Łóżka rehabilitacyjne są to specjalne łóżka dla chorych ludzi przewlekle niesprawnych, po przebytym poważnym urazie, uniemożliwiającym poruszanie się. Są to łóżka także dla osób po udarach mózgu, chorobach i zabiegach neurologicznych oraz ortopedycznych. Aby dobrać odpowiednie łóżko należy wziąć pod uwagę dobro samego chorego, rodziny lub osób, które będą się nim opiekowały.

Przegląd najlepszych dostępnych łóżek rehabilitacyjnych Funkcje i rodzaje łóżek rehabilitacyjnych.
Łóżka medyczne powinny być tak dobierane, aby wyeliminować możliwość uszkodzenia ciała chorego podczas zabiegów pielęgnacyjnych, czy też terapeutycznych. Podczas wyboru łóżka należy kierować się także poniższymi czynnikami:

  • Waga i wzrost chorego,
  • Stan zdrowia pacjenta oraz jego sprawność ruchowa,
  • Jeśli poszukiwane łóżko ma być przeznaczone do celów szpitalnych, należy wziąć pod uwagę wymagane procedury lecznicze oraz specyfikę oddziału,
  • Możliwość dopasowania łóżka w potrzebne nam dodatkowe akcesoria.

Łóżka rehabilitacyjne dzielą się na dwa główne rodzaje – domowe oraz szpitalne. Szeroki wybór oraz duża funkcjonalność łóżek pozwoli na dobór odpowiedniego zarówno dla placówki medycznej, jak i dla osób prywatnych. Owe łóżka możemy również podzielić na mechaniczne oraz elektryczne. Pierwsze z nich są równie funkcjonalne, jednak potrzebują sporego wkładu siły w jego obsługę u osoby, która będzie się zajmowała chorą osobą. Łóżka elektryczne owego wkładu nie potrzebują, gdyż są sterowane za pomocą pilota. Wszystkie łóżka dostępne w ofercie – Elbur są właśnie tego rodzaju. Komponenty elektryczne naszych łóżek są wykonane według właściwych norm technicznych dotyczących bezpieczeństwa oraz najnowszej wiedzy medycznej. Dzięki obecności pilota, sam chory może ustawić dogodną dla siebie pozycję bez wzywania pomocy osób trzecich. W ofercie naszej firmy można znaleźć łóżka opieczętowane następującymi parametrami technicznymi oraz funkcjami:

  • Czterosegmentowe leże,
  • Łóżka z funkcją autokonturu segmentów oparcia pleców i ud,
  • Posiadające regulację wysokości leża,
  • Sterowane elektrycznie za pomocą pilota,
  • Możliwość blokady poszczególnych pozycji leża,
  • Antystatyczne koła z możliwością blokady,
  • Barierki boczne, chroniące przed spadnięciem z łóżka,
  • Posiadające wysięgnik z uchwytem na płyny infuzyjne,
  • Wykończenie elementów metalowych łóżek,
  • Regulację wysokości leża w określonym zakresie,
  • Regulację wysokości barierek ochronnych,
  • Bezpieczne obciążenie robocze,
  • Zakres stopni regulacji segmentu oparcia pleców,
  • Zakres stopni regulacji segmentu oparcia podudzi,
  • Wymiar i ciężar całkowity.

Rodzaje łóżek rehabilitacyjnych do placówek medycznych

Łóżka rehabilitacyjne z regulacją leża
Łóżka posiadające regulację leża są zbawieniem dla osób leżących, ponieważ umożliwiają jakąkolwiek zmianę pozycji. Łóżka te są opatrzone w czteroczęściowe leże, którego części można ustawić w dowolnej pozycji. Jest to możliwe za pomocą umieszczenia w stelażu łóżka, siłowników elektrycznych, które regulują ułożenie każdego segmentu leżanki. Pacjent może to robić sam, dzięki elektrycznemu zmechanizowaniu łóżka i obecności pilota, przez co nie jest zmuszony za każdym razem, chcąc zmienić pozycję do wzywania innych osób. Regulacja segmentu wezgłowia oraz segmentu uda zwiększa komfort pracy opiekuna przez umożliwienie ułożenia pacjenta w pozycji siedzącej. Segment podudzia regulowany jest najczęściej manualnie za pomocą systemu zapadkowego. Bardzo dobrą opcją w regulacji segmentów leża jest funkcja „autokontur” pozwalająca na uniesienie segmentu oparcia pleców i ud w tym samym czasie. Idealnym przykładem będzie tu model PB 331. Cechą szczególną tego łóżka jest jego konstrukcja i forma. Wpisuje się ona doskonale w nowoczesne trendy aranżacyjne.

