Chemioterapia skutecznie leczy wiele rodzajów raka. Jednak podobnie jak inne zabiegi, wiąże się z pewnymi skutkami ubocznymi. Uzależnione są od danego pacjenta. Na pojawienie się skutków ubocznych wpływa rodzaj raka, lokalizacja, leki, dawki i ogólny stan zdrowia.

Dlaczego chemioterapia powoduje skutki uboczne?

Chemioterapia działa na aktywne komórki. Są to komórki, które rosną i dzielą się na więcej tego typu komórek. Jednak aktywne mogą być też zdrowe komórki. Efekty uboczne występują, gdy chemioterapia uszkadza zdrowe komórki?

Czy można leczyć efekty uboczne?

Tak, lekarz może przepisać odpowiednie leki, które zapobiegają lub łagodzą wiele skutków ubocznych. Obecnie jest o wiele więcej tego typu leków. Zapobieganie i leczenie skutków ubocznych jest ważną częścią terapii nowotworu.

Jakie są skutki uboczne?

Chemioterapia czasami powoduje ból. Do częstych skutków ubocznych możemy zaliczyć:

  • ból głowy,
  • ból mięśni,
  • ból brzucha,
  • ból spowodowany uszkodzeniem nerwów, taki jak pieczenie, drętwienie.

Chemioterapia może uszkadzać komórki w jamie ustnej i gardle. Powoduje bolesne owrzodzenie w tych obszarach, czyli stan zapalny śluzówki. Tego typu problemy zwykle pojawiają się 5-14 dni po leczeniu.

Chemioterapia może powodować biegunkę. To z kolei prowadzi do odwodnienia, czyli utraty zbyt dużej ilości płynów ustrojowych. Może też powodować nudności i wymioty. Jednym z częstych skutków ubocznych są zaparcia.

Mogą też występować choroby krwi. Zwykle liczba komórek powraca do normy po zakończeniu chemioterapii. Jednak podczas leczenia mała liczba komórek może powodować problemy. Dlatego musi być stale monitorowana.

Jakie są jeszcze częste skutki uboczne?

Chemioterapia wpływa na układ nerwowy. Niektóre leki powodują uszkodzenie nerwów. Do typowych objawów możemy zaliczyć:

  • mrowienie,
  • pieczenie,
  • osłabienie lub drętwienie rąk i stóp,
  • słabe, obolałe i zmęczone mięśnie,
  • utrata równowagi,
  • drżenie i bolesne skurcze.

Możesz mieć sztywną szyję, bóle głowy lub problemy z widzeniem, słuchem i chodzeniem. Możesz czuć się niezdarny. Zwykle te objawy ustępują przy niższej dawce leków lub po terapii. Jednak czasami takie uszkodzenia mogą być trwałe.

Seler naciowy pomoże zwalczyć wiele dolegliwości

Seler naciowy pomoże zwalczyć wiele dolegliwości
Seler naciowy staje się coraz bardziej popularnym warzywem. Bardzo często jest on stosowany we wszelkich dietach. Chrupiący seler ...
Czytaj Dalej

Anielskie RUCHAŃCE – są smaczniejsze niż pączki!

Anielskie RUCHAŃCE - są smaczniejsze niż pączki!
Drożdżowe racuchy to właśnie anielskie ruchańce, pierwszy przepis powstał w gminie Pasłęk w Aniołowie. Receptura i historia wypieku ...
Czytaj Dalej

7 powodów, dla których codziennie warto jeść pomarańcze

7 powodów, dla których codziennie warto jeść pomarańcze
Pomarańcze są pełne minerałów i witamin, ale czy naprawdę mogą pomóc w walce z przeziębieniem? Przyjrzyjmy się bliżej, ...
Czytaj Dalej

Nigdy nie pozbywaj się skórki z cytryny – To sprawdzony lek na bóle stawów!

Nigdy nie pozbywaj się skórki z cytryny – To sprawdzony lek na bóle stawów!
Cytryny to najzdrowsze owoce na świecie, dlatego też posiadają niezbędne składniki odżywcze, które poprawią nasz stan zdrowia. Są ...
Czytaj Dalej