Rozwój niemowlęcy w ciągu pierwszych kilku miesięcy życia przebiega w sposób bardzo intensywny. Dlatego też ważne jest, aby rodzice pozostawali czujni i w porę wychwycili wszelkie niepokojące objawy, które mogą ten rozwój opóźniać. Zobacz, kiedy warto udać się do fizjoterapeuty dziecięcego i czym może pomóc.

Fizjoterapia niemowląt jest wskazana przede wszystkim w sytuacjach wzmożonego lub zbyt słabego napięcia mięśniowego, ale także spłaszczonej główki. Specjalista może wesprzeć rodziców w codziennych ćwiczeniach, ale także wychwycić niepokojące objawy i nauczyć, jak pracować z maluchem, aby je wyeliminować. Może również podpowiedzieć wizytę u lekarza pediatry, neurologa lub chirurga dziecięcego.

Spłaszczona główka

To problem, z którym do fizjoterapeuty przychodzi wielu rodziców. Wynika on po części z tego, że najbezpieczniejszym ułożeniem niemowlaka do snu jest pozycja na plecach. Ta z kolei sprzyja odkształceniu główki w pierwszych tygodniach życia. Inne przyczyny predysponujące do spłaszczenia mogą dotyczyć pozycji przyjętej w łonie mamy, zbyt duża liczba wód płodowych czy ciąża mnoga. Wśród najczęściej występujących rodzajów odkształceń jest spłaszczenie nazywane plagiocefalią.

Wzmożone napięcie mięśniowe

Wzmożone napięcie mięśniowe

Jest dość często występującą przypadłością u niemowląt. Niepokojące objawy, takie jak spięte mięśnie barków i szyi oraz pojawiające się w tych miejscach liczne odparzenia czy zaciśnięte piąstki są symptomami zdradzającymi problemy ze wzmożonym napięciem mięśniowym. W takich sytuacjach warto zapisać się na wizytę do specjalisty, który podpowie, jakie ćwiczenia wykonywać, aby w bezpieczny dla dziecka sposób rozluźnić jego spięte mięśnie i przynieść mu ulgę. Jedną z podstawowych metod fizjoterapii są ćwiczenia obrotowe niemowlaka, ale także delikatny masaż Bielsko-Biała. Więcej na temat redukcji wzmożonego napięcia mięśni znajdziesz na stronie https://fizjomed.pro/wzmozone-napiecie-miesniowe-u-niemowlat/.

Asymetria ułożeniowa niemowląt

Problem ten może zostać wykryty przez pediatrę, ale też przez neurologa dziecięcego czy wreszcie przez fizjoterapeutę. Wśród nieprawidłowości zdradzających asymetrię jest nieprawidłowa postawa ciała w obrębie głowy, ramion i reszty tułowia. Jeżeli dziecko odchyla główkę w jedną stronę, a pozostała część ciała układa się na kształt rogala, z dużym prawdopodobieństwem można założyć, że mamy do czynienia z asymetrią ułożeniową niemowląt. Rodzice, którzy zaobserwowali tego typu objawy u swojego dziecka, powinni udać się na konsultację do fizjoterapeuty, który pomoże w pozbyciu się dolegliwości.

Fizjoterapia dzieci i niemowląt – jakie ćwiczenia można z nimi wykonywać?

Wśród ćwiczeń zalecanych przez specjalistów, które wspomagają prawidłowy rozwój ruchowy niemowląt, znajdują się m.in. ćwiczenia obrotowe. Polegają one na przekręcaniu na boczek dziecka, na przykład podczas zmiany pieluszki, przebierania czy pielęgnacji. Dobrą metodą są również ćwiczenia z wykorzystaniem piłki rehabilitacyjnej, które wspomagają utrzymanie prawidłowego napięcia mięśniowego u najmłodszych, wzmacniając obręcz barkową dziecka  i ułatwiając jego dalszy rozwój ruchowy.

Polecane artykuły