Woda utleniona (nadtlenek wodoru) jest związkiem chemicznym, łączącym wodór z tlenem. Możesz ją kupić w większości aptek i używać w różnych celach. Niektóre osoby płukają gardło wodą utlenioną, aby ukoić dokuczliwy ból gardła. Możesz nią wybielić zęby i złagodzić zapalenie dziąseł.

Jak płukać wodą utlenioną?

Kluczem do bezpiecznego płukania wodą utlenioną jest zachowanie ostrożności. Upewnij się, że nigdy jej nie połkniesz. Jest to ważne, bez względu na jej rozcieńczenie.

Wykonaj następujące kroki:

  1. Zacznij od stężenia 3% nadtlenku wodoru. Taką wodę utlenioną znajdziesz w większości aptek. Połącz z wodą w następującej proporcji: 1:2 (woda utleniona:woda).
  2. Odchyl głowę do tyłu i weź mały łyk wody utlenionej zmieszanej z wodą. Płucz gardło i mieszaj w jamie ustnej przez 60 sekund. Możesz użyć zegara lub liczyć w myślach do 60.
  3. Wypluj roztwór po płukaniu. Nie próbuj przepłukiwać jamy ustnej przez 90 sekund.

Korzyści zdrowotne

Płukanie gardła wodą utlenioną może naprawdę pomóc. Ma bowiem właściwości antybakteryjne. Może pomóc w walce z infekcjami bakteryjnymi, które często powodują ból gardła. Ponadto, gdy śluz w jamie ustnej zetknie się z nadtlenkiem wodoru, tworzy pianę. Sprawia, że śluz jest mniej lepki i łatwiejszy do odkrztuszenia. Może też łagodzić podrażnienie i ból gardła.

Nadtlenek wodoru jest silnym środkiem dezynfekującym, dlatego może zapobiegać infekcjom i drobnym ranom w jamie ustnej. Pomaga również w szybszym gojeniu się ran. Jeżeli połączymy go z regularnym czyszczeniem i nitkowaniem zębów, może złagodzić stan zapalny dziąseł.

Nadtlenek wodoru jest głównym aktywnym składnikiem wielu profesjonalnych produktów do wybielania zębów, dostępnych bez recepty. Po płukaniu jamy ustnej nadtlenkiem wodoru, zęby mogą być jaśniejsze już po kilku godzinach. Jednak jedno z badań wykazało, że roztwór z nadtlenkiem wodoru do płukania należy stosować konsekwentnie przez kilka miesięcy, aby uzyskać trwały efekt.

Nadtlenek wodoru ma liczne korzyści, gdy jest bezpiecznie stosowany. Dlatego zachowajmy ostrożność.

Zaskakujące korzyści zdrowotne płynące z picia wody

Zaskakujące korzyści zdrowotne płynące z picia wody
Woda jest dla nas niezbędna. Ciało ludzkie składa się z co najmniej 70% wody w zależności od wielkości ...
Czytaj Dalej

Seler naciowy pomoże zwalczyć wiele dolegliwości

Seler naciowy pomoże zwalczyć wiele dolegliwości
Seler naciowy staje się coraz bardziej popularnym warzywem. Bardzo często jest on stosowany we wszelkich dietach. Chrupiący seler ...
Czytaj Dalej

7 kroków do uzyskania prawidłowej postawy

7 kroków do uzyskania prawidłowej postawy
Niezależnie od tego, czy siedzisz, stoisz czy leżysz, niezbędne jest zachowanie prawidłowej postawy. Kiedy twoje ciało nie jest ...
Czytaj Dalej

Stwardnienie rozsiane a jelita

Stwardnienie rozsiane a jelita
Nowe badania dowodzą, że stwardnienie rozsiane najpierw dotyka jelita. Jeżeli to rzeczywiście prawda, wprowadzenie skutecznej metody leczenia powinno ...
Czytaj Dalej