Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny (2019), Polscy żyją krócej od Europejczyków aż o 4 lata, a Polki o 2. Winą za taki stan obarcza się styl życia i sposób żywienia, który prowadzi do zapadania na choroby układu krążenia, w tym nadciśnienie tętnicze, oraz rozległe udary mózgu.
1. Nadciśnienie tętnicze – cichy zabójca
2. Na jakie choroby cierpią mężczyźni?
3. Choroby typowe dla kobiet
4. Choroby cywilizacyjne
NIZP-PZH podaje, że najczęstszą przyczyną zgonów wśród Polaków są nowotwory złośliwe oraz choroby układu krążenia, w szczególności zawał serca. Polacy nie tylko nie dbają o swoje zdrowie, ale również nie stosują profilaktyki – nie wykonują okresowych badań podstawowych lub specjalistycznych i bagatelizują pierwsze objawy choroby.
Nadciśnienie tętnicze – cichy zabójca
Nadciśnienie to bardzo powszechna dolegliwość – z jej powodu cierpi około 32% dorosłych Polaków. Choroba ta wynika często z nieprawidłowego stylu życia i rozwija się na skutek przewlekłego stresu, otyłości, niewielkiej ilości ruchu, picia alkoholu, palenia papierosów, a nawet nadmiernego spożycia soli. Warto wiedzieć, że jeden podwyższony wynik nie oznacza jeszcze problemów z ciśnieniem – zdiagnozować je może jedynie lekarz na podstawie wielu pomiarów.
Na jakie choroby cierpią mężczyźni?
Truizmem jest stwierdzenie, że płeć determinuje występowanie niektórych schorzeń, nie tylko tych, które związane są z seksualnością. Mężczyźni częściej niż kobiety cierpią z powodu choroby niedokrwiennej serca. Sprzyja temu stresujący tryb życia, który pociąga za sobą podwyższenie poziomu adrenaliny i kortyzolu, czyli hormonów związanych bezpośrednio z prawidłową pracą serca.
Jedną z typowo męskich chorób są problemy z prostatą. Narząd ten rozrasta się już u mężczyzn po 30. roku życia i może powodować pierwsze dolegliwości związane z wydłużonym czasem oddawania moczu lub przerywanym strumieniem moczu. Patologie prostaty mogą powodować inne, poważniejsze choroby, dlatego mężczyźni powinni regularnie badać ten narząd.
Choroby typowe dla kobiet
Chociaż osteoporoza uznawana jest za chorobę, która dotyka przedstawicieli obu płci, to częściej rozpoznaje się ją u kobiet po 60. roku życia. Rozrzedzenie tkanki kostnej jest powodem licznych złamań i problemów ze strony układu kostnego, co znacznie obniża komfort życia, a niekiedy uniemożliwia nawet normalne, codzienne funkcjonowanie. Złamania kości u kobiet w podeszłym wieku mają bardzo poważne skutki – ich leczenie trwa długo, a rehabilitacja jest męcząca i nie zawsze prowadzi do odzyskania pełnej sprawności. Długotrwałe leczenie niekiedy bywa też pośrednią przyczyną zgonu.
Według NIZP-PZH, chorobą, która bardzo często zabija Polki, jest nowotwór złośliwy, głównie piersi lub sutka. Co więcej, śmiertelność wśród kobiet dotkniętych nowotworem złośliwym w Polsce jest znacznie wyższa niż w innych krajach Europy. Związane jest to z działaniami profilaktycznymi – w przeciwieństwie do Polek, Europejki poddają się okresowym badaniom i korzystają z rozbudowanych programów profilaktycznych.
Choroby cywilizacyjne
Polacy zapadają też często na schorzenia, uznawane za choroby cywilizacyjne. Wśród nich prym wiodą cukrzyca, otyłość i nadmierny stres. Winne są temu przepracowanie, szybki, niezdrowy tryb życia, siedząca praca i brak ruchu, które bezpośrednio wpływają na metabolizm i zaburzają homeostazę organizmu.