Bakteryjne zapalenie gardła to infekcja wywołana przez bakterie, w większości przypadków przez paciorkowce. Ma nieco inne objawy niż zakażenie wirusowe, a w dodatku cechuje je cięższy przebieg. Jeśli chodzi o zachorowalność, to bakteryjne zapalenie gardła u dzieci występuje zdecydowanie częściej niż u dorosłych. Czy bakteryjne zapalenie gardła jest zaraźliwe? Jakie bakterie najczęściej je wywołują i jak wygląda leczenie? Czy bakteryjne zapalenie gardła można wyleczyć bez antybiotyku? Odpowiedzi poniżej. Z dalszej części artykułu dowiesz się również, co na bakteryjne zapalenie gardła najlepiej się sprawdzi.

Bakteryjne zapalenie gardła – czy jest zaraźliwe? Przyczyny anginy

Bakteryjne zapalenie gardła, jak zresztą sama nazwa wskazuje, wywoływane jest przez bakterie. W przypadku dzieci za większość przypadków zachorowań odpowiada paciorkowiec β-hemolizujący grupy A – PBHA (Streptococcus pyogenes), natomiast u dorosłych dodatkowo jeszcze Fusobacterium necrophorum. Rzadko dochodzi do zachorowań z powodu paciorkowców z grup C i G1.

Wiele osób zastanawia się, czy bakteryjne zapalenie gardła jest zaraźliwe. Niestety tak. Do zakażenia może dojść przez kontakt bezpośredni (w tym z wydzieliną górnych dróg oddechowych) z chorym lub drogą kropelkową1.

Bakteryjne zapalenie gardła – objawy. Jak rozpoznać anginę?

Wirusowe a bakteryjne zapalenie gardła pod wieloma względami się od siebie różnią. Angina najczęściej ma nagły początek i cięższy przebieg, z kolei infekcja bakteryjna rozwija się stopniowo i jej objawy nie są aż tak nasilone2.

Najbardziej typowe objawy zapalenia gardła wywołanego przez bakterie to2:

  • silny ból gardła i trudności w połykaniu,
  • zaczerwienienie i obrzęk migdałków podniebiennych z nalotami włóknikowymi w kryptach,
  • powiększenie i tkliwość węzłów chłonnych podżuchwowych,
  • gorączka powyżej 38ºC,
  • nudności i wymioty.

Wbrew temu, co myślą niektórzy, gorączka nie jest tutaj żadnym wyznacznikiem, ponieważ czasami zdarza się też bakteryjne zapalenie gardła bez gorączki. Dla anginy bakteryjnej charakterystyczne jest także to, że nie ma przy niej kataru ani kaszlu2.

Diagnostyka bakteryjnego zapalenia gardła

Bakteryjne zapalenie gardła u dziecka, podobnie zresztą jak i u dorosłego, wymaga konsultacji lekarskiej. Lekarzowi anginę bakteryjną pozwala podejrzewać już sam obraz kliniczny, jednak jeśli uzna to za konieczne, może dodatkowo skierować pacjenta na badania pomocnicze1.

W diagnostyce bakteryjnego zapalenia gardła zastosowanie znajdują przede wszystkim „szybkie” testy na obecność antygenu PBHA, a także posiew wymazu z gardła i migdałków. Wynik testu antygenowego najczęściej otrzymuje się dużo szybciej niż wynik posiewu1.

Bakteryjne zapalenie gardła – jak leczyć?

Lekarz na podstawie wyników przeprowadzonych badań lub niebudzącego zastrzeżeń obrazu klinicznego, przepisuje pacjentowi antybiotyk na bakteryjne zapalenie gardła. Leczenie bakteryjnego zapalenia gardła bez antybiotyku nie jest możliwe2.

Oprócz przepisanych przez lekarza leków chory może stosować również domowe sposoby na bakteryjne zapalenie gardła. Leczenie objawowe sprowadza się przede wszystkim do odpoczynku i picia dużych ilości płynów. Odpowiednie nawodnienie jest szczególnie ważne w razie gorączki. Chory może stosować także leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe.

Do stosowania miejscowego w zakażeniach bakteryjnych jamy ustnej zalecany jest Chlorchinaldin VP. Chlorchinaldin VP jest lekiem o działaniu przeciwbakteryjnym, przeciwgrzybiczym i przeciwpierwotniakowym3. Należy stosować go zgodnie z zaleceniami producenta, jeśli lekarz nie zaleci inaczej.

Ile trwa bakteryjne zapalenie gardła?

Angina bakteryjna ma charakter samoograniczający się i zazwyczaj trwa od 5 do 7 dni. Znaczenie mają tutaj czynniki takie jak stopień nasilenia objawów czy forma leczenia. Warto w tym miejscu również podkreślić, że aż u ok. 20-30% dzieci występuje nawrót anginy wywołanej przez paciorkowce w okresie 3 miesięcy od zachorowania2.

Bibliografia:

  1. Sawiec P., Mrukowicz J., Szenborn L., Ostre zapalenie gardła i migdałków (angina), Medycyna Praktyczna, 2021.
  2. Skotnicka B., Zapalenie gardła i angina, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2016.
  3. Charakterystyka Produktu Leczniczego: Chlorchinaldin VP (dostęp: 2022.03.02.).
Polecane artykuły