Niestety – skutkiem imprezy są zazwyczaj nie tylko bezcenne wspomnienia. Ta wiąże się zazwyczaj także z kacem, czyli niemożliwą do zniesienia reakcją organizmu na zbyt dużą dawkę alkoholu. Każdy zna przynajmniej kilka sposobów na to, jak radzić sobie z popularnym zespołem dnia następnego. Jedne z nich należy rozpatrywać w kategorii naiwnych życzeń, inne mają jednak sporo sensu i uzasadnienie naukowe. Jak postawić się na nogi, kiedy przed nami ważne spotkanie albo inne obowiązki? Wówczas przydatna okaże się pomoc medyków, którzy wesprą nas specjalnymi środkami.
Leczenie kaca kroplówką
Niezależnie od wybranej metody cel jest jeden: jak najszybciej pozbyć się objawów zatrucia alkoholowego. O ile domowe sposoby zdają lepiej lub gorzej ten egzamin, czasami potrzebujemy środka, który w mgnieniu oka postawi nas na nogi i da możliwość poradzenia sobie z czekającymi nas wyzwaniami. W takim przypadku warto zwrócić się po pomoc do ekspertów. Leczenie kaca kroplówką to sprawdzona metoda, którą oferuje firma KacDoktor z Warszawy zajmująca się kroplówkami pomagającymi w walce z popularnym kacem. Jeżeli mamy jednak więcej czasu, a grafik na następny dzień pozwala na praktyczne wykreślenie go z życiorysu, możemy spróbować również sprawdzonych domowych metod.
Na czym polega odtrucie alkoholowe?
W dużym uproszczeniu: dla naszego organizmu najlepszy jest właściwy balans. Zbyt duża dawka alkoholu, podobnie jak inne szkodliwe czynności, takie jak palenie papierosów, zażywanie narkotyków czy nadużywanie leków, działa na niego katastrofalnie. Aby odwrócić szkody poczynione przez te substancje, musimy więc zadbać o uzupełnienie poziomu wartościowych składników, decydujących o naszym zdrowiu i dobrym samopoczuciu. W tym celu najważniejsze są witaminy i mikroelementy, które dostarczamy wraz z pokarmem. Wchłanianie z przewodu pokarmowego jest jednak zdecydowanie gorsze niż to z krwiobiegu, dlatego leczenie kaca kroplówką pozwala na skrócenie procesu, możemy jednak osiągnąć podobny efekt, odpowiednio planując kacowe menu. Zajmie to jednak więcej czasu.
Domowe sposoby na kaca
Dlaczego rosół stał się symbolem idealnego posiłku na kaca? Bo ma wszystko, co potrzebne, aby postawić nasz organizm na nogi. Przede wszystkim jest tłusty, dzięki czemu dostarcza sporo energii pobudzającej organizm do działania. Po drugie jest płynem, więc znakomicie uzupełnia elektrolity, których pozbyliśmy się w rezultacie imprezy. Po trzecie zawiera sporo witamin, a to właśnie one, a szczególnie te z grupy C, pełnią funkcję antyoksydantów, czyli przeciwutleniaczy zwalczających destrukcyjne dla naszego zdrowia wolne rodniki.
Przyjazna forma
Znaczenie ma nie tylko skład pokarmu, którego przyjmujemy na kaca. Ważna jest również forma. Ciepły i płynny rosół będzie łatwiejszy do przełknięcia od kolejnego kacowego klasyku, czyli wody po ogórkach lub kapuście. Jeżeli wrażliwy żołądek pozwala nam jednak na ich przełknięcie, to znakomity wybór: świetnie nawadniają i uzupełniają poziom witaminy C, która pomaga zwalczać zatrucie. Dobrym sposobem jest też spożycie kefiru zawierającego bezcenne kwasy mlekowe.
Potęga pomidorów
Jak pokazują badania naukowców, prawdziwym postrachem kaca są pomidory. To prawdziwa bomba witaminowa, która zawiera przy tym wiele mikroelementów. Możemy je przyjmować w różnej formie: pomidorówka będzie więc udoskonaloną formą rosołu, świetnie w tej roli sprawdzi się również sok pomidorowy, którego możemy przyprawić papryką cayenne. Dzięki temu przyspieszymy metabolizm i złagodzimy objawy bólowe: ostre przyprawy są pod tym względem zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż proszki, które nie zawsze lubią się z alkoholem.