Zawał serca spowodowany postępującą chorobą wieńcową może odcisnąć swoje piętno na zdrowiu fizycznym i psychicznym każdego pacjenta. Oczywiście jest to również punkt zwrotny w życiu chorego na serce, zmobilizowanego do zmiany wcześniej wybranych priorytetów i codziennych nawyków. Dotyczy to stylu życia samego leczonego i jego bliskich. Dlatego wiele osób po wypisie ze szpitala będzie miało wiele wątpliwości, np. czego nie wolno po zawale serca. Postaram się przybliżyć najważniejsze aspekty tego problemu.

Rehabilitacja i ćwiczenia po zawale mięśnia sercowego

W społeczeństwie wciąż panuje błędne przekonanie, że zawał serca musi ograniczać jego aktywność fizyczną tak bardzo, jak to możliwe. Po powrocie ze szpitala rodzina – oczywiście w trosce – zrobi prawie wszystko dla zdrowiejącego. To nie jest droga! Ograniczony wysiłek fizyczny jest niezbędny do pełnego wyzdrowienia.

Dostosowana do stopnia zawału, stanu zdrowia pacjenta, wieku itp. rehabilitacja ruchowa ma na celu osiągnięcie optymalnej ruchomości pacjenta oraz prawidłowego krążenia wieńcowego i ogólnoustrojowego. Oczywiście aktywność fizyczna po zawale serca może być mniej lub bardziej restrykcyjna. Dopuszczalne limity należy omówić z lekarzem prowadzącym, tak aby była jak najbardziej bezpieczna. Lekarz na podstawie twoich badań i wyników dokona oceny ryzyka. Należy mieć świadomość, że arytmia, a nawet zatrzymanie akcji serca może wynikać z nadmiernego wysiłku.

Czego powinienem unikać w swojej diecie po zawale serca?

Jakie produkty nie są zalecane do stosowania po zawale serca? Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia zawału serca, unikaj produktów zawierających wysoko przetworzony czerwony tłuszcz. Konieczne będzie ograniczenie cukrów – jedzenie słodyczy, słodzenie herbaty, czy kawy powinieneś ograniczyć do minimum, a najlepiej całkowicie z nich zrezygnować. Podobnie jeśli chodzi o słodkie napoje gazowane. Zaleca się również wyeliminowanie z diety słonych przekąsek, tłustych mięs czy twardej margaryny. Najlepiej wybierać chude tofu zamiast tłustych produktów mlecznych.

Jeśli chodzi o źródła węglowodanów – chleb, makaron. Najlepiej zrezygnować z produktów na bazie mąki pszennej. Zamiast tego wybierz makaron pełnoziarnisty i razowy chleb. Zastąp blok wywaru naturalną mieszanką ziół. Nie musisz jednak całkowicie rezygnować z picia alkoholu, chociaż najlepiej unikać alkoholu przez pierwsze kilka tygodni po zawale serca. Następnie nie wolno przekraczać dopuszczalnej dziennej dawki (mężczyźni: 20 g/dzień, kobiety: 10 g/dzień).

Zawały serca a kawa i inne produkty kofeinowe

Wiele powiedziano o niekorzystnych skutkach kawy i innych produktów zawierających kofeinę. W rzeczywistości nadmierna konsumpcja może prowadzić do pobudzenia, przyspieszonego tętna i podwyższonego ciśnienia krwi. Tak, picie dużej ilości kawy, a także innych napojów typu cola czy energetyk, nie jest zdrowe dla organizmu. Oprócz wyżej wymienionych efektów, napoje te odwadniają organizm i wypłukują mikroelementy, które są ważne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, co z kolei może prowadzić do zaburzeń rytmu serca.

Podsumowując: jeśli piłeś do tej pory umiarkowane ilości kawy i pamiętasz o uzupełnianiu poziomu wody w organizmie, nie musisz całkowicie się poddawać, o ile nie widzisz negatywnych skutków picia kawy. To samo dotyczy herbaty i zawartej w niej teofiliny.

Ryzyko palenia i zawału serca.

Czy wiesz, że palenie potraja ryzyko kolejnego zawału serca? Dzieje się tak między innymi dlatego, że nikotyna osłabia działanie leków przeciwpłytkowych, zwłaszcza aspiryny. Dlatego, jeśli chcesz znacznie zmniejszyć ryzyko zawału, zdecydowanie powinieneś zrezygnować z tego nałogu. Oczywiście nie jest to takie proste. Proces rzucania palenia powinien być proaktywny. Temu zagadnieniu poświęcony był jeden z rozdziałów kursu „Życie po zawale serca, życie ze stentem”. Jest tam m.in. szereg informacji o tym, jak mądrze rzucić palenie, czym wynagrodzić organizm. Istnieje kilka alternatyw, nie mam na myśli suplementów.

Aktywność seksualna po zawale serca.

Wielu z was może się zastanawiać, jak długo od zawału serca należy się powstrzymywać od aktywności seksualnej. W dużej mierze jest to kwestia osobista i zależy od rozległości zawału. Przy cięższych uszkodzeniach serca, seks może nastąpić po około 4-6 tygodniach. Ale bez tak poważnego uszkodzenia mięśnia sercowego aktywność seksualną można wznowić nawet po tygodniu. Jeśli chodzi o ryzyko kolejnego zawału serca podczas uprawiania seksu, jest ono dokładnie takie samo, jak przy każdym innym wysiłku fizycznym, więc jest niewielkie, chyba że oczywiście nie lekceważy się bólu wieńcowego i zapomina o przyjmowaniu leków.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o życiu po zawale zajrzyj na stronę: https://doktorstent.pl/

Polecane artykuły