Kapsułkowanie to procedura, która ma na celu stworzenie kapsułki z dobranym indywidualnie do potrzeb pacjenta lekiem recepturowym. Za jego pomocą z proszków dzielonych można stworzyć idealnie dobraną kompozycję przeznaczoną dla konkretnego klienta. Najczęściej tworzone w ten sposób preparaty przepisywane są przez pediatrów i laryngologów, jednak mogą to być leki z wielu różnych gałęzi medycyny, a nawet suplementy diety. Podpowiadamy w jaki sposób przebiega taka procedura.
Kapsułkowanie – w jakich okolicznościach się je wykonuje?
Kapsułkowania wymaga przede wszystkim kontraktowania produkcji kapsułek. Wykonywane jest ono także w momencie, kiedy lekarz przepisuje lek recepturowy, czyli taki, którego składniki i dawki muszą być skomponowane ręcznie. Na recepcie zwykle znajduje się także docelowa ilość kapsułek, które należy wykonać. Kapsułkowanie jest czynnością, której zazwyczaj podejmuje się farmaceuta w warunkach aptecznych. Wówczas każda dawka leku musi być skomponowana oddzielnie i rozdozowana do kapsułki żelatynowej lub automatycznie.
Wybieramy prawidłowy rozmiar kapsułki
Pierwszym krokiem do kapsułkowania jest wybór prawidłowego rozmiaru docelowej kapsułki. Aby tego dokonać, potrzebne jest dokładne odmierzenie przygotowanego proszku, który następnie zostaje zmieszany z substancją pomocniczą. Rozmiar docelowej kapsułki powinien być dopasowany nie tyle do wagi wsadu, ile do objętości wsypywane do kapsułki substancji. Aby w ustalić prawidłową objętość kapsułek, potrzebne są drobne narzędzia, takie jak cylinder
miarowy oraz waga.
Kapsułkowanie najczęściej przebiega za pomocą prostego narzędzia zwanego kapsułkarką. Ma ono stosunkowo prostą budowę i wyposażone jest w specjalne dziurkowane płytki w różnym rozmiarze, które pozwalają na dopasowanie kapsułki o odpowiedniej wielkości.
Pozycjonowanie i zasypywanie kapsułek
W momencie, kiedy mamy już wymierzony odpowiedni rozmiar kapsułki i dopasowany do niego zestaw płytek, nadchodzi moment na wypozycjonowanie bazy. Robi się to po to, aby kapsułki leżały równo i mogły być równo zasypane. Płytka jest dobrze wypoziomowana w momencie, kiedy brzeg kapsułki jest zrównany z powierzchnią płytki.
Następnym krokiem jest rozsypanie masy proszkowej do idealnie wypoziomowanych kapsułek. Całość należy lekko ubić. Jest to czynność, która wymaga pewnego rodzaju wprawy i doświadczenia. Dlatego niezależnie od tego czy jest to kontraktowa produkcja kapsułek, czy kapsułkowanie w warunkach aptecznych – ważny jest profesjonalizm pracownika. Ostatnim etapem jest umiejętne zamknięcie kapsułek. W momencie, kiedy produkty są już gotowe, wystarczy przesypać je do odpowiedniego pojemnika.
Niezależnie od tego czy w wyniku kapsułkowania produkowane są suplementy diety, czy leki recepturowe – niezbędna jest precyzja oraz doświadczenie. Cały proces przebiega stosunkowo szybko i dla doświadczonej osoby nie jest szczególnie skomplikowany. Obecnie na rynku dostępne są proste urządzenia, takie jak kapsułkarnie, które są bardzo pomocne w precyzyjnym kapsułkowaniu.