W dzisiejszych czasach, gdy zarówno nauka, praca, jak i zabawa wiążą się ze spędzaniem czasu przed ekranem, możemy doświadczać cyfrowego zmęczenia wzroku. Specjaliści obserwują wzrost liczby osób z krótkowzrocznością, a także zwiększenie częstotliwości występowania takich objawów jak suchość i pieczenie oczu, bóle głowy i zmęczenie oczu. Jak sobie z tym radzić? Jak zadbać o wzrok? Dowiedz się, co na ten temat mówią eksperci!

Zmęczone oczy – codzienność XXI wieku

Praca zdalna, nauka zdalna, filmy i seriale dostępne na wyciągnięcie ręki… wszystkie te czynniki sprawiają, że przed ekranem smartfona, komputera i telewizora spędzamy coraz więcej czasu. To co wcześniej robiliśmy osobiście, będąc w szkole lub w biurze, teraz musimy wykonać zdalnie. Obecnie towarzysząca nam pandemia przyczynia się także do tego, że nawet nasze życie towarzyskie przenosi się do Internetu – na ekrany smartfonów i laptopów. Zamiast umawiać się na spacer czy na kawę, widzimy się za pośrednictwem komunikatorów Skype, Teams czy Zoom. W konsekwencji zarówno czas wolny, jak i czas przeznaczony na pracę, spędzamy w całości przed komputerem.

Cyfrowe zmęczenie wzroku – kogo dotyczy?

Wraz z rozwojem cywilizacji  wydłuża się czas , w którym nasze oczy są wystawione na działanie sztucznego światła. I jak wskazują specjaliści ochrony wzroku nie pozostaje to bez konsekwencji! Coraz więcej z nas skarży się na objawy cyfrowego zmęczenia wzroku, na które najbardziej narażeni są:

  • pracownicy biurowi pracujący min. 8h dziennie przed komputerem,
  • osoby pracujące zdalnie, gdy ich praca wymaga pracy przed ekranem komputera/tabletu 8h i więcej,
  • dzieci, młodzież i studenci, którzy uczą się zdalnie,
  • osoby spędzające czas wolny przed komputerem, smartfonem lub telewizorem.

Cyfrowe zmęczenie wzroku – co to takiego?

Cyfrowe zmęczenie wzroku (ang. Digital Eye Strain) opisuje grupę problemów związanych z oczami i wzrokiem, które powstają w wyniku długotrwałego korzystania z komputera, tabletu, czytnika elektronicznego czy telefonu komórkowego. Dolegliwości, jakie obserwuje się najczęściej to:

  • uczucie napięcia w oczach,
  • bóle oczu,
  • pieczenie, suchość́ i podrażnienie oczu,
  • bóle głowy,
  • podwójne widzenie,
  • zamazane widzenie w dali lub/i bliży,
  • zaczerwienienie i zmęczenie oczu,
  • senność,
  • uczucie zmęczenia.

Zastanawiasz się jakie czynniki wpływają na cyfrowe zmęczenie wzroku, a także jak sprawdzić czy ta dolegliwość dotyczy również Ciebie? Przeczytaj ten artykuł: https://mamwzrokok.pl/co-to-jest-cyfrowe-zmeczenie-wzroku.

Jak zadbać o wzrok?

Biorąc pod uwagę, że wiemy już całkiem sporo na temat cyfrowego zmęczenia wzroku, warto także wiedzieć, jak zadbać o nasze oczy! Zgodnie z zaleceniami Amerykańskiej Akademii Okulistyki (AAO), należy stosować się do kilku prostych zasad:

  • Pracując przy komputerze pamiętaj o regularnych przerwach, podczas których nie korzystasz z ekranu. Ustaw zegar, aby ci przypomniał o zrobieniu przerwy i stosuj zasadę 20-20-20 – co 20 minut staraj się spoglądać przez 20 sekund na obiekty położone w odległości 20 stóp (ok. 6 metrów)
  • Relaksując się przy grze komputerowej czy serialu pamiętaj, aby po każdym ukończeniu poziomu czy odcinka, zrobić sobie przerwę i wyglądać przez okno przez co najmniej 20 sekund lub wybrać się na krótki spacer.
  • Zadbaj o prawidłowe oświetlenie miejsca, w którym korzystasz z urządzeń cyfrowych. Monitor ustaw prostopadle do okna lub innego źródła światła, dzięki temu unikniesz dekoncentrujących odblasków, które przyspieszają zmęczenie wzroku. Korzystając z laptopa, tabletu i smartfona pamiętaj, aby dostosować jasność i kontrast ekranu komputera tak, aby korzystanie z urządzenia było wygodne.
  • Pamiętaj, aby podczas korzystania z urządzeń elektronicznych i czytania książek zachowywać prawidłową postawę ciała, a głowę trzymać w odległości 40 – 60 cm od ekranu lub książki.
  • Staraj się często i regularnie mrugać podczas korzystania z ekranu lub gdy czytasz książkę.

Dodatkowo, chcąc zadbać o swój wzrok, nie należy zapominać o tym, że  bardzo ważne jest regularne badanie wzroku. Do specjalisty powinniśmy zgłaszać się raz w roku lub częściej, jeśli zaobserwujemy pogorszenie widzenia lub wymaga tego nasz stan zdrowia. Specjalistę można znaleźć na stronie https://mamwzrokok.pl/ok-szukam-optyka/.

Bibliografia

  1. Medycyna praktyczna.pl, Czy za dużo czasu przed ekranem psuje wzrok?, dostęp online 22.04.2021.
  2. A. Brenek – Krakowska i wsp. Wpływ urządzeń́ elektronicznych na widzenie u dzieci – możliwe dolegliwości i ich potencjalne przyczyny. Optyka 4:47:2017: 36 – 42.
Więcej z kategorii: Choroby narządu wzroku i zmysłów