Bardzo często bagatelizujemy oznaki chorób skóry głowy. W jednych przypadkach uważamy to za przejściową dolegliwość, w innych natomiast źle interpretujemy objawy. Wiele osób, problemy z wypadaniem włosów, czy pojawieniem się łupieżu wiąże z nieodpowiednią pielęgnacją, alergią lub gorszym okresem w życiu. Oczywiście nie twierdzimy, że opinie te są zawsze błędne, ale ostrzegamy jedynie, że w niektórych przypadkach problem może okazać się znacznie poważniejszy, niż nam się wydaje. Nieodpowiednio leczone lub totalnie bagatelizowane choroby skóry głowy, mogą prowadzić do poważnych konsekwencji. Właśnie do takich zadań, szkolą się lekarze trycholodzy, aby móc pomagać osobom cierpiącym z powodu nadmiernego wypadania włosów, czy powracającego łupieżu. Czy wizyty u trychologów to dobra decyzja? Czy możemy liczyć na skuteczną diagnozę i pozbycie się problemu?

Pozbądź się problemu u trychologa

Jaka jest różnica między trychologiem, a dermatologiem, do którego znacznie częściej udajemy się, gdy zauważymy niepokojące zmiany? Trycholog to specjalista, który zajmuje się tylko i wyłącznie chorobami skóry głowy i włosów. Jego wiedza skupiona jest jedynie na tych partiach ciała, przez co konsekwentnie może dążyć do szybkiego zdiagnozowania i pozbycia się problemu. Kiedy udać się do specjalisty? Pierwszym sygnałem, który powinien przekonać nas do umówienia wizyty jest nadmierne wypadanie włosów. W niektórych przypadkach może to być oznaka poważnej choroby, a w niektórych jedynie niegroźny, stan przejściowy. Trycholog to specjalista, który pozbędzie się takich schorzeń, jak łupież, łysienie, łuszczyca, a także świąd, czy przetłuszczająca się skóra głowy. Na pierwszej wizycie możemy spodziewać się dokładnej analizy naszej skóry oraz cebulek włosa. Następnie wspólnymi siłami próbujemy ustalić przyczynę problemu i dobrać odpowiednie leczenie i pielęgnację.

Jak przebiega badanie u trychologa?

Przebieg pierwszej wizyty, czy jest to trycholog w Krakowie, czy w innym mieście jest taki sam. Najczęściej do rozpoznania problemu konieczne jest wykonanie badania, do którego należy się odpowiednio przygotować. Włosy powinny być umyte, czyste i bez nałożonych preparatów. Mowa tutaj o różnego rodzaju piankach, żelach, a także odżywkach. Specjalista pobiera włos do badania, w celu stwierdzenia fazy jego wzrostu i jaka ilość z nich wypada. Skóra natomiast badana jest przy użyciu specjalistycznego mikroskopu, którego powiększenie może być aż 250 razy większe. Trycholodzy poddają badaniu również mieszki włosowe. Może okazać się tak, że specjalista zaproponuje analizę pierwiastkową włosa, aby dokładniej poznać jego skład. Żadnego z tych badan nie należy się bać. Przeprowadzane są one w profesjonalnych gabinetach bezboleśnie i co ważniejsze bezinwazyjnie. Metody leczenia są różne, czasem może wystarczyć jedynie zmiana kosmetyków do pielęgnacji, czasem wprowadzenie preparatów zewnętrznych, a w niektórych przypadkach konieczna będzie mezoterapia lub masaże.

Polecane artykuły