Czy picie piwa może wpłynąć na wzrost masy ciała? A może na skutek jego picia pojawi się u nas charakterystyczny mięsień piwny?

O osobach, które często sięgają po alkohol w postaci piwa, mówi się żartobliwie, że występuje u nich tak zwany „mięsień piwny”. A charakterystyczny odstający brzuch, zwłaszcza u mężczyzn jest spowodowany nadwagą właśnie przez ten trunek. Przyjęło się, że osoby pijące piwo są najczęściej grubsze i mają dużo większy brzuch, niż ci, którzy go nie piją. Jak jest w rzeczywistości?

Czy piwo jest tuczące (kaloryczne)

Czy spożywanie tego rodzaju alkoholu wpływa na naszą budowę ciała?

Mimo, że w składzie piwa znajduje się niewielka ilość cukru, to napój ten jest bardzo kaloryczny. W jednej butelce mieści się aż 250 – 320 kcal. Piwo jest źródłem etanolu (przeciętnie 5 – 7 g / 100 ml), który  dostarcza 7 kcal w jednym gramie.

Dlatego jeżeli zdarza ci się wypić nawet kilka butelek, możesz zafundować sobie w ten sposób sporą ilość kalorii. Uwzględniając dzienne zapotrzebowanie energetyczne, które dla osoby mało aktywnej wynosi mniej więcej 2000 – 2600 kcal, pijąc większe ilości piwa, wielu z nas często przekracza tę dawkę.

Mało jest informacji, dotyczących wpływu picia piwa na wzrost obwodu pasa piwosza. Badania naukowe nie wykazały związku pomiędzy umiarkowanym spożywaniem trunku, a otyłością czy nadwagą. Jednak wyniki ankiety przeprowadzonej na grupie osób, spośród których było 1141 mężczyzn i 1212 kobiet w wieku 25-64 lat, wykazały pewną zależność. Osoby objęte badaniem miały określić spożywanie przez siebie trunków, uwzględniając częstotliwość picia, ich rodzaj, ilość oraz pory spożywania. Uczestnikom wykonano również pomiary masy ciała i obwodów.

Wyniki wykazały brak związku pomiędzy indeksem masy ciała mężczyzn, natomiast niewielką zależność uwzględniono w przypadku obwodu ich brzucha. Z kolei pośród kobiet, picie piwa w niewielkim zakresie miało związek z BMI. Jednak jak się okazało, kobiety, które częściej sięgały po ten rodzaj alkoholu, były szczuplejsze. Badacze różnicy tej nie uznali za istotną, natomiast zależność między konsumpcją piwa a masą ciała okazała się wątpliwa.

Piwo tuczy

Wywnioskować można, że mimo wysokiej kaloryczności piwa, nie wpływa ono zbytnio na naszą masę ciała, a zwłaszcza jeśli sięgamy po nie z rozsądkiem. Istotne jest to, że trunek ten znacznie zwiększa apetyt, dlatego podczas jego spożywania mamy często ochotę na różnego rodzaju przekąski, a to już bliska droga do przybrania na wadze. Pamiętać należy również, że piwa znacznie różnią się wartością energetyczną. Piwa ciemne i słodzone będą zawierały więcej kalorii. Mimo iż ten rodzaj alkoholu nie jest tuczący, unikać go powinny osoby, które przebywają na diecie, ponieważ znacznie utrudniać może on proces redukcji tłuszczu zapasowego.




Źródło: www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14506485

Polecane artykuły