W związku z tym, że ludzki organizm w znacznej większości składa się z wody, należy dbać o jego odpowiednie nawodnienie. Jest to istotne szczególnie latem, kiedy upały sprawiają, że duże ilości wody wydostają się z organizmu, aby go schłodzić. Jednak często słyszymy też o tym, jak złe skutki może mieć nadmiar wody w organizmie. Czym jest, skąd się bierze i jak sobie z nim radzić?

Czym jest schorzenie określane mianem nadmiaru wody w organizmie?

Do zatrzymywania zbyt dużej ilości wody w organizmie dochodzi w momencie, kiedy organizm z jakiegoś powodu nie usuwa wody, czyli tak zwana retencja nie funkcjonuje w prawidłowy sposób. Może być to sytuacja chwilowa, występująca na przykład w upalne dni, kiedy zauważamy obrzęk stóp czy dłoni. Jeżeli jednak problem pojawia się regularnie i pomimo schłodzenia organizmu obrzęk ustępuje z trudem, należy przyjrzeć się temu zjawisku bliżej i poszukać przyczyny, najlepiej wspólnie z lekarzem. Warto też zasięgnąć porady jak pozbyć się nadmiaru wody z organizmu.

Zapraszamy także do zapoznania się z przygotowanym przez portal poznajzdrowie.pl artykułem na temat nadmiaru wody w organizmie.

Czy nadmiar wody w organizmie może być groźny?

Sam w sobie nadmiar wody może skutkować występowaniem obrzęków czy trudnościami w zrzuceniu zbędnych kilogramów. Można również zaobserwować pojawienie się tak zwanego cellulitu wodnego na udach czy pośladkach. Co więcej, mogą pojawić się problemy z trawieniem, wzdęcia, sztywność stawów czy ciągłe uczucie zmęczenia, ociężałości i braku energii. Brak reakcji w przypadku nadmiaru wody w organizmie może skutkować przyspieszeniem rozwoju wielu chorób. Jednak zamiast skupiać się na skutkach, warto w tym przypadku zwrócić uwagę na przyczyny schorzenia, co pomoże łatwiej sobie z nim poradzić.

Co jest przyczyną nadmiernego gromadzenia się wody w organizmie?

Paradoksalnie najczęściej nadmiar wody w organizmie pojawia się wtedy, kiedy dostarczamy naszemu organizmowi zbyt mało wody. Jak to się dzieje? Otóż organizm, by zabezpieczyć się przed odwodnieniem, magazynuje wodę w komórkach organizmu. Jest to proces naturalnie występujący na przykład latem, zwykle po udaniu się do chłodniejszego pomieszczenia i wypiciu przynajmniej szklanki wody, problem powinien zniknąć, tak samo jak opuchlizna. Jednak nadmiar wody w organizmie może mieć też inne przyczyny, takie jak: nadmiar sodu czy potasu w diecie, restrykcyjna dieta odchudzająca, nadmiar alkoholu we krwi, brak zapewnienia odpowiedniej ilości aktywności fizycznej czy długie przebywanie w stałej pozycji ciała. Może to być też wynik zbliżającej się miesiączki czy przyjmowania niektórych leków, dla których zatrzymywanie wody jest skutkiem ubocznym.

Jakie są objawy nadmiaru wody?

Najpopularniejszym objawem i też czynnikiem, dzięki któremu pacjenci zwracają uwagę na możliwość występowania nadmiaru wody w organizmie, jest opuchlizna. Może ona występować nie tylko w obrębie nóg, kostek, stóp czy palców dłoni, ale też brzucha, bioder czy nawet twarzy. Kolejnym symptomem są wahania wagi i trudności ze schudnięcie, występujące mimo prowadzenia zdrowego stylu życia. Pacjenci często skarżą się też na sztywność stawów, uczucie zmęczenia, ociężałość. Jeżeli odczuwasz brak energii w ciągu dnia, warto dostarczyć organizmowi dodatkowej dawki nawodnienia.

Do jakiego lekarza należy udać się w kwestii diagnozy?

Najrozsądniejszą decyzją w tym przypadku będzie udanie się do lekarza rodzinnego, który przeprowadzi z pacjentem wywiad i ewentualnie skieruje go do lekarza specjalisty. Może to być na przykład endokrynolog, jeżeli podejrzenie przyczyny padnie na nieprawidłowości hormonalne. Najczęściej jednak już lekarz pierwszego kontaktu zleci odpowiednie badania i podpowie, jak usunąć nadmiar wody z organizmu i co robić, by zapobiegać jego wystąpieniu w przyszłości.

Jak usunąć nadmiar wody z organizmu?

Sposoby leczenia nadmiaru wody w organizmie są zależne od powodu, dla którego woda się zatrzymuje. Jeżeli jest to niewystarczające nawadnianie organizmu, należy zwiększyć jej dzienną ilość. Nadmiar sodu czy potasu można uregulować zmianą diety, dobrym sposobem może być też zrezygnowanie z picia napojów alkoholowych do unormowania się gospodarki wodnej organizmu. Jeżeli przyczyna jest inna, być może konieczna będzie zmiana przyjmowanych leków lub podjęcie leczenia choroby, która wywołała taki skutek.

Jak niweluje się nadmiar wody w organizmie?

Kluczowym jest tutaj prowadzenie zdrowego stylu życia, wraz ze zbilansowaną dietą i regularną aktywnością fizyczną. Przede wszystkim, należy dostarczaj organizmowi odpowiednią dawkę wody, co oznacza czasami nawet dwa litry wody dziennie. Warto sprawdzić odpowiednią dla siebie dawkę razem z lekarzem, ponieważ jest ona zależna od wieku, wagi czy wzrostu, a nawet trybu naszej pracy. Takie postępowanie powinno nie tylko zabezpieczyć nas przed zatrzymywaniem się wody w organizmie, ale też znacznie poprawić nasze samopoczucie.

Jakie są naturalne środki redukcji nadmiaru wody?

Mimo, że w aptece znajdziemy wiele suplementów diety mających pomóc w redukcji nadmiaru wody w organizmie, warto najpierw skierować się u naturalnym rozwiązaniom. Jest wiele ziół, które mogą pomóc nam z tym problemem. Należą do nich przede wszystkim napary z pokrzywy, skrzypu polnego czy korzenia mniszka lekarskiego. Pomocna w walce z zatrzymywaniem się wody będzie zielona herbata, a także korzeń i natka pietruszki, które możemy dodawać do zup i innych dań. Jeżeli chcemy wspomóc się preparatem w formie tabletek, warto wybrać te z ziołowym składem, by nie obciążać układu trawiennego. Warto też zamienić nadmiar soli w naszej diecie na zioła, które nie będą tak wysuszać organizmu.

Podsumowanie

Odpowiedni poziom nawodnienia organizmu jest ważny dla ludzi w każdym wieku, od maluchów do osób starszych, ze szczególnym zwróceniem uwagi na kobiety w ciąży i karmiące piersią. Jednak nadmiar wody w organizmie nie jest zawsze wynikiem choroby. Latem czy podczas dużego wysiłku fizycznego jest to naturalna reakcja obronna organizmu – wypicie szklani wody powinno zredukować występujące obrzęki. Jednak wprowadzenie do swojej diety konkretnych ziół i zapewnienie odpowiedniego nawodnienia powinno znacznie zmniejszyć ryzyko występowania problemów z zatrzymywaniem wody w organizmie. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o tym problemie, a przede wszystkim zorientować się jak usunąć wodę z organizmu – przeczytaj artykuł na portalu poznajzdrowie.pl.

Polecane artykuły