Wielu ludzi uważa, że poważne choroby całkowicie eliminują możliwość uprawiania sportów. Nie jest to jednak prawdą przynajmniej w przypadku cukrzycy. Lekarze zalecają diabetykom aktywność fizyczną, jednak przy braku zdrowego rozsądku może ona stanowić pewne zagrożenie. Co robić, by cukrzyca w sporcie nie była przeszkodą? Jak sprawić, by aktywność fizyczna w cukrzycy przyniosła same pozytywne skutki?

Cukrzyca a sport – co trzeba wiedzieć?

Należy pamiętać z czym wiąże się cukrzyca, sport w przypadku diabetyka, tak jak większość podejmowanych decyzji związanych ze zdrowiem, musi być kontrolowany przez lekarza. Jednak racjonalna ilość umiarkowanej aktywności fizycznej może nie tylko wspomóc proces leczenia, ale też zapobiec rozwojowi cukrzycy w poważniejsze stadia, a nawet uchronić przed nią osoby, znajdujące się w grupie ryzyka.

„Wysiłek fizyczny jest wskazany szczególnie u pacjentów diabetycznych, zmagających się z cukrzycą typu II, która najczęściej związana jest z nadwagą, czy nawet otyłością. Sport w tym przypadku pomaga nie tylko uporać się z nadmierną ilością kilogramów, ale też poprawia pracę naczyń krwionośnych, co z kolei może pomóc w uniknięciu często występującej u cukrzyków zakrzepicy. Czy sport z cukrzycą musi być wymagający? Badania wykazują, że już umiarkowana aktywność fizyczna poprawia tolerancję glukozy i zwiększa wrażliwość organizmu na insulinę, co na pewno będzie pomocne w okresie walki z chorobą.” – czytamy w poradniku portalu Dieta-Trening-Odchudzanie.pl: Sport a cukrzyca – dlaczego jest wskazany? Porady i wskazówki dla diabetyków

Jakiego rodzaju aktywność fizyczna jest dopuszczalna dla diabetyków?

Najlepsze dla diabetyków są treningi wytrzymałościowe, ale nie jest to jedyna zalecana forma aktywności fizycznej. Istotną rolę pełnią też ćwiczenia aerobowe oraz siłowe i rozciągające, które pod odpowiednią opieką trenera mogą przynieść bardzo dobre skutki nie tylko dla kondycji organizmu, ale też jego odporności. Należy też pamiętać, że relacja aktywność fizyczna a cukrzyca to nie tylko wyczynowe sporty – do aktywności fizycznej należy zaliczyć też codzienne spacery, chodzenie po schodach czy wykonywanie obowiązków domowych. Jeżeli chodzi o sporty, które możesz uprawiać to przede wszystkim: jogging, jazda na rowerze, pływanie, chodzenie z kijkami, czy gra w tenisa.

Czy sport w cukrzycy ma tak samo pozytywne działanie jak u osób niedoświadczających tej choroby?

Sport z cukrzycą na pewno jest bardziej wymagający, chociażby na płaszczyźnie konieczności ciągłego kontaktu z lekarzem i monitorowania reakcji organizmu w przypadku przeciążeń. Jednak sport i cukrzyca to połączenie, które pozwala nie tylko na poprawę samopoczucia i kondycji fizycznej, ale nawet zahamowanie rozwoju choroby czy możliwość zmniejszenia dawki regularnie przyjmowanych przez diabetyka leków. Można więc powiedzieć, że ze sportu uprawianego ze zdrowym rozsądkiemcukrzycy są w stanie wyciągnąć więcej profitów niż ich zdrowi współzawodnicy.

Hipoglikemia – jak do niej nie dopuścić w trakcie aktywności fizycznej?

Jedną z największych obaw osób zmagających się z cukrzycą jest hipoglikemia, inaczej zwana niedocukrzeniem, która objawia się w momencie zbyt dużego stosunku insuliny do cukru. Sport a hipoglikemia – ta relacja sprawia, że niektórzy diabetycy podchodzą do aktywności fizycznej z dużą obawą. Podczas dużego wysiłku fizycznego organizm przekształca cukier w energię, więc by nie dopuścić do hipoglikemii należy zawsze pamiętać o zapewnieniu dawki cukru przed treningiem, monitorować poziom cukru w jego trakcie i nie bagatelizować sygnałów organizmu, który może podpowiadać, kiedy wysiłek jest zbyt intensywny.

