Uczucie ciężkich nóg, ból, nocne skurcze oraz obrzęki to pierwsze objawy zastoju w krążeniu żylnym. Nieprawidłowe działanie zastawek żylnych upośledza przepływ krwi, prowadząc do jej zastoju i tworzenia się żylaków, które są najczęstszą patologią żył powierzchownych oraz objawem przewlekłej niewydolności żylnej.

Jakie są przyczyny niewydolności żylnej?

Największe znaczenie mają tutaj czynniki genetyczne oraz skłonność rodzinna do nieprawidłowej budowy zastawek bądź ścian naczyń. Oprócz genetycznej predyspozycji czynnikami ryzyka są również: ciąża, starszy wiek, praca w pozycji siedzącej, długotrwałe stanie, otyłość, brak aktywności fizycznej oraz terapia hormonalna. Choroba może także rozwinąć się wtórnie po przebytej zakrzepicy lub zapaleniu naczyń.

Jakie są objawy niewydolności żylnej?

Zastój krwi żylnej oraz wzrost ciśnienia w naczyniach żylnych powoduje poszerzenie żył i upośledzenie przepływu wstecznego. Wraz z postępem choroby dochodzi do utrwalonych zmian w ścianie naczyń i otaczającej jej tkance, która jest nieprawidłowo ukrwiona. Patologiczny przepływ krwi wiąże się ze zwiększonym ryzykiem zakrzepicy, zapalenia naczyń i tworzenia obrzęków. W początkowej fazie pojawia się uczucie ciężkich nóg, napięcie skóry, obrzęki i ból po długotrwałym przebywaniu w pozycji stojącej lub siedzącej, które przemijają po spoczynku z uniesionymi ku górze nogami. W miarę postępu choroby, jeśli nie są przestrzegane zalecenia, pojawiają się zmiany troficzne na skórze i przewlekłe obrzęki. Rozpoznanie ustala się na podstawie objawów klinicznych oraz badania USG Doppler.

Jak leczymy niewydolność żylną?

Kluczową rolę odgrywa leczenie zachowawcze obejmujące zmianę stylu życia, zdrową dietę, regularną aktywność fizyczną oraz terapię uciskową z wykorzystaniem pończoch kompresyjnych. W trakcie długotrwałego stania bądź siedzenia należy pamiętać o ćwiczeniach poprawiających krążenie, a po powrocie do domu warto poświęcić kilka minut na odpoczynek z uniesionymi do góry kończynami. Jako farmakoterapię stosujemy leki flebotropowe zawierające m.in. pochodne rutyny, hesperydynę, escynę. Zalecane są również żele z heparyną takie jak Lioton 1000. Heparyna poprawia mikrokrążenie, łagodzi stan zapalny i zmniejsza obrzęki. Dodatkowo, dzięki podłożu wodno-alkoholowemu, żel przyjemnie chłodzi i daje uczucie natychmiastowej ulgi. Niewydolność żylna jest chorobą przewlekłą, która wymaga stałego leczenia i profilaktyki. Niekontrolowany rozwój choroby może prowadzić do nieodwracalnych zmian, dlatego nie należy bagatelizować jej pierwszych objawów.

Polecane artykuły