Zmagasz się z problemem zaskórników? Na Twojej skórze wciąż pojawiają się niedoskonałości? Sprawdź, jak sobie z nimi radzić.

Problem zaskórników, rozszerzonych porów i pryszczy, dotyczy kobiet w każdym wieku. Co zrobić, aby raz na zawsze pozbyć się problemu i zbudować pewność siebie? Czego nie robić, mając problematyczną cerę?

Czy warto wyciskać pryszcze?

Przeczytaj: https://estetico.pl/wyciskanie-pryszczy

Pryszcz to mały „worek”, który zawiera olej, zanieczyszczenia i bakterie trądzikowe. To, co potocznie nazywamy krostką, w rzeczywistości utrzymuje bakterie w jednym miejscu, zapobiegając ich rozprzestrzenianiu się na skórze. Kiedy nakłuwasz zewnętrzną skórę pryszcza, dochodzi do wycieku jego zawartości. Bakterie rozpryskują się i trafiają do innych porów, co może prowadzić do zwiększenia liczby pryszczy.

Wyciskanie pryszczy niesie za sobą jeszcze inne ryzyko. Przez dłubanie i nakłuwanie możesz wcisnąć zanieczyszczenia i bakterie jeszcze głębiej w skórę. To z kolei może spowodować, że pryszcz stanie się jeszcze bardziej czerwony, zaogniony, opuchnięty i zainfekowany. Nieumiejętne wyciskanie pryszczy może nawet prowadzić do trwałego bliznowacenia. Co zatem zrobić? Zdaniem dermatologów najlepiej jest pozostawić pryszcza i czekać do jego samoistnego zagojenia. W większości przypadków krosta wchłania się w ciągu 3 do 7 dni. Rozdrapany lub niewłaściwie przekłuty może utrzymywać się przez tygodnie lub zmienić się w bliznę.

Wyciskanie pryszczy – tylko pod okiem profesjonalistów

Dermatolodzy i przeszkoleni kosmetolodzy wiedzą, jak bezpiecznie pozbyć się skórnych niedoskonałości. Noszą rękawiczki, nakłuwają pryszcz sterylną igłą, a następnie usuwają zawartość narzędziem zwanym ekstraktorem zaskórników. Jeżeli nie chcesz czekać na samoistne wygojenie się krosty, najlepszym rozwiązaniem jest pozostawienie pryszcza profesjonalistom. Jeżeli jednak nie masz możliwości, aby udać się do profesjonalnego gabinetu, możesz próbować na własną rękę.

Po pierwsze, pamiętaj, aby nie wyciskać pryszcza zbyt wcześnie. Poczekaj, aż krosta będzie jędrna w dotyku – oznacza to, że ropa znajduje się blisko powierzchni i jest gotowa do opróżnienia. Przed przystąpieniem do procedury dokładnie umyj ręce ciepłą wodą, mydłem i szczoteczką do paznokci. Wysterylizuj prostą igłę, np. za pomocą zapalniczki, pozwól jej ostygnąć, a następnie przetrzyj krostę alkoholem i wylej trochę na palce. Osusz palce i owiń je czystą chusteczką i delikatnie ściśnij pryszcz. Jeśli ropa nie wydostaje się łatwo, pryszcz nie jest gotowy do usunięcia.

Zaskórniki zamknięte i otwarte – jak je usunąć?

Pomimo swojego wyglądu zaskórniki nie są efektem silnego zabrudzeniem skóry. Zaskórniki otwarte, będące skutkiem zatkanych porów, mogą występować samodzielnie lub wraz z trądzikiem. Zaskórniki otwarte powstają, gdy martwe komórki skóry łączą się z nadmiarem sebum i brudu w wyściółce porów. Gdy ta kombinacja dotrze do otworu porów na powierzchni skóry, utlenia się, zmieniając kolor na czarny. Zaskórniki mają tendencję do pojawiania się w strefie T (czoło, nos i broda), szczególnie w okolicach nosa, ponieważ ma ona więcej mieszków włosowych i wytwarza więcej sebum niż inne części twarzy.

Jaka jest różnica między zaskórnikami otwartymi a zamkniętymi?

Otwarte zaskórniki to inaczej zatkane pory, które wyglądają jak małe czarne kropki. Te kropki są w istocie zablokowanym sebum, które uległo utlenieniu, powodując, że „czubki” niedoskonałości stały się czarne. Zaskórniki zamknięte zyskały swoją nazwę od tego, że są pokryte cienką warstwą skóry. Ze względu na to pokrycie skóry, sebum nie może dotrzeć do powierzchni, co powoduje jej cielisty, nierówny wygląd, tzw. kaszka na twarzy. Osoby zmagające się z tym problemem najczęściej próbują zamaskować niedoskonałości makijażem, niemniej wszelkie próby okazują się bezskuteczne – w przypadku mocnych zaskórników twarz ma nierówną teksturę, której nie ukryje nawet najlepiej wykonany makijaż. W takim przypadku konieczne jest odbycie wizyty u specjalisty i podjęcie próby rozwiązania problemu dermatologicznego od środka.