Wzdęcia, przelewanie w jelitach, biegunki, wymioty – objawy te mogą świadczyć o zatruciu pokarmowym czy różnych schorzeniach, związanych z przewodem pokarmowym. Często jednak są także objawami nietolerancji, na które cierpi coraz większy procent populacji. Czym są nietolerancje pokarmowe, jak można je leczyć i co robić, aby ułatwić sobie życie?

Czym różni się nietolerancja pokarmowa od alergii?

Nietolerancje pokarmowe często bywają mylone z alergiami, jednak stanowią odrębną jednostkę chorobową. Choć mogą wywoływać podobne objawy, w przypadku alergii pojawiają się one zazwyczaj później, bo dopiero po kilku godzinach od spożycia uczulającego pokarmu. Nietolerancje mają to do siebie, że symptomy pojawiają się stosunkowo szybko. Kolejną różnicą jest to, że nietolerancja pokarmowa nie jest reakcją ze strony układu immunologicznego, a pokarmowego. Wywołana jest brakiem pewnych enzymów trawiennych, powodujących problemy z trawieniem. Objawy mogą wynikać także z faktu, że dany pokarm zawiera substancje, których organizm nie toleruje.

Wśród rodzajów nietolerancji pokarmowych, wyróżniamy:

  • nietolerancje enzymatyczne – występują najczęściej, spowodowane są brakiem enzymów niezbędnych do trawienia niektórych pokarmów;
  • nietolerancje idiopatyczne – spowodowane są spożyciem pokarmów, zawierających szkodzące organizmowi przeciwutleniacze i konserwanty;
  • nietolerancje farmakologiczne – wywołane przez substancje farmakologiczne lub chemiczną zawartość żywności.

Objawy nietolerancji pokarmowej

Symptomy nietolerancji pokarmowej bywają podobne do tych, jakie powoduje alergia czy zatrucie pokarmowe, a także inne schorzenia przewodu pokarmowego. Do tych najpowszechniejszych zaliczamy:

Odpowiednia diagnostyka nietolerancji pokarmowej jest niezbędna do wdrożenia prawidłowego leczenia.

Jak radzić sobie z nietolerancją pokarmową?

Nie zawsze da się całkiem wyleczyć nietolerancję pokarmową, jednak można podjąć działania, które zapewnią chorym ulgę i pomogą normalnie funkcjonować. Najważniejsza jest odpowiednia diagnostyka, jeżeli więc zauważymy u siebie częste objawy nietolerancji, warto udać się do specjalisty, który na podstawie wywiadu zleci dodatkowe badania i ustali terapię. Do rozpoznania nietolerancji zazwyczaj wykonuje się:

  • biopsję jelita cienkiego;
  • badania krwi;
  • prowokację pokarmową;
  • testy alergologiczne (w celu wykluczenia alergii).

Leczenie polega na stosowaniu diety eliminacyjnej, której zadaniem jest wyciszenie niepożądanych reakcji organizmu na dany produkt. Pozwoli to również usprawnić regenerację błony śluzowej, a w niektórych przypadkach także przywrócić tolerancję na konkretny pokarm. Dodatkowo można objawowo stosować suplementy diety, wspomagające trawienie i redukujące uczucie ciężkości w żołądku, oraz lek na wzdęcia, taki jak np. dostępny w kapsułkach Espumisan. Zawarty w nim symetykon wykazuje działanie powierzchniowe i nie wchodzi w żadne reakcje chemiczne, co sprawia, że może być stosowany z innymi lekami. Ponadto nie wchłania się z przewodu pokarmowego i jest wydalany w postaci niezmienionej, dzięki czemu może być stosowany przez kobiety w ciąży i karmiące matki. Espumisan również nie zawiera cukru, mogą go stosować osoby chore na cukrzycę oraz pacjenci z zaburzeniami trawienia cukrów.

Podsumowując, nietolerancje pokarmowe zdarzają się stosunkowo często i mogą wywoływać szereg nieprzyjemnych objawów. Jednak przy odpowiedniej diagnostyce symptomy te można skutecznie łagodzić oraz zmniejszyć częstotliwość ich występowania.

Polecane artykuły