Kiedy zadamy sobie pytanie czy nasze jelita są zdrowe czy nie, odpowiedź wydaję się być stosunkowo prosta. To oczywiście są nasze cechy genetyczne, ale także to co jemy albo czego nie jemy, jak również stosowane leki. Nawet sposób przyjścia na świat, czyli to czy urodziliśmy się drogami sił natury, czy też nie, ma ogromny wpływ na funkcjonowanie naszych jelit.

Poprawa funkcji bakterii bytujących w naszych jelitach

Pomoc w leczeniu jelit obejmuje zasadę 5U doktora Bergera, czyli żywności, którą powinniśmy z naszej diety usunąć, ale także takich składników żywności, które powinniśmy w leczeniu jelit uzupełniać.

1U – Usuń z diety produkty, które wywołują reakcje immunologiczną.

Bardzo często jest to gluten, zdarza się, że są to białka mleka, dlatego ważne jest żeby wykonać pełną diagnostykę w tym kierunku. Są to również różne składniki roślinne o działaniu prozapalnym tak jak np. kwasy tłuszczowe omega 6, czy też składniki pochodzenia zwierzęcego tak jak białka mleka, które mogą wywoływać reakcje immunologiczne.

2U – Uzupełnij to czego w układzie pokarmowym może brakować.

Zwykle są to kwasy żółciowe albo sole kwasów żółciowych oraz kwas solny. Bardzo często wśród nas zdarzają się osoby, którym trzeba uzupełnić poziom kwasu solnego albo trzeba wprowadzić do diety te elementy, które zwiększą wydzielanie kwasu solnego. Warto jeśli jest się osobą na stanowisku, albo osobą, która walczy o przetrwanie stosować różnego typu suplementy i składniki pokarmowe, które spowodują polepszone wydzielanie zarówno kwasu solnego jak i zmiany wydzielania kwasów żółciowych.

3U – Usuń infekcje i zakażenia wirusowe, bakteryjne, pasożytnicze.

Trzecia zasada to zastosowanie albo klasycznej farmakoterapii albo różnych aktywnych składników żywności takich jak, olejki eteryczne, probiotyki, prebiotyki czy różne składniki zawarte np. w niektórych warzywach, które dosyć skutecznie, oczywiście dużej niż farmakoterapia pozwalają usunąć schorzenia przewodu pokarmowego.

4U – Uzupełnij dietę o określone suplementy.

Musimy tu wymienić probiotyki, które stosuje się nawet w momencie kiedy bierzemy farmakoterapię związaną z usunięciem infekcji błony śluzowej żołądka. Oprócz probiotyków stosujemy różne inne suplementy np. takie zioła jak aloe vera czy też stosujemy bardzo często witaminę D, C, E. Bardzo często stosujemy także wyciągi ziołowe. Idealnym przykładem jest korzeń lukrecji czy korzeń prawoślazu. Dobrą tradycję ma też stosowanie siemienia lnianego, parzonego, mielonego – to jest bardzo dobre zioło i polska tradycja, która od wieków pomagała Polakom, uporać się z problemami jelitowymi.

5U – Uzupełnij produkty specjalnie przygotowane.

Chodzi tutaj o propagowanie żywności, która jest sfermentowana, a więc taka, która w sposób naturalny jest lekko zepsute. Przygotowywanie bulionów czy to warzywnych czy też opartych o ekologiczne, pełnowartościowe mięso, pozwoli nam goić jelita.

Jak powinien wyglądać dobry probiotyk?

Na naszym rynku jest wiele probiotyków składających się z wielu szczepów bakteryjnych, a tymczasem większa ilość nie oznacza lepszej jakości. To czym powinniśmy się kierować przy doborze probiotyków, to jest to, czy probiotyk został dobrze opisany i przebadany.

Dobre probiotyki

Jeżeli został przebadany to zawsze opisany jest cyfrą i liczbą. Jeżeli znajdziemy mieszanki probiotyków w ten sposób scharakteryzowane, możemy być pewni, że ten probiotyk został poddany bardzo ścisłym badaniom i trafił do apteki tylko wtedy, kiedy przeszedł bardzo ostre kryteria doboru. Dobry probiotyk oznacza, że jest to probiotyk dedykowany określonej grupie osób. Często możemy znaleźć probiotyki dedykowane sportowcom albo kobietom lub osobom, które cierpią z powodu tzw. zespołu cieknącego jelita.

Polecane artykuły