Odtruwanie alkoholowe jest niezbędne po okresie długotrwałego nadużywania alkoholu.

Choroba alkoholowa w początkowych etapach jej powstawania jest praktycznie nie do wykrycia. Dopiero, gdy uzależnienie przybiera poważniejszą formę, można zauważyć takie objawy jak przymus spożywania alkoholu, zaniedbywanie codziennych obowiązków na rzecz picia, ukrywanie picia czy spożywanie alkoholu w samotności oraz wystąpienie nieprzyjemnych objawów po nagłym zaprzestaniu picia (tak zwany Alkoholowy Zespół Abstynencyjny). Osoba uzależniona może zauważyć u siebie również zwiększoną tolerancję na alkohol, co oznacza, że obecnie potrzeba jej większej dawki alkoholu, by wejść w stan upojenia, niż jakiś czas temu. Choć spożywanie alkoholu jest powszechnie akceptowane, nie należy przyzwalać na niego bezwzględnie. Codzienne picie jest niezdrowe dla organizmu ludzkiego, a mity o dobroczynnych właściwościach jednej lampki wina wieczorem wręcz niebezpieczne.

Należy jasno podkreślić, iż alkoholizm jest poważną chorobą, która ma podłoże psychosomatyczne, a więc jej leczenie będzie złożonym i długotrwałym procesem, który musi zadziałać na wielu płaszczyznach. Nie da wyleczyć się na własną rękę, a podejmowanie prób leczenia alkoholizmu domowymi sposobami może być opłakane w skutkach. Takie zachowanie może również zniechęcić alkoholika do powrotu do zdrowia, a tym samym może zaostrzyć obecny stan chorobowy. Tylko leczenie w specjalistycznych ośrodkach i innych tego typu placówkach daje pewność, że osoba uzależniona może odzyskać zdrowie i kontrolę nad swoim życiem.

Czym jest zespół abstynencyjny?

Alkoholowy Zespół Abstynencyjny (w skórcie AZA) nazywany bywa również zespołem odstawiennym. Występuje od w przypadku uzależnienia człowieka od alkoholu etylowego. Objawia się wystąpieniem nieprzyjemnych odczuć, które są następstwem odstawienia alkoholu. Powoduje to przerwanie ciągu, w którym organizm miał dostarczaną substancję, od której jest uzależniony, a więc jest to swego rodzaju mechanizm obronny uzależnionego od alkoholu organizmu, który domaga się kolejnej dawki etanolu. Charakterystycznymi objawami Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego są:

  • ogólne złe samopoczucie;
  • drżenie rąk i całego ciała;
  • bezsenność, rozdrażnienie oraz agresja;
  • bóle głowy oraz brzucha;
  • omamy wzrokowe;
  • spowolnienie akcji serca oraz zmiana ciśnienia tętniczego.

Objawy są na tyle nieprzyjemne, że osoba uzależniona sięgnie ponownie po alkohol tylko po to, by się ich pozbyć. W ten sposób wpada w błędne koło uzależnienia, z którego nie jest w stanie samodzielnie się wydostać.

Czym jest odtruwanie alkoholowe?

Odtruwanie alkoholowe to zabieg medyczny, który ma na celu pomoc w leczeniu uzależnienia od etanolu. Dzięki niemu osoba uzależniona może w bezpieczny sposób pozbyć się wszelkich toksyn alkoholowych nagromadzonych w trakcie ciągu, wrócić do stanu pełnej trzeźwości oraz odzyskać równowagę ciała. Odtruwanie przeprowadzone pod stałą kontrolą medyczną, jest bezpieczne dla pacjenta. Odtruwanie nazywane również detoksem ma postać kroplówek podawanych dożylnie, których skład ustalany jest indywidualnie wedle potrzeb pacjenta zgłaszającego się za zabieg. W każdej z kroplówek znajdują się jednak przeważnie takie składniki jak: sól fizjologiczna, glukoza, elektrolity, magnez, sód, potas, witamina C, witaminy z grupy B, inne niezbędne minerały i witaminy. W przypadku wystąpienia objawów AZA w trakcie przeprowadzania detoksu, pacjentowi zostają podane również leki doraźne, by zniwelować takie objawy jak drgawki, rozdrażnienie, ból brzucha czy ból głowy.

