Niestety bolące uszy to problem występujący zarówno u dorosłych, jak i dzieci. Postępowanie w takiej sytuacji jest zależne przede wszystkim od rodzaju bólu oraz jego przyczyny. Niestety jeśli nie jesteś lekarzem, często trudno określić źródło infekcji. W przypadku infekcji uszu wyróżniamy zapalenie ucha wewnętrznego oraz zewnętrznego. To drugie trudniej rozpoznać, właśnie dlatego warto dowiedzieć się, jakie są sposoby postępowania w przypadku jego występowania.

Czym jest zapalenie ucha zewnętrznego?

Zapalenie ucha zewnętrznego może występować pod różnymi postaciami. Najczęściej mamy do czynienia z wypryskiem lub zapaleniem atakującym przewód słuchowy zewnętrzny. Powodem jego występowania jest najczęściej infekcja bakteryjna, wirusowa lub grzybicza. Najczęściej odpowiednia diagnoza może być postawiona po padaniu dermatologicznym oraz otolaryngologicznym.

Zapalenie ucha zewnętrznego to stan zapalny, który potocznie nazywany jest uchem pływaka. Atakuje on zwykle obszary takie jak:

  • kanał słuchowy;
  • błona bębenkowa;
  • małżowina uszna.

Typowymi objawami takiego zapalenia jest przede wszystkim gorączka, problemy ze słuchem, a także promieniujący ból odczuwany w uszach. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ w naszych uszach panuje wilgoć. Kiedy dochodzi do jakiegokolwiek urazu lub długo przebywamy w mokrym środowisku, np. pływając w basenie, wtedy znacznie zwiększa się szansa na rozwój infekcji. Sposób leczenia zależy od przyczyny infekcji.

Więcej informacji o infekcji ucha znajdziecie na stronie: https://www.fonix.pl/bol-uszu/infekcje-uszu-postepowanie

Jak sobie radzić z bólem uszu?

Niestety zapalenie ucha zewnętrznego zostaje rozpoznane przez nas dopiero, kiedy dosięgnie nas intensywny ból. Poza tym objawem, warto udać się do lekarza, kiedy pojawi się u nas:

  • świąd ucha;
  • bóle głowy;
  • gorączka;
  • dreszcze;
  • wyciek z ucha;
  • zaczerwienienie;
  • pęcherzyki.

W celu odpowiedniej diagnozy najlepiej udać się do lekarza specjalisty. Dobór odpowiedniego leczenia nie powinien przebiegać samodzielnie.

Jak dbać o uszy?

Jeśli często zdarzają nam się infekcje uszu, regularnie korzystamy z basenu i sauny lub po prostu chcemy zadbać o swój komfort – warto odpowiednio pielęgnować swoje uszy na co dzień.

Przede wszystkim zrezygnujmy z inwazyjnych sposobów czyszczenia, które mogą prowadzić do urazów i infekcji. Warto stosować spraye, które delikatnie oczyszczą kanał słuchowy z zalegającej wydzieliny i jednocześnie usuną potencjalne przyczyny infekcji, takie jak np. grzyby i drobnoustroje.

Polecane artykuły