Endoprotetyka to dziedzina, z którą w dzisiejszych czasach musi zmierzyć się każdy specjalista stomatolog. Rekonstrukcja uszkodzonych lub brakujących zębów wymaga ciągłego nadążania za zdobyczami współczesnej medycyny.

Przyczyny utraty zębów

Wybierając zawód lekarza stomatologa trzeba liczyć się z tym, że ilość pacjentów, którzy będą wymagać leczenia endodontycznego, będzie stale rosła. Polacy w większości nie dbają o swoje uzębienie, a do gabinetu stomatologicznego udają się dopiero w ostateczności. Wtedy zwykle za późno już jest na uratowanie wszystkich zębów. Dlatego specjalizujący się w odbudowie zębów lekarze mają przed sobą mnóstwo pracy i możliwości rozwoju.

Skąd czerpać wiedzę o endoprotetyce?

W Internecie można znaleźć wiele materiałów dotyczących odbudowy zębów, również w formie wideo. Dla lekarzy specjalistów prawdziwym kompendium wiedzy jest jednak Endoprotetyka dr n.med. Macieja Żarowa, praktykującego lekarza z wieloletnim stażem,  pracownika naukowego krakowskiej Alma Mater. Doktor Żarow ma również ogromny staż w nauczaniu przed- i podyplomowym, dzięki czemu przekazuje wiedzę w praktyczny i łatwo przyswajalny sposób. Proponuje rozwiązania na najwyższym poziomie praktyki zawodowej, z którymi koniecznie trzeba się zapoznać, jeżeli pragnie się leczyć zęby równie skutecznie.

Co znajduje się w książce?

To przewodnik po praktycznym leczeniu endodontycznym. Książka składa się z 10 rozdziałow oraz ponad 1200 forografii. Kompleksowo i trafnie porusza wszystkie aspekty codziennej praktyki lekarskiej w gabinecie stomatologicznym. Znajdziemy w niej zasadniczą wiedzę o odbudowie zębów przednich i bocznych za pomocą inlay’ów, onlay’ów oraz overlay’ów. To również przewodnik dla praktyki w odbudowie zębów wkładami z włókna szklanego. Ważny rozdział to ocena jakości leczenia endodontycznego oraz omówienie możliwych powikłań, z którymi autor spotkał się w swojej praktyce zawodowej. Osobny dział to istotne w codziennej praktyce procedury postępowania w przypadku powtórnego leczenia endodontycznego.

Specjaliści od odbudowy zębów

Doktor Maciej Żarow stworzył 6 z 10 rozdziałów. Pozostałe cztery powstały we współpracy z wybitnymi, zagranicznymi specjalistami w swoich dziedzinach, ściśle związanych z endoprotetyką. Z tej części dowiemy się w równie przystępny sposób jak wybielać przebarwione zęby i o odbudowie zębów po leczeniu endodontycznym. Poznamy też metody postępowania w przypadku ubytków poddziąsłowych i w leczeniu kanałowym. Książka wyjaśnia przebieg postępowania w przypadku, gdy przebarwione zęby przednie odporne są na próby wybielania. Krok po kroku poznasz procedury medyczne w leczeniu endodontycznym.

Jak wybielać przebarwione zęby?

W leczeniu endodontycznym dużym problemem dla pacjentów jest wybielanie zębów po leczeniu kanałowym. Wrażliwe zęby potrzebują specjalistycznego postępowania. Książka wyjaśnia, jak radzić sobie w pozornie beznadziejnych przypadkach. Konkretnie pokazuje sposób wykonania licówek porcelanowych i prowadzi po kolei przez estetyczną odbudowę bezpośrednią zębów przednich. Zęby przebarwione nie muszą być zostawione same sobie po leczeniu.

Endoprotetyka przewodnik każdego specjalisty

„Endoprotetyka przewodnik dla praktyki” najświeższe wydanie II poprawione z 2019 roku zawiera najnowsze techniki w implantacji, w leczeniu kanałowym, a także traktowaniu zębów po leczeniu endodontycznym. Dowiesz się jak wykonać licówki porcelanowe do odbudowy zębów przednich, które odmienią życie wielu pacjentów. Pierwszy dział zajmuje się zębami po leczeniu kanałowym – czy łamią się częściej niż te z żywą miazgą? Następnie zainteresowany dowie się, jakie są przyczyny wypadania zębów po leczeniu endodontycznym. Endoprotetyka przewodnik rozdział drugi opisuje przyczyny, dla których leczenie endodontyczne należy powtórzyć. Podaje, kiedy zdecydować się na niechirurgiczne powtórne leczenie endodontyczne.

Przewodnik dla praktyki – co dalej?

Dalej w przewodniku odnajdziemy dokładne wskazówki, jak przygotować zęby pod wypełnienia pośrednie inlay onlay. Co zrobić, gdy jako lekarz stajesz przed wyborem – pozostawić lub pokryć ściany boczne? Znajdzie dokładne procedury postępowania związane z odbudową zębów. Osobny rozdział opisuje, jak wybielać zęby przebarwione, te z żywą miazgą i po leczeniu endodontycznym. Zęby po leczeniu wymagają użycia odpowiednich metod i środków, by nie wpływać na systemy wiążące.

Jak wykonać estetyczną odbudowę bezpośrednią?

Z tego odcinka przewodnika Endoprotetyka dr Macieja Żarowa nauczysz się, jak dopracowywać wkłady koronowo-korzeniowe, ich barwę i kształt. Osobny, obszerny podrozdział obejmuje opracowanie zęba i powierzchnię wypełnienia. Autor objaśnia zawiłości w prosty i dokładny sposób.

Czytając dalej

Dalsze rozdziały przedstawiają procedury postępowania w razie konieczności wykonania licówek porcelanowych na zębach po leczeniu kanałowym. Następnie krok po kroku autor przeprowadza nas przez postępowanie przy ubytkach poddziąsłowych oraz przez kryteria wyborów implantów w stosunku do zębów. Endoprotetyka przewodnik dla praktyki to z pewnością pozycja obowiązkowa dla każdego studenta i praktykującego lekarza.

Polecane artykuły