Wolumen sprzedaży leków w podmiotach takich jak apteka online rośnie z roku na rok. Realizując tego typu zakupy warto jednak pamiętać o kilku kwestiach tak, aby zagwarantować sobie nie tylko bezproblemową transakcję, ale również upewnić się co do specyfiki danego preparatu. O czym więc koniecznie trzeba pamiętać, również  podczas pierwszych zakupów?

Wybór apteki online

Pierwszym etapem jest oczywiście wybór odpowiedniego podmiotu. W Polsce działa około 170 aptek internetowych, stąd też podjęcie decyzji wcale nie należy do najłatwiejszych. Trzeba jednak zwrócić uwagę na kilka kwestii i to nie tylko asortyment takiego podmiotu, ale również to, czy na pewno działa on legalnie. Apteka internetowa musi więc identyfikować się specjalnym logotypem potwierdzającym dopuszczenie do prowadzenia działalności. To logo z poziomymi pasami w odcieniach zieleni oraz jednym szarym w górnej części, a także białym krzyżykiem na środku, delikatnie po lewej stronie. Emblemat musi przekierowywać do dokumentu potwierdzającego zezwolenie na prowadzenie apteki online w tej formie.

Dokładne sprawdzenie informacji o preparacie

Kolejny etap to wyszukiwanie. W tym przypadku zazwyczaj wystarczy wpisać nazwę środka, ewentualnie kierować się jedną z wybranych kategorii produktowych, np. leków przeciwbólowych, na ból gardła itp. Następnie przechodząc na podstronę konkretnego preparatu koniecznie trzeba zapoznać się – i to w bardzo dokładny sposób – z informacjami na temat dawkowania, ze składem oraz z przeciwwskazaniami do jego przyjmowania. Informacje te będzie można znaleźć na ulotce dołączonej do danego preparatu, jednak również przed zakupem należy zapoznać się z nimi w bardzo skrupulatny sposób, aby mieć  pewność, że dany środek rzeczywiście się sprawdzi.

Warto mieć też świadomość, że każda apteka internetowa zobligowana jest do prowadzenia tzw. dyżuru farmaceutycznego. Oznacza to, że jakiekolwiek wątpliwości w zakresie stosowania można skonsultować z farmaceutą pełniącym aktualnie dyżur.

Maksymalna liczba w jednym koszyku

Jeśli została podjęta decyzja o zakupie trzeba pamiętać także o tym, że podczas jednej transakcji klient może zakupić maksymalnie 10 sztuk danego leku. Ograniczona liczba to przede wszystkim zabezpieczenie przed możliwością nielegalnego sprzedawania tego typu preparatów do kolejnych odbiorców. Trzeba też pamiętać o tym, że leki mają swoją datę ważności, dlatego też kupowanie farmaceutyków na zapas zazwyczaj nie stanowi dobrego rozwiązania. Jeśli nie ma więc medycznych wskazań do przewlekłego stosowania konkretnych preparatów, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zakup mniejszej liczby sztuk.

Jak widać istnieje kilka zasad, którymi zdecydowanie warto się kierować kupując leki przez Internet w aptece online. Mają one zagwarantować przede wszystkim pełne bezpieczeństwo takiej transakcji, ale również wygodę, która bez wątpienia jest jednym z czynników, dla których leki są tak chętnie kupowane tym sposobem.

Polecane artykuły