Oregano należy do jednej z najczęściej wybieranych przypraw, którą można znaleźć w większości gospodarstw domowych. Inna, mniej popularna nazwa oregano to lebiodka pospolita, która była stosowana już w czasach starożytnych Greków, którzy stosowali roślinę do leczenia wielu dolegliwości. Lebiodka pospolita zaliczana jest do roślin wieloletnich, które spotkać można w Afryce Północnej, Europie a także Azji. Najbardziej znana forma oregano to forma sypka – przyjmująca postać suszonych liści, które wzbogacają smak dań wywodzących się z kuchni śródziemnomorskiej. Nie wszyscy jednak wiedzą, że w liściach rośliny znajduje się naturalny olej, który posiada szerokie prozdrowotne właściwości.

Właściwości olejku z oregano

Olejek z oregano jest produktem naturalnym, w którym znajduje się szereg substancji aktywnych pozytywnie wpływających na ludzki organizm. W wyniku przeprowadzonych badań naukowych ustalono, że za wysoką skuteczność olejku oraz jego bogate właściwości lecznicze odpowiadają tzw. składniki fenolowe (karwakrol oraz tymol) o silnym działaniu przeciwbakteryjnym oraz przeciwgrzybiczym. W skład olejku wchodzą także witaminy z grupy B, C oraz K, które są niezbędne w prawidłowym działaniu organizmu. Poza działaniem przeciwbakteryjnym oraz przeciwgrzybiczym, olejek z oregano wykazuje także szereg dodatkowych właściwości m.in: wspomaganie trawienia, przeciwzapalne, przeciwpasożytnicze, wzmacniające odporność, przeciwstarzeniowe, dzięki czemu z powodzeniem może być stosowany wspomagająco w leczeniu wielu chorób. Do najpopularniejszych schorzeń na które można stosować olejek z oregano należą:

  • infekcje bakteryjne – również te uciążliwe i nawracające,
  • infekcje grzybicze,
  • przeziębienie oraz grypa,
  • problemy z zatokami,
  • reumatyczne zapalenie stawów,
  • choroby związane z pracą układu pokarmowego;

Jak stosować olejek z oregano

Olejek z oregano najczęściej jest dostępny w formie płynnej, jednak Ci którzy nie przepadają za taką formą preparatu mogą zastosować go w formie doustnych kapsułek. Forma płynna daje jednak więcej możliwości zastosowania – od bezpośredniego dodawania kropel olejku do jedzenia, po wykonywanie inhalacji czy nacieranie zmienionych chorobowo miejsc. Przed przystąpieniem do użycia preparatu warto zapoznać się z ulotką dołączoną do niego, gdzie zwykle znajduje się opis bezpiecznego dawkowania.

Olejek z oregano ma ostry smak, który może powodować podrażnienia wewnątrz jamy ustnej, dlatego zaleca się rozcieńczenie go przed spożyciem. Najlepiej w tym celu dodać kilka kropli olejku do napoju, spożyć go np.na łyżeczce miodu czy też zmieszać go z innym olejem lub oliwą z oliwek. W przypadku stosowania zewnętrznego na skórę, także warto zadbać o rozcieńczenie produktu, zwłaszcza tego o wysokim stężeniu, aby nie dopuścić do powstawania podrażnień. W celu upewnienia się, że ewentualne podrażnienia nie wystąpią, rozcieńczony olejek zaleca się użyć w niewielkiej ilości w mało widocznym miejscu i obserwować czy na skórze nie pojawiają się alergiczne wykwity.

Polecane artykuły