Sport a cukrzyca – z czym trzeba uważać w szczególności?

Podstawową zasadą, o której nie można zapomnieć, by aktywność fizyczna w cukrzycy typu 2 czy 1 była bezpieczna, jest konieczność kontaktu z lekarzem. Poza diabetologiem, warto, w przypadku regularnego czy wyczynowego uprawiania sportu, zasięgnąć opinii endokrynologa czy dietetyka. Istnieją jednak dyscypliny sportowe, które ze względu na swoją specyfikę są dla diabetyków szczególnie niebezpieczne – należą do nich chociażby wyścigi samochodowe, podczas których ryzyko zasłabnięcia czy utraty przytomności wiąże się ze spowodowaniem wypadku, a nawet utratą życia.

Sport w cukrzycy – pamiętaj o konsultacji z lekarzem

Sport w cukrzycy

Aby zagwarantować bezpieczeństwo i wyciągnąć możliwie największe efekty z treningów, najlepiej będzie, jeżeli skontaktujesz się ze swoim lekarzem. Pozwoli mu to na zweryfikowanie czy twój stan zdrowia pozwala na treningi, a jeśli tak to jak bardzo intensywne. Kolejna istotna sprawa jest taka, że lekarz znając dokładnie specyfikę i historię twojej choroby, będzie w stanie udzielić cennych porad jak trenować bezpiecznie z cukrzycą. Dzięki temu będziesz mógł cieszyć się treningiem, wiedząc, że jest dla ciebie bezpieczny.

Czy diabetycy mogą uprawiać sport zawodowo? – dziś nie jest to problemem

Mimo tego w jak wielu dziedzinach życia przeszkodę może stanowić cukrzyca, aktywność fizyczna nie jest jedną z nich. Dzięki najnowszym wynalazkom technologicznym możliwe jest uprawianie większości sportów przez diabetyków, nawet zawodowo. Istnieją profesjonalne oficjalne drużyny sportowe, które zrzeszają pasjonatów sportów zmagających się z cukrzycą. Jednak nie jest to jedyne rozwiązanie – wiele znanych drużyn sportowych decyduje się na członkostwo sportowców- cukrzyków, jeśli ich wyniki są dostatecznie dobre. Nie brak więc cukrzyków wśród olimpijczyków czy członków znanych na całym świecie mistrzowskich drużyn. Co więcej, cukrzyca wymaga od sportowców większego samozaparcia i kontroli swojego organizmu, co jest cenione przez trenerów, oferujących podopiecznym niezbędne zaplecze medyczne.

Cukrzyca a sport – wady i zalety

Niezaprzeczalnie jest wiele zalet związku sport a cukrzyca: wzmaga on wolę kontroli swojego stanu zdrowia u pacjenta, mobilizuje do samodyscypliny, zapobiega nadwadze czy otyłości, szczególnie w cukrzycy typu 2, a nawet poprawia ogólny stan zdrowia pacjenta. Ciężko wykazać wady racjonalnego dawkowania aktywności fizycznej, szczególnie, jeżeli diabetyk ma regularny kontakt z lekarzem. Jednak cukrzyca a aktywność fizyczna w nierozsądnym wydaniu może być niebezpieczna –niestosowanie się do zaleceń lekarza może prowadzić nie tylko do pogorszenia samopoczucia, ale nawet, w drastycznych przypadkach, śpiączki cukrzycowej czy zgonu.

Sport a cukrzyca – podsumowanie

Sport w życiu diabetyków jest ważny, a jego wprowadzanie wymaga znacznie większej uwagi niż u osób zdrowych. Jednak zachowanie odpowiednich środków ostrożności i stosowanie się do rad specjalistów pomoże nie tylko na uprawianie ukochanej dyscypliny sportowej, ale być może nawet poprawę stanu zdrowia, niedopuszczenie do rozwoju choroby czy, kto wie, zdobycie mistrzostwa. Dzięki najnowszym technologiom wykorzystywanym w urządzeniach dla diabetyków cukrzyca a sport nie jest już połączeniem zabronionym czy nawet szczególnie ryzykownym. Stała kontrola lekarza i zapewnienie odpowiedniego sprzętu pozwolą na osiąganie rewelacyjnych wyników i lepsze, zdrowsze samopoczucie.

Polecane artykuły