Zdecydowana większość dzieci i młodzieży w Polsce gra w gry wideo. Chociaż wiele dzieci gra w nie z umiarem, bez negatywnych konsekwencji, inne mają obsesję na punkcie gier. Rodzice mogą się martwić, gdy dziecko zaniedbuje pracę domową, grając w gry, lub spędza całą noc na graniu i jest zbyt zmęczone, aby następnego dnia wstać do szkoły. Niektórzy rodzice zauważają, że ich dziecko rzadko spotyka się ze znajomymi i cały wolny czas spędza grając w gry.

W tym artykule opisujemy wskazówki, jak skutecznie ograniczyć grę do zdrowego poziomu. Oferujemy praktyczne, sprawdzone przez rodziców strategie, które pomogą Ci zrozumieć rolę gier wideo w życiu Twojego dziecka.

Ustalanie i egzekwowanie limitów gier

W przypadku dzieci i młodszych nastolatków, a nawet starszych nastolatków w wieku poniżej 18 lat, jako rodzic powinieneś mieć większość głosu przy określaniu odpowiednich limitów gier. Posiadanie jasnych i spójnych wytycznych dotyczących gier wideo zapobiega nadmiernemu graniu. Jednak dwie trzecie dzieci i nastolatków twierdzi, że ich rodzice nie mają zasad związanych z czasem spędzanym na korzystaniu z mediów. Upewnij się, że nie jesteś jednym z nich! Oto wytyczne dotyczące ograniczenia gier dla Twojego dziecka:

1. Pamiętaj, że gra powinna mieć miejsce dopiero po wykonaniu przez dziecko innych codziennych obowiązków. Powinno to obejmować prace domowe. Upewnij się, że sprawdziłeś jakość i kompletność prac domowych oraz szkolnych, zanim pozwolisz dziecku rozpocząć zabawę. Granie w gry wideo powinno być przywilejem, na który się pracuje. Granie nie jest niezbywalnym prawem!

2. Określ wyraźne granice gier swojego dziecka. Akademia Pediatrii sugeruje, że przydzielony czas powinien wynosić mniej niż 30 do 60 minut dziennie w dni szkolne i 2 godziny lub mniej w dni wolne od zajęć. Grupa zaleca jeszcze niższe limity poniżej 1 godziny dziennie dla dzieci poniżej 6 roku życia i zachęca rodziców do określenia odpowiedniej ilości czasu na korzystanie z gier wideo i innych mediów elektronicznych dla dzieci powyżej 6. roku życia. Bez względu na to, jakie limity uważasz za odpowiednie, w niektóre dni w tygodniu nie powinno się grać. Niezwykle ważne jest, aby Twoje dziecko rozwijało się, utrzymywało i cieszyło się innymi zajęciami niezwiązanymi z rozrywką.

3. Ustalając własne zasady, rozważ rozsądne ramy czasowe do ponownej oceny. Możesz śledzić swój plan przez 1 lub 2 miesiące, a następnie ponownie go zmienić. Wprowadzenie tymczasowej zmiany spowoduje większe poparcie niż zmiana trwała. Możesz zdecydować, że początkowy plan jest zbyt restrykcyjny. Możesz go wtedy poluzować po kilku miesiącach, jeśli Twoje dziecko przyzwyczaiło się już do niego i nie ma żadnych problemów. Pamiętaj, że łatwiej jest poluzować ograniczenia niż je zaostrzyć.

4. Określ realistyczne konsekwencje złamania zasad. Wynik naruszenia zasad musi być wykonalny i natychmiast zastosowany. Nie chcesz mówić swojemu czternastoletniemu dziecku, że nie może otrzymać prawa jazdy, gdy ma 17 lat, jeśli złamie przepisy w przyszłym tygodniu. Bardziej rozsądną opcją jest całkowity zakaz grania (lub bardziej ogólnie korzystania z mediów) na kilka dni lub tygodni, jeśli nie przestrzega zasad.

5. Upewnij się, że wiesz i akceptujesz, w jakie gry gra Twoje dziecko. Jako rodzic małoletniego masz prawo – i odpowiedzialność. Zapytaj go bezpośrednio lub przejrzyj przeglądarki internetowe, jeśli nie masz pewności. Dowiedz się o jego ulubionych grach. Oprócz ustalania zasad dotyczących czasu gry, należy również uwzględnić zasady związane z dozwolonymi typami gier. Możesz i powinieneś zapobiegać kupowaniu i używaniu gier zawierających skrajną przemoc lub drastyczne treści seksualne.

6. Kiedy już ustalisz swoje zasady, musisz konsekwentnie je monitorować i stosować. Nie możesz pozwolić dziecku naginać zasad, gdy jesteś zmęczony lub rozproszony. Nie możesz inaczej zastosować zasad, jeśli Twoje dziecko źle się czuje lub któregoś dnia nie ma pracy domowej. Niezależnie od innych problemów, które się pojawiają, musisz natychmiast podjąć konsekwencje, jeśli Twoje dziecko złamie zasady. Musisz czuć się komfortowo z planem, który proponujesz, i musisz być zaangażowany, chętny i zdolny do wykonania go. Jeśli nad opieką dziecka czuwa oboje rodziców,  muszą być czujni i monitorować czas gry oraz  ustalone zasady.

7. Znajdź inne zajęcia rekreacyjne. Zastąpienie gier innymi czynnościami ma kluczowe znaczenie dla zmiany nadmiernego zachowania w grach. Twoje dziecko w dużej mierze gra w gry, ponieważ uważa to za zabawę i jest w tym dobra. W grach można grać praktycznie w dowolnym momencie, przy niewielkim planowaniu lub wysiłku. Aby pomóc dziecku w wypełnieniu wolnego czasu, aktywnie promuj udział w innych zajęciach rekreacyjnych. Weź pod uwagę czynności, które Ty i inni członkowie rodziny możecie wykonywać z dzieckiem. Zamiana zajęć powinna odbywać się w dni tygodnia oraz w porach dnia, w których Twoje dziecko najczęściej gra w gry wideo.

8. Zaoferuj pozytywne wzmocnienie aktywności niezwiązanych z grami. Zapewnij nagrody swojemu dziecku, gdy jest zaangażowane w czynności niezwiązane z grami. Nagrody te mogą być namacalne i obejmować rzeczywiste towary, usługi, a nawet pieniądze. Mogą być również niematerialne, takie jak słowne pochwały lub po prostu uwaga. Możesz zastąpić czas gry satysfakcjonującymi zajęciami rekreacyjnymi, a te zajęcia mogą również służyć jako nagrody za nie granie w gry. Jeśli Twoje dziecko gra na poziomie, który wyrządza krzywdę, najprawdopodobniej jedną z negatywnych konsekwencji było pogorszenie relacji z nim. Pozytywne wzmocnienie aktywności niezwiązanej z grami jest jednym ze sposobów na poprawę tej relacji, a to może być również satysfakcjonujące dla dziecka.

Polecane artykuły