Skuteczność odtruwania alkoholowego

Odtruwanie alkoholowe Katowice przeprowadzone w specjalistycznej placówce, takiej jak https://odtruwaniekatowice.pl/ jest zabiegiem bezpiecznym i skutecznym. Próby odtruwania domowymi sposobami na własną rękę są bezskuteczne i mogą okazać się niebezpieczne w przypadku zaawansowanego zatrucia toksynami alkoholowymi. Odtruwanie alkoholowe jest pomocne również w przypadku sporadycznego nadużycia alkoholu, gdy człowiek chce pozbyć się objawów standardowego kaca. 

Podsumowując, odtruwanie alkoholowe jest doskonałą metodą, która pomoże w przypadku gdy:

  • nastąpiło jednorazowe nadużycie alkoholu etylowego i wystąpiły objawy kaca;
  • wystąpiły objawy AZA, spowodowane nagłym i samodzielnym odstawieniem alkoholu;
  • osoba uzależniona chce przerwać ciąg alkoholowy i chce pozbyć się głodu alkoholowego;
  • pacjent chce szybko powrócić do lepszej kondycji fizycznej oraz psychicznej, by móc podjąć się dalszego leczenia uzależnienia;
  • doszło do ostrego zatrucia alkoholowego;
  • pacjent chce poddać się zabiegowi wszycia wszywki alkoholowej, lecz nie potrafi samodzielnie przerwać ciągu;
  • wystąpiła konieczność wypłukania wszelkich toksyn alkoholowych oraz uzupełnienia niedoborów w organizmie, głównie elektrolitów, witamin i minerałów.

Dla kogo wskazane jest odtruwanie alkoholowe?

Odtruwanie szczególnie polecane jest zatem dla osób, które:

  • odwodniły się na skutek spożywania alkoholu;
  • zatruły się toksynami alkoholowymi lub zatruły się po spożyciu zanieczyszczonego alkoholu;
  • mają poważne niedobory elektrolitów, witamin i minerałów w organizmie;
  • chcą szybko powrócić do formy po nadużyciu alkoholu dnia poprzedniego;
  • mają zamiar rozpocząć leczenie alkoholowe lub poddać się zabiegowi wszycia wszywki alkoholowej.

Odtruwanie alkoholowe za pomocą kroplówek to prawdopodobnie najskuteczniejsza metodą leczenia kaca

Odtruwanie alkoholowe przeprowadzone w profesjonalnie przygotowanym do tego miejscu jest niesamowicie skuteczne nie tylko na kaca, ale również w przypadku chęci przerwania ciągu alkoholowego. Domowe metody takie jak wypijanie dużej ilości wody z cytryną, picie zielonej herbaty czy soków warzywnych mogą pomóc tylko w pewnym stopniu, lecz na pewno nie zagwarantują tak spektakularnych efektów jak profesjonalnie przeprowadzony detoks. Pacjenci traktowani są indywidualnie, ze względu na fakt, że każdy organizm jest inny i może mieć zróżnicowane potrzeby.

Każda z kroplówek podawana pacjentowi zawiera indywidualnie dobrany dla niego skład, który ustala lekarz po przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego. Specjalista po zebraniu wywiadu jest w stanie określić skład oraz ilość takich kroplówek, by móc skutecznie wypłukać toksyny z organizmu pacjenta i odpowiednio uzupełnić wszystkie niedobory witamin czy minerałów. Warto wiedzieć, że kroplówki stosowane w przypadku odtruwania alkoholowego nie są kroplówkami witaminowymi, gdyż zawierają również inne składniki niezbędne do wypłukania toksyn alkoholowych czy przywrócenia równowagi wodno-elektrolitowej.

Głównymi składnikami podawanych kroplówek są:

  • roztwór soli fizjologicznej;
  • glukoza;
  • elektrolity;
  • witaminy, głównie z grupy B oraz witamina C;
  • sole mineralne;
  • antyoksydanty i koenzym Q10.

Jeżeli zajdzie taka konieczność, lekarz prowadzący zabieg może podjąć decyzję o podaniu leków wspomagających. Należą do nich zwykle leki uspokajające, przeciwwymiotne, antydepresyjne, przeciwbólowe czy przeciwpadaczkowe.

Więcej z kategorii: Choroby i zaburzenia psychiczne