Emocje, które wciąż wzbudza leczenie kanałowe często zbyt długo powstrzymują nas przed zabiegiem. Czy słusznie obawiamy się bólu? Wyjaśniamy.

Do leczenia kanałowego dochodzi w momencie, gdy nerw i naczynia krwionośne zęba, czyli miazga, zostały nieodwracalnie uszkodzone. Jest to efekt ostrego stanu zapalnego, do którego najczęściej prowadzi nieleczona próchnica

Kiedy naprawdę boli?

Sygnałem, że coś się dzieje w organizmie jest ból i nie inaczej jest w przypadku zębów. Ból jest zatem objawem zapalenia lub uszkodzenia miazgi, zwykle bardzo dotkliwym. 

Leczenie kanałowe

Ząb reaguje drażliwością np. na nagłe zmiany pozycji ciała, skoki temperatury spożywanego jedzenia, czy cukier zawarty w daniach. Może przybierać różne postaci i stopnie nasilenia. Bywa świdrujący, promieniujący lub rozsadzający. Z czasem się utrwala i jest tak dokuczliwy, że nie pozwala normalnie funkcjonować.

A co dzieje się podczas zabiegu?

Miazga jest wprawdzie silnie unerwiona, ale właściwie przeprowadzony zabieg endodontyczny nie powoduje bólu. Dlaczego?

  • Miazga, jeśli została wcześniej zatruta lub wystąpiła martwica, ma nerwy martwe, a więc pozbawione czucia.
  • Jeśli zabieg przeprowadzany jest na żywych nerwach to pacjent otrzymuje znieczulenie miejscowe. Obecnie są to nowoczesne metody znieczulania, w dawkach dostosowanych do stanu zdrowia pacjenta.
  • Wykorzystywanie mikroskopu oraz precyzyjnych narzędzi minimalizuje ryzyko uszkodzenia ściany kanału i kontaktu z żywymi nerwami, które mogłyby spowodować ból.

Skąd więc biorą się opowieści o intensywnym bólu podczas leczenia kanałowego? Część może pochodzić od osób, które doświadczyły nieprawidłowo wykonanego zabiegu. Reszta to prawdopodobnie miejskie legendy. 

Czy będę czuł ból po zabiegu?

Jako że leczenie kanałowe jest zabiegiem inwazyjnym, mogą wystąpić niewielkie dolegliwości tuż po nim, jednak nieporównywalne z bólem nieleczonego zęba:

  • Możesz odczuwać nadwrażliwość wyleczonego zęba. Ustępuje ona po kilku dniach. To niewielka nieprzyjemność, na którą pomoże zwykła tabletka przeciwbólowa. 
  • W sytuacji, gdy nastąpiły dodatkowo zmiany okołozębowe, czyszczenie kanału może spowodować podrażnienie ozębnej. Dyskomfort z tym związany nie powinien trwać dłużej niż 10 dni. 

Lęk jest uczuciem naturalnym. Warto jednak stawić mu czoła i jak najszybciej poddać się zaleconemu leczeniu kanałowemu. Po pierwsze unikniesz zdrowotnych konsekwencji rozprzestrzeniającego się stanu zapalnego. Po drugie, leczenie przyniesie natychmiastową ulgę w bólu.

Aby leczenie kanałowe przyniosło najlepsze efekty, zadbaj o wybór doświadczonego lekarza stomatologa.

Źródło: https://markiewiczclinic.com/leczenie-kanalowe/

Polecane artykuły