Zmiana wysokości leżanki w łóżkach rehabilitacyjnych
Bardzo dobrym rozwiązaniem, dotyczącym funkcji łóżek medycznych jest regulacja wysokości leża. Jest to możliwe, dzięki zaopatrzeniu łóżka w elektryczny system sterujący. Standardowy zakres regulacji wysokości łóżek rehabilitacyjnych wynosi od 40 do 80 cm. Dzięki temu systemowi, możliwe jest podniesienie łóżka na czas zabiegów pielęgnacyjnych lub terapeutycznych. Będzie to wygodniejsze także dla opiekuna pacjenta, gdyż nie będzie zmuszony pracować w pozycji pochylonej, tak jak w przypadku ułożenia chorego na zwykłym łóżku. Regulowanie wysokości pozwala również dostosować łóżko do wzrostu pacjenta, co ułatwi choremu między innymi wstanie z łóżka. W celu zachowania bezpieczeństwa, łóżko należy opuszczać na noc oraz za każdym razem gdy chory chce wstać. Istotną funkcją tych łóżek jest ich wyposażenie w poręcze i barierki. Pomogą one choremu przy zmianach pozycji oraz zabezpieczą go przed upadkiem z łóżka.

Na co zwrócić uwagę wybierając łóżka rehabilitacyjne do swojej placówki medycznej.
Wybierając łóżka do rehabilitacji należy zwrócić uwagę na jego rodzaj. Łóżko elektryczne z pewnością będzie bardziej pomocne od łóżka mechanicznego. Nie będzie również stanowiło obciążenia wysiłkowego dla osoby, która opiekuje się chorym, w przeciwieństwie do łóżka mechanicznego, które należy ustawiać i regulować własnoręcznie. Przy wyborze łóżka należy również zwrócić uwagę na jego parametry, funkcje, dodatkowe akcesoria, a przede wszystkim na to kto będzie go używał. Musi być ono dostosowane do wagi i wzrostu pacjenta oraz do dolegliwości, na które cierpi. Dostępne są na przykład łóżka bariatryczne, o zwiększonym udźwigu dla osób otyłych. W przypadku chorób takich jak Parkinson czy Alzheimer sprawdzi się łóżko z regulacją wysokości, umożliwiające umieszczenie pacjenta maksymalnie jak najniżej, dzięki czemu pacjent, w razie upadku nie poniesie znacznych obrażeń. Odpowiednim łóżkiem w tym przypadku będzie niskie łóżko rehabilitacyjne model PB 337. Odznacza się ono możliwością opuszczania leża do wysokości około 23 cm. Biorąc pod uwagę akcesoria, trzeba zwrócić uwagę na potrzeby chorego. Łóżko wyposażone np. w stolik, będzie odpowiednie dla osób, które spożywają posiłki na łóżku. W tym przypadku idealnie swoją funkcję spełni model PB 533 lub PB XX4, a także model PB 331. Przydatnymi akcesoriami są również wysięgniki na płyny infuzyjne, wysięgniki z trójkątem, który ułatwia choremu zmianę pozycji lub podniesienie się. Przydatne okazują się również uchwyty na cewnik, kaczkę lub basen. Wybierając łóżko należy też wziąć pod uwagę elementy estetyczne i aranżacyjne, dzięki czemu chociaż w malutkim stopniu zadbamy o nastrój chorej osoby. Łóżka, które posiadają elementy drewniane w swojej budowie, będą bardziej kojarzyły się z domem, niż ze szpitalem.

Polecane artykuły