Na sukces składają się małe działania. Podobnie jest w osiąganiu dobrego samopoczucia i poprawianiu swojego zdrowia. Wszystkie codzienne nawyki mają duży wpływ na funkcjonowanie organizmu. Mogą je poprawić lub pogorszyć. Zobacz, co możesz zmienić w swoim stylu życia, aby lepiej dbać o zdrowie.

Po pierwsze: przyjrzyj się swojemu planowi dnia

Zmianę codziennych nawyków powinieneś zacząć od spojrzenia na swój plan dnia. Sprawdź, ile czasu poświęcasz na pracę, a ile na odpoczynek. Zobacz, czy znajduje się w nim miejsce na aktywność fizyczną oraz relaks. Jeżeli nie, powinieneś podjąć działania, które pozwolą Ci go zmodyfikować.

Pamiętaj, że zmiany w codziennych nawykach nie muszą być duże. Jeżeli jesteś zapracowany, nie musisz uczęszczać na godzinny trening. Zamiast tego postaraj się wygospodarować chociaż 20 minut dziennie na spacer. Szybko zobaczysz efekty takiej aktywności. Porady zdrowotne i inspiracje możesz czerpać ze strony Welbi. Jest to serwis o zdrowiu fizycznym i psychicznym.

Po drugie: sprawdź swój jadłospis

Na stan zdrowia w dużej mierze wpływa to, czym się odżywiasz. Pokarmy regulują nie tylko pracę układu pokarmowego, ale całego organizmu. Od nich zależy masa ciała, funkcjonowanie gospodarki hormonalnej, poziom odporności, stan układu mięśniowo-szkieletowego. Wraz z pożywieniem dostarczane są witaminy, minerały i substancje odżywcze (białka, tłuszcze, węglowodany, aminokwasy). Utrzymanie ich na odpowiednim poziomie ma duże znaczenie dla zachowania pełni zdrowia.

Jeżeli zależy Ci na zdrowiu, zadbaj o dobrze zbilansowaną dietę. Wyeliminuj z jadłospisu pokarmy, które są powszechnie uznawane za niezdrowe. Są to głównie fast foody, dania smażone, dania z torebki, cukier, tłuszcze trans. Zamiast nich wprowadź świeże owoce i warzywa, oleje roślinne, ryby, orzechy. Dbaj także o odpowiednie nawodnienie organizmu. Pij wodę, zioła, herbatę, kawę (w odpowiedniej ilości). Zrezygnuj ze słodkich napojów i drinków energetycznych.

Po trzecie: dokonuj świadomych wyborów

Pamiętaj, że to Ty masz największy wpływ na swoje zdrowie. Sam decydujesz o swoich działaniach, dlatego ważne jest, abyś dokonywał świadomych wyborów. Rób to, co uważasz za słuszne i dobre dla Twojego samopoczucia. Wybieraj zdrową żywność, aktywność fizyczną zamiast lenistwa, spokój i relaks zamiast stresu i kłótni.

Co jeszcze możesz zmienić w codziennych nawykach?

W swoich codziennych działaniach powinieneś postawić na holistyczne podejście do zdrowia. Oznacza to, że musisz dbać zarówno o samopoczucie fizyczne, jak i psychiczne. Dlatego koncentruj się także na redukcji stresu, odpoczynku, odpowiedniej ilości snu, dobrych relacjach z ludźmi, drobnych przyjemnościach i robieniu tego, co sprawia Ci przyjemność.

Dobrą decyzją jest zrezygnowanie z wszelkiego rodzaju używek. Wszystkie z nich zawierają substancje szkodliwe dla zdrowia. Pamiętaj także o regularnych badaniach. Samodzielnie możesz mierzyć tętno i ciśnienie tętnicze. Raz do roku zgłaszaj się do laboratorium na testy krwi.

Polecane artykuły