Kleszcze aktywne są od wiosny do jesieni, choć czasem budzą się wcześniej. Ich ukąszenie nie zawsze grozi infekcją, ale zbyt późne lub nieprawidłowe usunięcie pajęczaka stwarza duże ryzyko rozwoju różnych chorób odkleszczowych. Nawet po zabiegu przez miesiąc należy obserwować miejsce ukąszenia.

Gdzie i kiedy można spotkać kleszcza?

Kleszcze pospolite można spotkać w parkach, ogrodach i lasach oraz na działkach czy łąkach, czyli w miejscach chętnie uczęszczanych przez ludzi. Pajęczaki skupiają się głównie wzdłuż wąskich ścieżek i dróg porośniętych roślinnością oraz na obrzeżach polan, gdzie ukryte w zaroślach czyhają na żywicieli.

Szczególnie niebezpieczne bywa zbyt późne lub nieprawidłowe usuwanie pajęczaka. Po zabiegu zwykle pozostaje rumień i niewielki obrzęk, które należy obserwować. Może pojawić się też ból. Na dolegliwości tego typu oraz zapobiegawczo można stosować Ketonal i miejscowy zimny kompres. Należy także obserwować miejsce po ukąszeniu nawet przez blisko 30 dni, a w razie nieustępowania objawów lub ewaluacji zmian skórnych skonsultować się z lekarzem.

Kleszcze wykrywają swoje ofiary za pomocą organu zmysłowego. Z odległości kilkunastu metrów potrafią wyczuć żywiciela po zapachu potu oraz temperaturze jego ciała. Po przedostaniu się na skórę wędrują, szukając miejsca, w którym naskórek jest cienki, ciepły i wilgotny, np. za uszami, pod kolanami i pachami, w dołach podkolanowych, w okolicach pachwin czy pod biustem.

Ukąszenie kleszcza jest bezbolesne. Nie powoduje też innych objawów ze względu na jednoczesne wprowadzanie podczas ugryzienia substancji znieczulającej i opóźniającej stan zapalny. Mimo że jego obecność jest bezobjawowa dopóki nie powiększy on swoich rozmiarów ilością wypitej krwi, to istnieje duże ryzyko infekcji. Atak kleszcza i jego żerowanie mogą mieć niebezpieczne konsekwencje zdrowotne u ofiar, od odczynów alergicznych po choroby odkleszczowe (wywołane transmisją chorobotwórczych patogenów bytujących w organizmie kleszcza, jak borelioza czy kleszczowe zapalenie opon mózgowych).

Jak bezpiecznie usunąć kleszcza?

Kleszcza należy jak najszybciej usunąć. Prawidłowo wykonany zabieg w ciągu doby znacząco zmniejsza ryzyko zakażenia. Przed przystąpieniem do pracy należy pamiętać, żeby bezwzględnie powstrzymać się od smarowania kleszcza masłem, wazeliną czy innymi tłuszczami. To prowokuje zwracanie wypitej przez kleszcza treści i zwiększa prawdopodobieństwo transmisji patogenów do żywiciela. Na bezpieczne przeprowadzenie zabiegu pozwolą specjalne kleszczołapki, pętelki, karty, przyssawki czy inne przeznaczone do tego celu narzędzia, które przed przyłożeniem do skóry dobrze jest zdezynfekować alkoholem lub wodą utlenioną.

Kleszcza należy chwycić jak najbliżej skóry, uważając, aby nie złapać do za brzuch. Wykonując stanowczy i szybki ruch wzdłuż linii jego wbicia w skórę, można mieć pewność, że ten w całości wyjdzie. Nie należy okręcać ani w żaden sposób manewrować kleszczem. Po zabiegu dobrze jest upewnić się, że został on wyciągnięty w całości, umyć ręce i zdezynfekować miejsce po ukąszeniu.

Polecane artykuły