rozwój wielu chorób tego narządu zależy przede wszystkim od codziennych nawyków. Dla równowagi ważna jest przede wszystkim zbilansowana i różnorodna dieta.

Dla prawidłowego funkcjonowania serca istotne są m.in. kwasy omega-3. Wpływają one korzystnie na układ krążenia, powodując obniżenie złego cholesterolu, a także regulując ciśnienie tętnicze. W pożywieniu znajdują się one w rybach, ale też owocach morza, warzywach i owocach.

Mówiąc o diecie, nie można zapominać również o prawidłowym nawadnianiu organizmu. Odpowiednia dawka płynów wpływa na serce bardzo korzystnie. Serce pełni rolę wyjątkowej pompy, dlatego, gdy w ustroju znajduje się wystarczająca ilość płynów, przepompowywanie krwi jest znacznie łatwiejsze.

Dieta dla serca — śródziemnomorska

Z prowadzonych dotychczas badań i obserwacji wynika, że najlepszym rozwiązaniem dla układu krążenia jest dieta śródziemnomorska, obecnie uznawana jako jeden z najzdrowszych i najkorzystniejszych wariantów żywienia.

Ci, którym brakuje czasu na przygotowywanie odpowiednich posiłków, skorzystać mogą z pomocy firm, zajmujących się dostarczaniem jedzenia. W ofercie większości z nich znajduje się dieta śródziemnomorska. Catering dietetyczny to posiłki dostarczane bezpośrednio do domu lub pracy, dlatego nie trzeba martwić się ani zakupami, ani gotowaniem.

Aktywność fizyczna

Siedzący tryb życia nie wpływa dobrze na kondycję organizmu, sprzyja otyłości, powodując wiele nieprzyjemnych konsekwencji zdrowotnych. Źle wpływa również na serce, zwiększając ryzyko wystąpienia wielu chorób. Już 20 minut aktywności ruchowej wystarczy, aby zapewnić organizmowi odpowiednią dawkę ruchu. Co robić? Tu duże znaczenie mają indywidualne preferencje. Bieganie, jazda na rowerze, siłownia, basen, a nawet spacery szybkim krokiem — każda forma ruchu jest dobra.

Doskonałe działanie snu

Dla serca bardzo ważny jest też sen. Pozwala on na regenerację organizmu. Osoby dorosłe powinny spać ok. 6-9 godzin na dobę. Stosując się do zaleceń, dajemy organizmowi szansę na prawidłowe funkcjonowanie. Podczas snu zmniejsza się ilość kortyzolu, nazywanego hormonu stresu. Sen świetnie wpływa na regulację ciśnienia krwi, jednocześnie poprawiając kondycję żył.

Ogranicz stres

Jednym z czynników, które bardzo negatywnie wpływają na serce, jest stres. Pod jego wpływem dochodzi do zwiększenia produkcji organicznych związków chemicznych, katecholamin. Jedną z nich jest np. adrenalina. Są one potrzebne, jednak nadmiar sprawia, że przyspieszają one akcję serca, prowadząc do częstszego kurczenia się naczyń wieńcowych i zwiększenia ciśnienia krwi. W takiej sytuacji zwiększa się ryzyko zawału.

Badaj się regularnie

Szeroko rozumiana, kompleksowa profilaktyka jest bardzo ważna, jednak nie może ona zastąpić regularnych badań. Diagnostyka jest jednym z elementów profilaktyki, o którym nie można zapominać. Obecnie zaleca się, aby dorośli wykonywali badania regularnie, co najmniej raz w roku. Szczególnie ważne jest też monitorowanie kondycji serca, szczególnie że pomiar ciśnienia tętniczego, gdy dostępne są wygodne urządzenia, nie jest skomplikowany.

Jakie zagrożenia czyhają na serce?

Wiele nawyków niestety szkodzi zdrowiu i sercu w szczególności. Zbyt duża ilość kawy, palenie papierosów, nieodpowiednia dieta czy w końcu zbyt mało ruchu lub stres to czynniki mające ogromny wpływ na serce. Wieloletnie zaniedbania sprawiają, że organizm staje się bardziej podatny na choroby.

Brak właściwej profilaktyki od najmłodszych lat może w przyszłości skutkować chorobami, w tym: miażdżycą, nadciśnieniem tętniczym, niewydolnością serca, zawałem mięśnia sercowego, chorobą wieńcową, zaburzeniami rytmu serca czy arytmią. Stąd wiedza o wadze zdrowego trybu życia jest podstawowa, a przestrzeganie zaleceń — niezbędne, by cieszyć się długim życiem bez przykrych dolegliwości.

Polecane artykuły